Tematyka listopadowego Klub Informatyka, zorganizowanego przez Oddział Mazowiecki PTI 19 bm, dotyczyła programowania gier wideo. Na spotkaniu w Audytorium Centralnym WEiTI Politechniki Warszawskiej zebrało się około 50 osób, z których wiele uczestniczyło w KI po raz pierwszy.
Trzech prelegentów z QED Software opowiedziało o najnowszych algorytmach sztucznej inteligencji stosowanych w grach wideo oraz o eksploracji danych pochodzących z gier. W ramach prezentacji przedstawiono tematy szczegółowe. O najnowszych algorytmach AI, stosowanych w grach wideo opowiedział Maciej Świechowski. Uniwersalną architekturę AI wykorzystywaną w grach przedstawił Rafał Tyl. Doświadczeniami z eksploracji danych z gier wideo w konkursach Knowledge PIT podzielił się z obecnymi Andrzej Janusz.
Bardzo ciekawie poprowadzone prezentacje uświadomiły słuchaczom złożoność projektowania gier, zwłaszcza przy jednoczesnym podejmowaniu akcji czy prowadzeniu akcji równoległych. Możliwość korzystania z niezależnych silników dla głowy, ręki czy nogi agenta, sterujących ich akcjami wymaga koordynacji, a być może hierarchizacji Stąd sięgnięcie do metod matematycznych oraz modeli behawioralnych poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Głównym celem stosowania AI w grach jest zmniejszenie złożoności kombinatorycznej w celu zwiększenia wydajności procesora oraz znaczne uproszczenie projektowania gier. Wykorzystanie modeli z użyciem krzywych behawioralnych oraz algorytmów genetycznych optymalizuje przebieg gry. Wykorzystanie botów, kontrolerów i menedżerów wspomaga proces gry. Wybrane komponenty (zróżnicowanie zachowań, planowanie, symulacja, optymalizacja) wprowadzają system użyteczności w celu wyboru akcji. Prowadzi to do wyboru najbardziej użytecznego rozwiązania, co jest zbliżone do logiki rozmytej. Dzięki takiemu podejściu projektowanie, prototypowanie zachowań, modelowanie akcji oraz testowanie staje się łatwiejsze i wydajniejsze.
Przedstawiona oferta jest więc uniwersalnym narzędziem do projektowania gier i może być wykorzystana przez różnych odbiorców. Osobnym tematem było wykorzystanie gier do oceny graczy poprzez organizowanie konkursów. Zainteresowanie słuchaczy skupiło się tu na aspekcie społecznym służącym wyłuskiwaniu najlepszych graczy, nagradzaniu ich i wykorzystaniu tej wiedzy przy zatrudnianiu. Po prezentacjach odbyła się ciekawa dyskusja z prowadzącymi prezentacje o znaczeniu – postrzeganych jako niepoważnych – gier w rozwoju produktów w poważnych zastosowaniach informatycznych. MKI
Klub był w całości filmowany. Nagranie wszystkich prezentacji i dyskusji poniżej.
Prezentacje wprowadzające (1:08:05).
Dyskusja (42:55).
Zobacz także