Listopadowy Klub Informatyka, który stanowił kontynuację tematyki Internetu Rzeczy (czy jak kto woli: Przedmiotów) zainicjowaną w październiku br. nie zawiódł około 30 słuchaczy, którzy zdołali dotrzeć na to wydarzenie w gościnne progi Wyższej Szkoły Menedżerskiej na praskiej Szmulowiznie. Wtajemniczeni którym było po drodze, skorzystali z nowo otwartego odcinka Trasy Świętokrzyskiej, co uczyniło dojazd na seminarium jeszcze bardziej komfortowym niż dotychczas.
Zgodnie z zapowiedziami, opowieści o technikach IoT snuły niezależnie, w oddzielnych prezentacjach, dwie osoby. Igor Hansen (na zdjęciu stoi) opowiedział o działających już konstrukcjach wykorzystujących metody Szyfrowanego Internetu Rzeczy EIoT, które są wdrażane w różnych zastosowaniach, zarówno militarnych, jak i cywilnych: w pojazdach, pogodowych stacjach monitorujących, wyposażeniu czy urządzeniach wiertniczych. Omawiane konstrukcje są wytwarzane przez firmę CLAN Systems Ltd, którą prelegent założył ponad 30 lat temu i jest jej menedżerem do dzisiaj.
Drugi prelegent, a jednocześnie gospodarz, Marcin Paprzycki omówił główne idee leżące u podstaw projektu europejskiego Inter-IoT, w którym właśnie uczestniczy nasz krajowy Instytut Badań Systemowych PAN. Interoperacyjność IoT oparto w tym projekcie na standardach wymiany informacji wywodzących się z koncepcji Internetu semantycznego, korzystających z języka semantycznej reprezentacji informacji OWL (Web Ontology Language) oraz sposobu jej reprezentacji RDF (Resource Description Framework). Ten sposób komunikacji umożliwia tworzenie ekosystemów IoT, w których dostawcy urządzeń IoT nie muszą dokonywać zmian w stworzonym sprzęcie czy oprogramowaniu, aby mogło ono komunikować się z innymi urządzeniami. Wystarczy tylko stworzyć oprogramowanie tłumaczące do i ze „wspólnego języka” (który można by nazwać esperanto IoT).
Żywa dyskusja, jaka wywiązała się po obydwu wykładach powróciła do kwestii bezpieczeństwa IoT. Słuchacze nie wierzyli, czy koncepcje EIoT rzeczywiście gwarantują bezpieczeństwo, w związku z tym zadawali dociekliwe pytania na ten temat. Ostatecznie wątpliwości ich przynajmniej cześciowo zostały rozwiane, chociaż niektórzy prowadzili jeszcze długie dysputy po wyjściu z sali wykładowej. Wydarzenie uświetniła obecność prelegentów z październikowego KI dedykowanego zastosowaniom militarnym IT. Dzięki temu wymiana myśli mogła być wyjątkowo wyczerpująca, a zarazem kompletna. Całe wydarzenie było filmowane. Powstały z niego trzy filmy, do których odsyłacze poniżej.
Wykład Igora Hansena (czas 25:00).
Wykład Marcina Paprzyckiego (31:52).
Dyskusja wątków z obydwu wykładów (40:42).
Zobacz także