Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na Klub Informatyka, który odbędzie się 25 lutego (wtorek), godz. 18:30 w siedzibie WYDZIAŁU MATEMATYKI I NAUK INFORMACYJNYCH POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ (00-662 Warszawa ul. Koszykowa 75) sala 101.
Sztuczna inteligencja budzi ogromne emocje i fascynację, szczególnie po premierze Chat-GPT. Czy jednak jej rozwój był nagłym deus ex machina? Nic bardziej mylnego!
W trakcie tego wyjątkowego wystąpienia prelegent zabierze nas w podróż przez historię AI – od pierwszych wizjonerskich koncepcji Leonarda da Vinci, przez przełomowe odkrycia XX wieku, aż po najnowocześniejsze technologie 2024 roku. Jednak kluczowe pytanie brzmi: jak w ogóle definiować i rozumieć sztuczną inteligencję?
— Jakie były kluczowe momenty w ewolucji sztucznej inteligencji?
— Jakie technologie ukształtowały dzisiejsze systemy AI?
— Co nas czeka w przyszłości?
Serdecznie zapraszam do wspólnej eksploracji fascynującego świata AI!
Profil prowadzącego

Maciej Świechowski
Maciej Świechowski
informatyk, programista w 20+ językach programowania, naukowiec i menedżer. Zawodowo łączy trzy role: szefa R&D Labs w QED Software (firmie zajmującej się sztuczną inteligencją od 1999 roku), CTO w firmie z branży gamedev (produkcji gier), a także wykładowcy akademickiego – wcześniej na wydziale MiNI Politechniki Warszawskiej, a obecnie na wydziale MIM Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2010 roku pracuje w obszarze sztucznej inteligencji, kiedy rozpoczął też studia doktoranckie ukończone w 2015 roku z wyróżnieniem. Szczególnie interesują go podstawy matematyczne AI, niestandardowe podejścia do uczenia maszynowego, zastosowania w medycynie, wojskowości oraz przemyśle a także zagadnienie tworzenia AI do sterowania agentami np. w grach i innych środowiskach wirtualnych.
Wraz z dwiema przyjaciółkami założył fundację non-profit Technologie Informacyjne w Psychiatrii. Autor licznych publikacji oraz wystąpień na konferencjach – zarówno naukowych jak i branżowych. W 2024 roku wydał książkę o historii sztucznej inteligencji. Szczególnie interesuje go łączenie pozornie odrębnych światów komercyjnego/biznesowego z naukowym a także rozwiewanie mitów powstałych z błędnego rozumienia sztucznej inteligencji. Pod koniec 2025 roku planuje rozpocząć proces habilitacyjny.
Wstęp wolny, nie jest wymagana rejestracja.