Majówka informatyczna w Hyde Parku (znajdującym się tego wieczoru w Honoratce na Miodowej) rozpoczęła się od kilku ogłoszeń parafialnych:
- Spotkania Warszawskiego Klubu Informatyka będą odtąd organizowane wspólnie przez PTI i ISOC. Członkowie ISOC od dawna pojawiają się na spotkaniach i pomagają w ich organizacji, a teraz Zarząd Oddziału Mazowieckiego PTI postanowił (na wniosek członków ISOC) formalnie zatwierdzić ten stan rzeczy. Tak wiec od następnego spotkania nad zebranymi będą powiewać dwie flagi.
- Termin IV edycji imprezy Rapid Baran Development został przesunięty na 5 czerwca (sobota). Planowane było poprzednio, aby barana upiec 12 czerwca, ale nie zwróciliśmy uwagi na fakt, ze będziemy wtedy mieli baardzo długi weekend i wiele osób zechce zapewne wyjechać.
- W poniedziałek, 10 maja odbyła się w Sejmie konferencja dotycząca ew. skutków wprowadzenia patentowania oprogramowania w Unii Europejskiej, zorganizowana przez ISOC Polska.
- Marcin Paprzycki otrzymał (i przyjął) propozycje stworzenia Wydziału Informatyki w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Można mu gratulować, można też pomóc, przesyłając propozycje dotyczące programu nauczania.
Po sesji ogłoszeń przeszliśmy gładko do części drugiej spotkania, czyli dyskusji o następnych spotkaniach Klubu Informatyka i ich programie. Zgodnie z zasadami Hyde Parku można było przemawiać na tematy dowolne (nie obrażając Królowej), a krytyka zgłaszanych pomysłów była całkowicie zakazana. Efekty są nadspodziewanie bogate – mamy tematy spotkań Klubu Informatyka na najbliższą pięciolatkę (ale można bez przeszkód zgłaszać kolejne). Dodatkowo powinniśmy założyć DKF, bo lista filmów, które chcielibyśmy wspólnie obejrzeć, zajmuje juz z pół strony. A oto lista proponowanych tematów (kolejność przypadkowa):
- Patentowanie oprogramowania (za i przeciw, zwolennicy i przeciwnicy)
- Edukacja informatyczna (uczelnia jako producent, przemysł jako konsument)
- Piractwo komputerowe i jego zwalczanie (gość: np. ktoś z BSA)
- Ochrona prywatności (lokalizowanie osób, samochodów, telefonów; bazy danych; centralne rejestry)
- Spam
- Research & Development w dużych światowych koncernach – projekty niezwykłe, ciekawe, szalone – wizje przyszłości (gość, ktoś z IBM, SAS…)
- Hazard w sieci
- Znaczenie informacji dla bezpieczeństwa narodowego (gość: as wywiadu), w części rozrywkowej: dancing patriotyczny, ew. pieśni Legionów
- Systemy informatyczne dla osób niepełnosprawnych (niewidomych i niedowidzących)
- Filmy, w których kluczową rolę gra komputer (Tron, Kosiarz umysłów, Matrix itd. itp.)
- Informatyk w dowcipie ludowym
- Dobra inżynierska robota versus wymagania biznesowe
- Czy wdrażać gotowe rozwiązania, czy robić systemy na zamówienie
- Przyszłość informacji w Internecie, przyszłość portali internetowych
- Top ten teleinformatyki – dziesięć najbardziej obiecujących kierunków rozwoju branży – jeśli Marek Hołyński powtórzy swoją ankietę
- Cenzura W iNTERNECIE (np. filtrowanie treści)
- Czy istnieje informatyka w wojsku
- Nowe technologie na przykładzie Akademii Pana Kleksa
- Kongres Informatyki Polskiej a Kongres Futurologiczny
- Analiza ryzyka w projektach informatycznych
- Społeczności internetowe
- Wirtualne światy, państwa internetowe
- Jak naprawdę wyglądał projekt dla ZUS
- Dobre stare filmy
Należy pogratulować zebranym kreatywności, która utrzymała się do późnych godzin nocnych. Pojawiło się też kilka pomysłów niecenzuralnych, ale te pominięto w trosce o morale członków PTI