Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić na wtorek 22 lutego 2022 godz. 18:30 na kolejny Klub Informatyka, w trybie online, tym razem zatytułowany on będzie PoLAND of IT Masters – hub informacyjny o sukcesach polskiej informatyki.
Podczas klubu omówione zostaną kwestie promocji polskiej informatyki na świecie, jej celów, założeń, możliwości, szans i zagrożeń. Projekt promocyjny PoLAND of IT Masters ma tworzyć swoistą „tablicę chwały” wskazującą najciekawsze i najbardziej wartościowe osiągnięcia docenione w informatycznym świecie. Ma on służyć promocji Polski, ale także, poprzez przykłady oddziaływać na informatyczną młodzież, pokazując, że warto się kształcić, być kreatywnym, że wejście w świat technologii cyfrowej otwiera praktycznie nieskończone perspektywy.
Spotkanie Klubu Informatyka ma przybliżyć jego uczestnikom zarys projektu, przyjęte rozwiązania organizacyjne, obszar zainteresowania, ale przede wszystkim ma zachęcić do włączenia się w budowę doskonałego wizerunku polskich informatyków – na który zasługujemy. Projekt promocyjny jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne jako kontynuacja przedsięwzięcia „Od polskiej szkoły matematycznej do polskiej szkoły algorytmiki i programowania – czyli o informatykach, polskiej żyle złota”. Zainicjowany został w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Dyplomacja publiczna 2021”, otrzymuje także wsparcie jego partnerów. W projekcie uczestniczy zespół wybitnych specjalistów, twórców oraz obserwatorów dokonań polskiej informatyki, która tworzy zespół jego ambasadorów i korespondentów. Program klubowego spotkania:
18:35 Geneza, cele, odbiorcy, organizacja – Włodzimierz Marciński
Atrakcyjność treści informacyjnych – Wojciech Gryciuk
19:00 Przykłady wyróżnionych osiągnięć:
„Secret Chats Protocol” – Michał Glet
Forum Cyfrowe ONZ w Katowicach – Bartosz Loba
19:15 Dlaczego warto promować osiągnięcia polskiego IT – dyskusja
Sylwetki uczestników
Michał Glet – Wojskowa Akademia Techniczna WAT, Wydział Cybernetyki; absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. W roku 2008 ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku Informatyka, specjalność kryptologia. Od 10.2008 r. asystent badawczo-dydaktyczny, zatrudniony w Instytucie Matematyki i Kryptologii. Od 2006 roku współpracuje z firmami prywatnymi i instytucjami w zakresie projektowania, implementacji, wdrażania i utrzymania systemów teleinformatycznych oraz w zakresie rozwiązań z tematyki cyberbezpieczeństwa. Autor oraz współautor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu kryptologii, cyberbezpieczeństwa oraz złośliwego oprogramowania. Uczestnik kilkunastu projektów naukowych typu B+R. Odznaczony kilkadziesiąt razy medalami oraz wyróżnieniami za prowadzone prace badawcze, wytworzone produkty oraz wynalazki.
Wojciech Gryciuk – redaktor Manager Report, doświadczony w tematyce technologii informatycznych; z wykształcenia mgr informatyki po MIMUW, ale od ukończenia studiów pracuje jako dziennikarz komputerowy. Najpierw w IDG Polska w PC World Komputerze i Computerworldzie, a następnie w Migut Media w tygodniku Teleinfo – najpierw jako z-ca red. nacz., a potem red. nacz., a także wydawca raportów Teleinfo 500. Od 2012 do dziś pracuje jako z-ca red. nacz. w miesięczniku biznesowym Manager Report, gdzie odpowiada za dział Nowe Technologie. Od połowy 2021 r. jest też redaktorem odpowiadającym za treści hubu informacyjnego Poland of IT Masters. Pisze też na zlecenie biografię prof. Jana Madeya. W młodości grał wyczynowo w szachy, będąc przez kilka lat trenerem kadry narodowej juniorów, a jego podopieczna, Krystyna Dąbrowska, została dwukrotnie mistrzynią świata juniorek (do 16 i do 20 lat). W 2005 reprezentował Polskę na MŚ w Rozwiazywaniu Łamigłówek Logicznych w Egerze (Węgry). Żonaty, dwoje dzieci (26 i 24 lata).
Bartosz Loba – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (stosowane nauki społeczne oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Ekspert w obszarze mediów i public relations. Realizował zadania w administracji rządowej, w sektorze gospodarczym i akademickim. Od 2012 roku związany z NASK – obecnie jest Dyrektorem Pionu Komunikacji Społecznej i Promocji oraz rzecznikiem prasowym.
Włodzimierz Marciński – koordynator projektu PoLAND of IT Masters, Przewodniczący Rady Programowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce, do niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego (kadencji 2017-2020); w swojej karierze zawodowej przeszedł drogę od twórcy systemów teleinformatycznych poprzez zagadnienia polityki informacyjnej państwa do propagowania wiedzy, świadomości oraz kompetencji cyfrowych w Polsce. Pełnił m.in. funkcje negocjatora członkostwa Polski w UE, podsekretarza stanu w MNiI, ambasadora-pełnomocnika ds. wdrożenia systemu Schengen, pełnomocnika ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji, Lidera Cyfryzacji w Polsce, prezesa PTI. Aktualnie kieruje Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce oraz projektem PoLAND of IT masters. Jest członkiem Komitetu Informatyki PAN.
Informacje organizacyjne
Klub Informatyka odbędzie się we wtorek, 22 lutego. Pierwsza prezentacja rozpocznie się o godzinie 18:30, ale dobrze byłoby zalogować się kilkanaście minut wcześniej. Spotykamy się zdalnie na platformie Webex, pod adresem URL spotkania który znajduje się tutaj.
Zasadniczo do połączenia się żadnych haseł nie potrzeba. Gdyby przy jakiejś rzadkiej konfiguracji system telekonferencyjny mimo wszystko domagał się hasła, to prosimy użyć następującego: KlubOMaz. Powinno zadziałać. Klub praktycznie w całości będzie elektronicznie rejestrowany, a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (@)