Pierwszy ponoworoczny Klub Informatyka odbył się 8 stycznia na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (MiNI PW). Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć prof. Andrzeja J. Bliklego. Bogate życie zawodowe prelegenta doprowadziło go do sytuacji specjalisty wielu dziedzin. Po roku 1989 zarzucił karierę wykładowcy, naukowca, informatyka i matematyka, zajmując się biznesem (cukierniczym) i teoriami zarządzania przedsiębiorstwami.
Nagranie wykładu (czas 50:12).
Obecnie Andrzej Jacek Blikle wraca do pierwotnego nurtu swoich zainteresowań. Wraz z Piotrem Chrząstowskim-Wachtlem (obecnym wśród ponad 40 słuchaczy spotkania) zamierza wydać książkę na temat denotacyjnej inżynierii oprogramowania. Stanowiłoby to krok w kierunku metod tworzenia programów formalnie poprawnych, a zatem wolnych od błędów. Zręby tej książki powstały przed rokiem 1989, ale nadal tak sformułowane wyzwania czekają na rozwiązanie. Podczas wykładu w ogromnym skrócie zaprezentowana została idea tworzenia poprawnego oprogramowania, wykorzystująca metody denotacyjne, w szczególności opracowaną specjalnie do tych potrzeb rodzinę języków programowania Lingua.
Współczesny przemysł informatyczny praktycznie w całości odszedł od metod pozytywnej kreacji oprogramowania formalnie poprawnego. Obecnie stawia się raczej na intensywne testowanie gotowych produktów i eliminację jego błędów. Metoda denotacyjna ma też swoje ograniczenia: może służyć implementacji w miarę prostych algorytmów działania. Jednak w tym można też upatrywać jej siły. W szczególności w zastosowaniach przy tworzeniu mikrokodów , oprogramowania wieloagentowego, czy patrząc szerzej: Internetu Przedmiotów IoT. (d)
Nagranie z dyskusji po wykładzie (czas 32:10)
Zobacz także
- zapowiedź Klubu Informatyka o inżynierii denotacyjnej (kliknij), w tym
- profil prelegenta
- tekst książki in statu nascendi
- plik prezentacji autorskiej