W szybkim tempie zbliża się pierwszy popandemiczny Klub Informatyka. Odbędzie się on po raz pierwszy od dwóch lat „na żywo”, we wtorek 26 kwietnia 2022 na terenie wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) Politechniki Warszawskiej (Warszawa, Koszykowa 75, sala 101, mapka tutaj). Początek spotkania godz. 18:30, ale warto przyjść 15 minut wcześniej. Prelegentem będzie Jakub Ciecierski współtwórca oprogramowania VMersive, aplikacji do planowania przedzabiegowego opartej na automatycznej rekonstrukcji 3D. Przy pomocy VMersive można przeprowadzić symulację zabiegu z wykorzystaniem wirtualnych urządzeń medycznych takich jak implanty czy urządzenia wspomagające krążenie serca. Badania medyczne CT, CBCT albo MRI w formacie DICOM są automatycznie rekonstruowane w 3D, dzięki czemu można je oglądać i modyfikować w wirtualnej rzeczywistości.
Jakub Ciecierski, prawdopodobnie z licznymi partnerami biznesowymi, przedstawi w jaki sposób firma VR-Learning zastosowała technologię VR do stworzenia produktu VMersive, który wykorzystywany jest w polskich szpitalach do planowania zabiegów wszczepiania pomp HeartMate III LVAD wspomagających pracę lewej komory serca produkowanych przez firmę Abbott Medical. Planowana jest też krótka prezentacja pracy z aplikacją.
Sylwetka prelegenta
Jakub Ciecierski jest absolwentem wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej ze specjalizacją „Projektowanie systemów CAD/CAM”. Na studiach założył koło naukowe wirtualnej rzeczywistości. Po ukończeniu studiów pracował na macierzystym wydziale jako asystent naukowo-dydaktyczny, gdzie m.in. współtworzył produkt „Edukacja w wirtualnej rzeczywistości” polegający na przygotowaniu kilkunastu lekcji z dziedziny chemii, matematyki i fizyki, podczas których uczniowie mogli przeprowadzać niebezpieczne eksperymenty. Jakub Ciecierski współzałożycielem firmy VR-Learning, która specjalizuje się w technologiach VR/AR i wizji komputerowej. VR-Learning tworzy wirtualne centra szkoleniowe, które wykorzystuje m.in firma Orange Polska do szkolenia swoich pracowników.
Informacje organizacyjne
Wstęp na Klub jest wolny. Ze względów logistycznych (kanapki, ciastka) bylibyśmy wdzięczni za zgłoszenia pocztą elektroniczną pod adres omaz[at]pti.org.pl (z podaniem liczby osób). Klub przypuszczalnie będzie filmowany. Wiąże się to z wyrażeniem przez uczestników Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można będzie potem znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI. W szczególności w informacjach noszących tag wideo.