Temat kwietniowego Klubu Informatyka OMaz PTI bliski był kwestiom podpisu elektronicznego, ale tym razem w wydaniu unowocześnionym: biometrycznym. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, co na ten temat ma do powiedzenia Instytut Maszyn Matematycznych.
Zebranych wieczorem 14 kwietnia powitał nasz kolega, a zarazem dyrektor IMM Marek Hołyński, który na wstępie przedstawił historię budynku IMM oraz dzielnicy Warszawy, w której się znajduje. Wspomniał, że w latach 1923-1939 budynek był częścią ówczesnego „kampusu” wojskowych szkół podoficerskich i oficerskich, z których wywodziło się wielu późniejszych słynnych dowódców polskich oddziałów walczących na frontach II wojny światowej.
Marek Hołyński przypomniał, że IMM należy do najstarszych polskich instytucji informatycznych, a w sali, w której gościli klubowicze, niegdyś prowadzili liczne wykłady ówcześni czołowi informatycy.
Wstępną część spotkania klubowego stanowiła seria trzech prezentacji na temat biometrii. Jako pierwszy o tej dziedzinie uwierzytelniania w systemach informatycznych wypowiedział się prawnik Mariusz Sudoł. Przypomniał, że biometria to nowość normatywna. W związku z tym w polskim prawodawstwie brak na razie definicji, czym są dane biometryczne (jako pierwsza pojawiła się wzmianka w rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego). Zdefiniowano podział danych biometrycznych na behawioralne (podpis, styl mówienia czy poruszania się) oraz fizjologiczne (odciski papilarne, kolor tęczówki, układ naczyń krwionośnych).
Ciekawe informacje o rozwoju światowego rynku biometrycznego przedstawił słuchaczom kierownik zakładu systemów identyfikacji IMM, Krzysztof Dzik. Rynek ten dynamicznie się rozwija, według przytoczonych ocen w roku 2013 był czterokrotnie większy (8,7 mld dolarów) niż w roku 2006, jednak rozwój ten jest różny w różnych obszarach zastosowań. Ostatnio najwięcej popularności zyskuje biometria naczyń krwionośnych i rozpoznawanie głosowe. Wzrost zastosowań notuje się w szczególności w zastosowaniach mobilnych oraz w kioskach multimedialnych. Już na rok 2016 przewidywany jest natomiast stan nasycenia w biometrii dokumentów tożsamości. Największe projekty biometryczne są prowadzone w krajach, w których są bardzo przydatne ze względów społecznych i praktycznych (np. z uwagi na poziom analfabetyzmu), a więc m.in. w Indiach, Boliwii, Bangladeszu, Pakistanie, RPA czy Nigerii.
Bardziej szczegółowo rozwój biometrii w Polsce omówił kolejny przedstawiciel IMM, Jarosław Wójtowicz. Przypomniał, że prace badawczo rozwojowe w tej dziedzinie są obecnie prowadzone w kilkunastu ośrodkach w kraju. Prezentując nowe terminale identyfikujące Vein Guard wytwarzane przez IMM, nadmienił, że głównymi użytkownikami rozwiązań biometrii w Polsce jest obecnie około 600 podmiotów gospodarczych. Są to zarówno banki i duże przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i jednostki usługowe.
Typowe zastosowanie biometrii to identyfikacja pracowników przy rejestracji czasu pracy, ale stosowana jest także identyfikacja klientów np. w nowoczesnych typach bankomatów. Co ciekawe, legislacyjnie łatwiejsze jest wprowadzenie do zakładów pracy biometrycznej identyfikacji klientów niż pracowników. Tutaj wiele do powiedzenia miewają nie tylko prawnicy, ale np. związki zawodowe. Niejednokrotnie dyskusje przedwdrożeniowe opierają się dopiero o GIODO.
Praktyka wskazuje, iż wdrożenie biometrii jest droższe od klasycznych metod identyfikacji (np. na kartę magnetyczną), natomiast przewagi ekonomiczne systemów biometrii pojawiają się w późniejszej eksploatacji.
Dlaczego taka innowacja jak elektroniczna biometria musi być regulowana prawnie? W dowodach osobistych od lat były zapisywane pewne cechy biometryczne i nikt tego specjalnie nie kodyfikował. Taką wątpliwością zainicjował dyskusję Andrzej J. Piotrowski. Odpowiadający na to pytanie prawnik był zdecydowany: w kraju Unii Europejskiej niezdefiniowanie tego rodzaju procesu nie może trwać zbyt długo.
Obecnych interesowało wiele różnych aspektów biometrii, ale dalsza dyskusja dotyczyła głównie kwestii organizacyjnych i rynkowych niż technicznych. Do szczegółów odsyłamy do kanału YouTube PTI, w którym wkrótce zamieszczone zostaną obszerne fragmenty nagrań z kwietniowego Klubu Informatyka Oddziału Mazowieckiego PTI.
1. Niezmienny adres kanału PTI na YT:
https://www.youtube.com/channel/UCbjK_yL_dPOpUvEXF0eT73g
2. Relacja z biometrycznego Klubu Informatyka OMaz PTI:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLH48o9F54OU4uX6rZAjmzftI1sAyHTBYK
3. Adres stron biometrycznych Instytutu Maszyn Matematycznych
http://www.imm.org.pl/pl/badania/biometria-i-systemy-bezpieczenstwa/