Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić na drugi tegoroczny Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie zdalnym 25 stycznia o godzinie 18:30. Będą dyskutowane zagadnienia pod zbiorczym tytułem Huawei a sprawa polska. Powoli zaczynamy w Polsce i w Europie rozumieć, że na sieci teleinformatyczne trzeba patrzeć jak na zasób strategiczny państwa i regionu. Zwłaszcza najnowsze generacje technik informatycznych (takie jak 5G) mają dla utrzymania bezpieczeństwa Polski ogromne znaczenie. Tymczasem kontrolę nad bardzo dużą częścią polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej – sieciami szerokopasmowymi i lokalnymi – sprawują firmy chińskie, takie jak Huawei.
Dyskusję na temat pojęcia i zakresu uznawania podmiotów gospodarczych za dostawcę wysokiego ryzyka (DWR) zapoczątkowały w Polsce kolejne akty i decyzje organów UE, a rozwinęła się ona na dobre w chwili pojawienia się projektów nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Do analiz dodatkowych uwarunkowań niewątpliwie przyczyniła się sytuacja międzynarodowa, w tym rosnące ryzyko konfliktów zagrażających bezpieczeństwu Polski.
W spotkaniu Klubu Informatyka poświęconym bezpieczeństwu teleinformatycznemu Polski i Europy wystąpią: Jarosław Mojsiejuk oraz Wiesław Paluszyński, autorzy ekspertyzy na temat DWR, opracowanej w ramach zadań Izby Rzeczoznawców PTI (na rzecz Akademii Sztuki Wojennej). Ponadto w wydarzeniu będą uczestniczyć: Łukasz Bromirski, Jacek Falkiewicz oraz Sławomir Pietrzyk. Są to osoby, które stale analizują bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, z racji uprawianych zawodów i aktywnie pomagały w tworzeniu powstającej ekspertyzy.
Drugi styczniowy Klub Informatyka można traktować jako kontynuację na żywo zagadnień, które były dyskutowane z niektórymi z ekspertów w ostatnim ubiegłorocznym Biuletynie PTI (4/2021), który jest osiągalny pod adresem https://portal.pti.org.pl/wp-content/uploads/2021/12/Biuletyn-PTI-4_2021.pdf
Ekspertyza Izby Rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Informatycznego Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych w Polsce ze strony potencjalnych dostawców wysokiego ryzyka jest omówiona i udostępniona na stronie Zarządu Głównego PTI: https://portal.pti.org.pl/dostawcy-wysokiego-ryzyka/
Jej pełny tekst, można także znaleźć bezpośrednio tutaj: https://portal.pti.org.pl/wp-content/uploads/2021/12/Ekspertyza-Dostawcy-Wysokiego-Ryzyka.pdf
Sylwetki prelegentów
Łukasz Bromirski – odpowiada za zarządzanie produktami w grupie Cisco Security Business Group. Stale pomaga lokalnemu zespołowi w Polsce, w pracy z Klientami i Partnerami, koncentruje się na szerokim pakiecie zabezpieczeń Cisco w szerszych zastosowaniach. Więcej informacji o Łukaszu Bromirskim można znaleźć pod adresem https://lukasz.bromirski.net
Jacek Falkiewicz – ekspert branży ICT. Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W latach 1999-2006 pracował jako asystent naukowo-dydaktyczny na Politechnice Warszawskiej, specjalizując się w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów w zastosowaniach telekomunikacyjnych. Obecnie w firmie Ericsson pełni funkcję dyrektora sprzedaży oraz pełnomocnika zarządu spółki ds. współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi; uczestniczy w pracach Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Jarosław Mojsiejuk – prawnik i menedżer IT w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Były wiceprzewodniczący Komitetu Administracji Cyfrowej i Koordynator Zespołu Cyberbezpieczeństwa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, wieloletni ekspert oraz członek władz tej Izby. Ekspert Rady ds. Cyfryzacji minionej i obecnej kadencji, członek Komitetu Cyberbezpieczeństwa ZCP (ZIPSEE). Były dyrektor ds. bezpieczeństwa i wykrywania nadużyć telewizyjnych w Cyfrowym Polsacie S.A. i b. członek Zarządu Aero 2. Konsultant operatorów, od MNO do MVNO. Były prezes i wieloletni członek Zarządu Stowarzyszenia „Sygnał” zajmującego się ochroną własności intelektualnej nadawców i dystrybutorów telewizyjnych oraz walką z piractwem. Były dyrektor departamentów i biur w MSWiA. Uczestniczył w projektowaniu KCIK, SIS, IACS oraz budowie sieci 4G. Były pracownik naukowy filii UW w Białymstoku (katedra prawa administracyjnego).
Wiesław Paluszyński – prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Członek Rady Cyfryzacji poprzedniej kadencji i ekspert Rady w obecnej kadencji. Prezes firmy Trusted Information Consulting. Wcześniej dyrektor departamentu analizy zagrożeń w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego
Sławomir Pietrzyk – współzałożyciel oraz prezes IS-Wireless, grupy firm specjalizującej się w opracowywaniu oraz implementowaniu zdefiniowanych programowo funkcjonalności mobilnych sieci przyszłości. jest jednym z pionierów techniki OFDMA, która jest głównym elementem interfejsu radiowego 4G oraz 5G. Jest autorem wielu publikacji, w tym pierwszej na świecie książki w całości poświęconej OFDMA, wydanej w USA w 2006 roku pod tytułem „OFDMA for Broadband Wireless Access”. Doktor Delft University of Technology (2005).
Informacje organizacyjne
Klub Informatyka odbędzie się we wtorek, 25 stycznia, pierwsza prezentacja rozpocznie się o godzinie 18:30, ale dobrze byłoby zalogować się kilkanaście minut wcześniej. Spotykamy się zdalnie na platformie Webex, z adresem spotkania który znajduje się tutaj.
Zasadniczo do połączenia się żadnych haseł nie potrzeba. Gdyby przy jakiejś rzadkiej konfiguracji system telekonferencyjny mimo wszystko domagał się hasła, to prosimy użyć następującego: KlubOMaz. Powinno zadziałać. Klub praktycznie w całości będzie elektronicznie rejestrowany, a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (d)