Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na kwietniowy, kolejny zdalny, Klub Informatyka. Odbędzie się on we wtorek 20 kwietnia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:20, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tym razem będziemy omawiać historię sieci Internet. Lista prelegentów jest rozwojowa. Na razie udział w Klubie potwierdził doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany fizyk, Krzysztof A. Meissner.
Spodziewamy się, że Krzysztof Meissner przybliży Publiczności Klubowej sytuację rozwoju Internetu w momencie gdy ta sieć bardzo szybko nabierała znaczenia dzięki naukowcom z europejskiego ośrodka CERN. Oczekujemy, że kol. Jarosław Deminet opowie o prawdziwej i mitycznej prehistorii Internetu, jego dziadach i pradziadach. Po prezentacjach jak zwykle dyskusja.
Klub będzie nagrywany, a potem publikowany (zastrzegamy opóźnienia). Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Adres URL wydarzenia dla uczestników Klubu, na platformie Webex, znajduje się tutaj. Powinna wystarczyć dowolna przeglądarka internetowa i w miarę sprawny prywatny komputer. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (d)
Sylwetki prezentujących
Jarosław Deminet, informatyk, doktor nauk matematycznych, bywał wykładowcą akademickim, urzędnikiem, ekspertem, doradcą, organizatorem i szefem zespołów produkujących oprogramowanie. W latach 1979-1980 korzystał z sieci Arpanet i pierwszych sieci lokalnych. Autor i współautor, jak również tłumacz książek o informatyce. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego, działacz i uczestnik licznych gremiów tego stowarzyszenia, nie tylko zresztą tego. Obecnie w Zarządzie Oddziału Mazowieckiego kadencji 2020-2023.
Krzysztof Antoni Meissner jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN, ostatnio zaproponował z Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych, przewidujące istnienie nowych cząstek możliwych do odkrycia w LHC. Współpracuje również z Rogerem Penrosem z Oxfordu w obserwacyjnym poszukiwaniu śladów poprzednich eonów na satelitarnych mapach kosmicznego promieniowania tła.