Sekcja „eZdrowie-życie bez barier” zaprasza na 23 listopada 2017 r. (czwartek), godz. 18, na spotkanie, podczas którego dowiemy się fascynujących rzeczy o Świecie Głuchych. W szczególności o tym jak dzięki aplikacjom osoby niepełnosprawne słuchowo mogą porozumiewać się ze światem osób słyszących, a także o tym jak wciąż rozwijające się technologie informatyczne mogą usprawnić i zapewnić bezpieczne życie osobom starszym i niepełnosprawnym.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie, przy ul. Solec 38 lok. 103 (I piętro). (Tutaj mapka). Lokal jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Szczegóły spotkania
Prezentacja 1. Migam.
W dzisiejszych czasach króluje tzw. „kultura telefoniczna”, co oznacza, że najszybciej i najłatwiej można załatwić sprawę przez telefon. Skutkuje to tym, że osoby niesłyszące nie zadzwonią np. po karetkę pogotowia czy pomoc drogową. Inne metody komunikacji nie zawsze są dobre albo szybkie. Dla osób głuchych zazwyczaj pierwszym językiem jest polski język migowy, co powoduje barierę komunikacji pomiędzy otoczeniem a głuchymi. Po prostu spotykają się dwa światy.
O tym jak można za pomocą aplikacji te światy ze sobą połączyć opowie Sławomir Łuczywek – Dyrektor Migam RKPK. Firma jest zwycięzcą Mobile Trends Awards 2015 w kategorii Aplikacja/strona mobilna – komunikacja i społeczności. http://www.mobiletrends.pl/najlepsi-najlepszych-branzy-mobile-znamy-zwyciezcow-mobile-trends-awards-2015/
Prezentacja 2. Co zrobisz, kiedy zabraknie opiekuna?
Senior dużo czasu spędza w swoim mieszkaniu samotnie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której niefortunnie przewróci się lub straci przytomność. Senior nie będzie w stanie wykonać żadnej czynności. Ile czasu upłynie nim ktokolwiek dowie się o krytycznej sytuacji? Mechanizmy sztucznej inteligencji w zakresie eksploracji danych umożliwiają budowanie modelu zachowań seniora. Dostarczając różnorodnych informacji o aktywności osoby, z uwzględnieniem czynników zmiennych można zbudować system, który automatycznie zareaguje na sytuacje krytyczne i szybko przekaże alert do opiekuna, rodziny lub sąsiada.
O teleopiece opowie Andrzej Bochacz, który jest informatykiem od ponad 30 lat, a od 26 lat realizuje pasje projektowania i wdrażania własnych rozwiązań IT w ramach działalności gospodarczej. Specjalizuje się w systemach kontroli i zarządzania sieciami handlowymi. Od kilkunastu lat realizuje projekty analizy wielowarstowej na potrzeby optymalizacji procesów i planowania działań operacyjnych. Z chęcią zainspiruje zebranych tematami dalszych rozważań i poszukiwań, bowiem jak sam mówi pól do działań jest bardzo dużo a temat nieograniczony oraz społecznie niezwykle ważny.
**********
W dalszej części spotkania chcemy zaprosić uczestników do dyskusji nad strategią sekcji i planem działań przynajmniej na najbliższy rok.
Wstępnie zdradzimy, że planujemy seminarium na temat TELEOPIEKI. Prezentacja Andrzeja Bochacza może być dobrym wstępem do przygotowania ciekawego programu. Natomiast pierwsza prezentacja może być z kolei inspiracją do przygotowania wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Święto obchodzone jest rok rocznie w ostatnią niedzielę września, stąd możemy do kolejnego września na spokojnie przygotować przegląd rozwiązań informatycznych ułatwiających funkcjonowanie osobom Głuchym, a także wskazać szereg potrzeb, które w przyszłości zostaną zrealizowane przez informatyków przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Może wspólnie zrealizujemy ciekawy projekt.
Chcemy zasygnalizować, że bardzo ważnym problemem jest numer 112 dla Głuchych, ale o tym co już w tym temacie zrobiono i co czeka na rozwiązanie powiemy na spotkaniu.
O tych i innych przedsięwzięciach będziemy mogli wspólnie porozmawiać dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.
Małgorzata Piątkowska, Przewodnicząca Sekcji eZdrowie-życie bez barier
**********
WAŻNE INFORMACJE
- Istnieje możliwość udziału zdalnego. Osoby, które chciałyby wziąć udział zdalnie prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby. Musimy wcześniej wiedzieć ile będzie takich zgłoszeń i przekażemy instrukcję jak można będzie się z nami połączyć.
- W razie potrzeby zapewnimy tłumacza języka migowego. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby.
- Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu na mój adres mailowy.
Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy wysyłać pod adres adres mpiatkowska1(„at”)gmail.com