20 kwietnia odbył się Klub Informatyka (kolejny zdalny) w którym wróciliśmy do historii informatyki, jakże przecież inspirującej i bogatej. Omawiano na nim historię sieci Internet. Prelegentami byli: doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany polski fizyk o renomie międzynarodowej, Krzysztof A. Meissner.
Jarosław Deminet w ramach swojej prezentacji opowiadał o prehistorii Internetu, m.in. o handlarzu mydłem, głupku z gwizdkiem i komputerze odwróconym do góry nogami. No i czy polska Infostrada mogła wyprzedzić Arpanet. Było wiele szczegółów z rozwoju amerykańskiej infrastruktury sieciowej z epoki przedpecetowej (a potem – w dyskusji – polskiej).
Zgodnie z zapowiedziami prof. Krzysztof Meissner opowiedział o czasach późniejszych, gdy w laboratoriach europejskiego ośrodka badawczego CERN miał możłiwość obserwować z bliska postępy formalizacji języka informowania się naukowców o pomiarach i badaniach fizycznych. Z tworzonych wówczas protokołów wykluły się koncepcje teleinformatyczne, obecnie znane pod nazwą WWW.
Po wystąpieniu obydwu znakomitych prelegentów nastąpiła długa, emocjonalna i zarazem nieco nostalgiczna wymiana wypowiedzi, w których uczestnicy z całej Polski omawiali różne przypadki ze swojej pionierskiej praktyki przesyłania danych (mniejszych czy większych zasobów) na odległość.
Profile zawodowe obydwu prelegentów można znaleźć tutaj. Klub był rejestrowany, jednak publikacja niektórych wątków wideo będzie opóźniona, ze względu na kwestie techniczne oraz dżentelmeńskie embargo czasowe na niektóre elementy wystąpień. Odsyłacze do dwóch filmów są dostępne na niniejszej stronie. Trzeci film zostanie opublikowany nieco później. Prosimy o cierpliwość w odwiedzaniu tej strony. (@dy)
O prehistorii Internetu mówi Jarosław Deminet (1:22:49)
Dyskusja po wykładach (57:08)
O początkach protokołu WWW mówi Krzysztof Meissner (ten film zostanie opublikowany w terminie późniejszym)