Od kilku lat informatyka jest najchętniej wybieranym kierunkiem studiów, a w miarę spadku ogólnej liczby kandydatów na studia udział informatyki ciągle rośnie. Kolejne ekipy z najlepszych polskich wydziałów informatycznych nieprzerwanie od 1994 r. są w światowych finałach akademickich mistrzostw świata w programowaniu zespołowym, przywożąc stamtąd liczne medale, a potem pracując w najsłynniejszych przedsięwzięciach informatycznych. Perspektywy zawodu wydają się wręcz oszałamiające, bo według różnych ocen brakuje nam 30-50 tys. specjalistów IT i już studenci pierwszych lat informatyki mogą przebierać w ofertach pracy. Płac i możliwości rozwoju zawodowego zadroszczą im specjaliści ze wszystkich innych dziedzin (może poza prezesami banków). Czy tak będzie zawsze?
Równocześnie polska gospodarka pod względem wykorzystywania nowoczesnych technologii jest w ogonie Europy, nie dorobiliśmy się żadnej marki globalnej i ze świecą można szukać interesujących programów pilotażowych pokazujących wykorzystanie najnowszych technologii w większej skali.
Starsi z nas pamiętają czasy, kiedy jako kapłani wiedzy tajemnej siedzieliśmy w białych kitlach w klimatyzowanych salach komputerowych (kto oprócz nas w latach 70. XX w. pracował w klimatyzowanych pomieszczeniach?). Dziś widzimy, w jakim tempie zmienia się rola wszechobecnej informatyki w gospodarce, w administracji, w kulturze, w życiu społecznym. Czy wraz z tymi zmianami zmienia się pozycja informatyczek i informatyków jako grupy zawodowej? Jak zmieniają ją generatory oprogramowania, automatyczne systemy testujące i różne narzędzia, którymi aplikacje na potrzeby swojego biznesu tworzą dziś nieinformatyczne zespoły nieinformatycznych firm, nie czekając ani na zewnętrznych dostawców, ani na własne działy IT. Czy metodyki zwinne, historyjki i sprinty, których efektami jest oprogramowanie typu „perpetual beta”, zastępują już piękną sztukę – lub chociaż szlachetne rzemiosło – programowania?
Nad tymi zagadnieniami dyskutować będziemy 28 maja. Prowokacyjnie sformułowany temat wieczoru brzmi: „Jesteś informatykiem. Czy będziesz potrzebny w gospodarce 4.0? A może powinieneś zmienić zawód?” Spotykamy się jak zawsze od godz. 18:00, program merytoryczny zaczynamy o 18:30. Tym razem zapraszamy do warszawskiej siedziby Polskiego Towarzystwa Informatycznego (Solec 38, lok. 103 – mapka tu).
Majowy Klub organizujemy we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji – Informatyka – wspólnym projektem dwóch organizacji: PTI oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Do dyskusji zaprosiliśmy zarówno dydaktyków kształcących informatyków, jak i przedsiębiorców ich zatrudniających. Dyskutować w naszym panelu będą:
– Beata Ostrowska – absolwentka matematyki stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym i Executive MBA na Uniwersytecie Łódzkim, od 2011 we władzach PTI, od 2016 r. przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka. Współwłaścicielka firmy BROst Centrum Edukacji i Technologii Komputerowej;
– Jacek Błahut – absolwent matematyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od 1992 roku w firmie OPTeam SA (wcześniej OPTIMUS-Comfort), od czerwca 2018 r. Wiceprezes Zarządu spółki;
– dr Jarosław Deminet – informatyk i matematyk, członek honorowy PTI, do 2005 r. pracownik naukowy UW, potem m.in. dyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Senatu, dyrektor Centrum Produkcji Oprogramowania w firmie Sygnity, dyrektor departamentu Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego w Rządowym Centrum Legislacji. Jak mówi o sobie:”Informatyk z doświadczeniem w administracji i w produkcji oprogramowania, aktualnie programista w urzędzie”;
– dr inż. Andrzej Dulka – automatyk, od 1994 r. w polskiej filii AT&T, potem dyrektor w Lucent Technologies i przez kilkanaście lat prezes Alcatel-Lucent Polska, prezes Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji, członek Rady Dyrektorów European Federation of ICT, wiceprzewodniczący sekcji w Komitecie Elektroniki i Telekomunikacji PAN. Od marca 2019 r. prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Jak zawsze liczymy też na udział w dyskusji wszystkich uczestników naszego Klubu. Wprowadzeniem do dyskusji będą dwa krótkie wykłady: Tomasza Klekowskiego i Tomasza Kulisiewicza.
O wykładowcach
Tomasz Klekowski – ekspert i popularyzator tematyki cyfrowej transformacji gospodarki i wpływu technologii na społeczeństwo. Przez kilkanaście lat działał w strukturach Intela, w latach 2013-2018 jako dyrektor regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki odpowiedzialny za rozwój rynku i marketing w segmentach technologii Data Center i Internetu Rzeczy. Jest wiceprezesem Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, członkiem Rady Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Pracuje z wieloma think tankami, start-upami, funduszami VC, jest również partnerem w grupie doradczej OCKHAM. W Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka kieruje zespołem ds. gospodarki 4.0. Absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz INSEAD International Executive Programme.
Tomasz Kulisiewicz – analityk rynku informatycznego i komunikacji elektronicznej, współpracownik zespołów badawczych, wykładowca. Autor publikacji w monografiach PTI, SGH, UKSW, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Óbuda. Hobbystycznie zajmuje się też historią informatyki w Polsce i w Europie Środkowej i Wschodniej. Wiceprezes Zarządu Oddziału Mazowieckiego PTI, przedtem sekretarz Zarządu OMaz PTI. Członek Rady Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy PIIT (od 2011 r.). Sekretarz Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Komputer w Firmie” (2003) oraz Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem (2012). Absolwent informatyki Budapeszteńskiego Uniwersytetu Technicznego (1974), doktorat z informatologii na Uniwersytecie Warszawskim (2015).
Wstęp na Klub Informatyka Polskiego Towarzystwa Informatycznego jest wolny. Ze względów logistyczno-aprowizacyjnych Oddział Mazowiecki PTI prosi jednak o zgłoszenia (z podaniem liczby osób) pod adres omaz[at]pti.org.pl. Klub będzie filmowany, więc jak zawsze będziemy prosić uczestników Klubu o zgodę na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo.