26 kwietnia br., po raz pierwszy od niemal dwóch lat miał miejsce rzeczywisty, a nie zdalny, Klub Informatyka. Klub odbył się na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Prelegentem był Jakub Ciecierski absolwent wydziału, a następnie przez pewien czas jego pracownik, obecnie współautor oprogramowania VMersive, aplikacji do planowania przedzabiegowego opartej na automatycznej trójwymiarowej rekonstrukcji (3D). Przy pomocy VMersive można przeprowadzić planowanie zabiegu kardiochirurgicznego z wykorzystaniem wirtualnych urządzeń medycznych takich jak implanty, zastawki czy inne urządzenia wspomagające krążenie serca. Badania medyczne CT, CBCT albo MRI w formacie DICOM są automatycznie rekonstruowane w trzech wymiarch, dzięki czemu można je oglądać i modyfikować w wirtualnej rzeczywistości.
Jakub Ciecierski, przedstawił w jaki sposób firma VR-Learning zastosowała technologię VR do stworzenia produktu VMersive, który wykorzystywany jest w praktycznie wszystkich (sześciu) polskich szpitalach wyspecjalizowanych w kardiochirurgii, do planowania zabiegów wszczepiania pomp HeartMate III LVAD wspomagających pracę lewej komory serca produkowanych przez firmę Abbott Medical. Przeprowadzona została krótka prezentacja pracy z aplikacją. Prelegent podkreślał, że przedstawiona aplikacja VR służy wyłącznie do planowania prac chirurgicznych na sercu ludzkim. Istnieją plany rozwojowe przedstawianego produktu z przeznaczeniem dla innych dziedzin medycyny. Przy pomocy VMersive można przeprowadzić symulację zabiegu z wykorzystaniem wirtualnych urządzeń medycznych takich jak implanty czy urządzenia wspomagające krążenie serca. Nowa wersja produktu jest już dość bliska symulacjom zabiegów stomatologicznych.
W wydarzeniu uczestniczyło ok 25 osób. Po wykładzie słuchacze mogli wypróbować swoje umiejętności poruszania się w wirtualnej rzeczywistości oprogramowania VMersive z zastosowaniem okularów VR (gogli).