Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na Klub Informatyka, który odbędzie się 15 kwietnia (wtorek), godz. 18:30 w siedzibie WYDZIAŁU MATEMATYKI I NAUK INFORMACYJNYCH POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ (00-662 Warszawa ul. Koszykowa 75) sala 101.
If you can’t describe what you are doing as a process, Edwards Deming |
Business Process Model and Notation (BPMN) to standardowy język dla modelowania procesów biznesowych, który pomaga lepiej zrozumieć i kontrolować działanie Twojej organizacji. Stosowanie BPMN 2.0 pozwala na wizualizację, analizę i usprawnienie procesów biznesowych, co prowadzi do wyższej efektywności i konkurencyjności. Pozwala również na jednoznaczną, czytelną wymianę informacji z partnerami biznesowymi, dostawcami czy odbiorcami. Dzięki temu umożliwia uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek wynikających z nieporozumień, niedokładności czy niedopowiedzeń.
Co jest bardziej czytelne: opis werbalny procesu czy diagram?
Po wpłynięciu zapytania kierowane jest ono do eksperta 1 albo 2. Ekspert 1 może uznać, że odpowiedź wymaga uzupełnienia przez eksperta 2. Po przygotowaniu odpowiedzi jest ona przekazywana do pytającego. |
Dużą zaletą notacji jest jej jednoznaczność, przydatność zarówno do opisów procesów na potrzeby wdrażania oprogramowania klasy ERP, jak i workflow, oraz to, że wspiera ją ponad 70 systemów do modelowania i automatyzacji procesów. Posługują się nią m.in. takie programy jak iGrafx, ADONIS, ARIS, Sygnavio, BonitaSoft, BizAgi i IBM.
Wdrożenie BPMN 2.0 przynosi liczne korzyści, takie jak:
- Zwiększona przejrzystość i kontrola nad procesami biznesowymi.
- Lepsza komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna dzięki jednolitemu językowi.
- Skrócenie czasu realizacji projektów poprzez identyfikację i eliminację wąskich gardeł.
- Usprawnienie procesów decyzyjnych oraz łatwiejsze wprowadzenie innowacji.
- Wsparcie dla zarządzania zmianami i ciągłego doskonalenia organizacji.
Zdobycie certyfikatu potwierdzającego umiejętność modelowania w BPMN pozwala na:
- Zwiększenie kompetencji zawodowych: Certyfikat potwierdza Twoją wiedzę i umiejętności w zakresie modelowania i analizy procesów biznesowych, co przekłada się na wyższą jakość pracy.
- Uznanie na rynku pracy: Posiadanie certyfikatu BPMN może otworzyć drzwi do lepszych ofert pracy, awansów i podwyżek, a także zwiększyć Twoją atrakcyjność jako eksperta w dziedzinie.
- Rozwój sieci kontaktów zawodowych: Certyfikacja łączy Cię z globalną społecznością profesjonalistów, którzy również posiadają certyfikat BPMN, co daje możliwość wymiany doświadczeń i współpracy.
Profile prowadzących

dr inż. Marek Szelągowski
dr inż. Marek Szelągowski
Jest uznanym ekspertem i praktykiem BPM, z ponad 25-letnim doświadczeniem. Od roku 2018 adiunkt w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autor monografii „Dynamic BPM in the Knowledge Economy: Creating Value from Intellectual Capital”, poświęconej przyczynom i konsekwencjom dynamicznego zarządzania procesami biznesowymi oraz zasadom jego wdrażania w organizacjach. W badaniu AGH@BPM został uznany za jednego z pięciu badaczy BPM w krajach Europy Środkowo-Wschodniej z największą liczbą publikacji w renomowanych czasopismach. W ramach powadzonych projektów zajmuje się wdrażaniem zarządzania procesowego w oparciu o zdroworozsądkowe usprawnienia i uproszczenia procesów, dobierając i wdrażając rozwiązania informatyczne odpowiednie do charakteru realizowanych procesów.
Zainteresowania badawcze:
- Dynamic Business Process Management (dynamic BPM),
- Zarządzanie wiedzą i procesami tworzącymi wartość dzięki wykorzystaniu wiedzy,
- Integracja dynamic BPM i zarządzania wiedzą w Przemyśle 4.0 / 5.0,
- Zarządzanie procesami biznesowymi w ochronie zdrowia,
- Wykorzystanie systemów informatycznych w zarządzaniu.

mgr inż. Jacek Nieckuła
mgr inż. Jacek Nieckuła, EUR ING
W 2014 roku w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk zainicjował i koordynował projekt „Polski Certyfikat BPMN”. W jego wyniku kwalifikacja rynkowa „Modelowanie i analiza procesów biznesowych zgodnie z notacją BPMN (Business Process Model and Notation)” została włączona do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji decyzją Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 7 grudnia 2022 r. Członek Rady Programowej Polskiego Certyfikatu BPMN.
Były stypendysta Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA, gdzie w ramach Programu Fulbrighta prowadził badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w zarządzaniu jakością.
Posiada doświadczenie we wspieraniu globalnych instytucji i ich działów audytu wewnętrznego w eliminowaniu niedociągnięć w programach zarządzania ryzykiem. Jego specjalizacja obejmuje IT, zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) i zarządzanie jakością, koncentrując się na
następujących obszarach:
- Audyt IT – doświadczenie bazujące na ponad 50. przeprowadzonych lub koordynowanych audytach podczas pracy w Ernst & Young oraz dziesięciu latach pracy jako instruktor w Dziale Edukacyjnym firmy Hewlett Packard.
- AML i CFT – optymalizacja zgodności procesów z wymaganiami instytucji nadzoru finansowego; wiedza i doświadczenie zdobyte podczas pracy jako analityk i koordynator projektów w Ernst & Young wykonywanych dla globalnych banków.
- Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM).
- Zarządzanie jakością – współautor książki „Techniki zarządzania jakością od Shewharta do metody Six Sigma” (James R. Thompson, Jacek Koronacki, Jacek Nieckuła), ISBN 83-87674-99-0.