Już na 14 listopada (wtorek) Klub Informatyka Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego ma zaszczyt zaprosić swoich Sympatyków na spotkanie będące kontynuacją tematyki IoT (Internetu Rzeczy albo jak kto woli Przedmiotów). Uzupełnimy przekaz wiedzy rozpoczęty podczas październikowego Klubu Informatyka, kiedy rozmawialiśmy głównie na temat możliwych zastosowań militarnych IoT. Tematykę zainauguruje prezentacja Igora Hansena, dyrektora zarządzającego Clan Systems Ltd, na temat Szyfrowany Internet Rzeczy. Nastepnie kol. Marcin Paprzycki wygłosi referat o interoperacyjności IoT, na co w październiku zabrakło miejsca. Zbieramy się od godz. 18:00 w sali F-401 w WSM w Warszawie przy Kawęczyńskiej 36 – tutaj mapka. Pierwsza prezentacja rozpoczyna się punktualnie o 18:30, ale zachęcamy do wcześniejszego przyjścia, żeby dać sobie szansę na rozmowę (i kawę) z dawno nie widzianymi przyjaciółmi.
Szyfrowany Internet Rzeczy (EIoT) to rój oddzielnie osadzonych i dowolnie rozproszonych mikro-serwerów które serwują indywidualne zaszyfrowane obiekty informacji indywidualnie uprawnionym użytkownikom. Informacje dotyczą elementów otoczenia wdrożeniowego każdego z tych mikro-serwerów a są zbierane poprzez różne kanały informatyczne wewnątrz tego otoczenia, jak n.p. szyna CAN w pojeździe. Uprawnienia użytkowników są oparte na osobistych kluczach kryptograficznych użytkowników. Mikro-serwery EIoT mogą być osadzane w różnych otoczeniach:
- pojazdach (naziemnych, powietrznych, wodnych): samochodach, ciężarówkach, naczepach, przyczepach, komponentach taboru kolejowego, ruchomym sprzęcie wojskowym,
- stacjach monitorujących: środowisko, pogodę, ruch drogowy,
- wyposażeniu i urządzeniach: medycznych, wieżach wydobywczych gazu,
w każdym z tych przypadków zapewniając bezpieczny, indywidualnie dostosowany dostęp do informacji. Każdy obiekt informacji jest indywidualnie zaszyfrowany oddzielnym kluczem symetrycznym i nigdy nie pojawia się w niezaszyfrowanej postaci podczas przechowywania lub transmisji, pozwalając na jego transport w dowolnych, nawet otwartych, sieciach.
Dlaczego warto myśleć o interoperacyjności IoT? Wizja internetu rzeczy jest fascynująca. Przestrzeń wokół nas wypełniona zostanie trylionami sensorów i aktuatorów. Grupy tychże, oddziałując ze sobą, umożliwią tworzenie „serwisów podstawowych”. Następnie, w zależności od potrzeb użytkowników (i/lub pomysłowości twórców), sensory, aktuatory i serwisy będą „łączone” w celu stworzenia nowatorskich aplikacji. Oczywistym jest więc, że sensory, aktuatory i serwisy będą musiały rozumieć się nawzajem. Rzeczywistość jest jednak cokolwiek inna. Zafascynowanie potencjałem i możliwością osiągnięcia wysokiego zysku powoduje, że coraz więcej firm oferuje własne rozwiązania / aplikacje / platformy i przekonuje swoich klientów, że dzięki nim wejdą do magicznej krainy Internetu Rzeczy. Co więcej, firmy te często nie są gotowe wziąć pod uwagę faktu, że ich produkt mógłby mieć potrzebę rozmowy z innymi. Typowe podejście to: mamy swoje rozwiązanie Internetu Rzeczy, które przynosi nam zyski, więc po co nam ktoś inny i jego rozwiązanie. Co więcej, podobna sytuacja ma miejsce również wśród największych graczy na rynku, którzy udają poszukiwanie wspólnych rozwiązań w tym samym czasie, gdy starają się zdominować rynek. Powoduje to powstanie niezależnych „internecików rzeczy”, które są niezdolne do komunikacji.
Powstaje więc pytanie w jaki sposób możliwe będzie przejście z okresu „rozdrobnienia feudalnego” do globalnego internetu rzeczy. W ramach prezentacji spróbujemy zarysować odpowiedź. Prezentacja będzie bazować na wynikach projektu europejskiego Inter-IoT, w którym jednym z partnerów jest Instytut Badań Systemowych PAN.
* * *
Klub już tradycyjnie będzie filmowany. Wiąże się to każdorazowo z wyrażeniem przez wszystkich uczestników Klubu zgody na takie wykorzystanie ich wizerunku. Wiele filmów z poprzednich Klubów Informatyka można znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI tutaj, a także wielu informacjach noszących tag wideo.
Wstęp wolny. Zapraszamy! Jak zawsze ze względów logistycznych prosimy o deklarację obecności pod adres: omaz(at)pti.org.pl . Dopuszczalne są deklaracje zbiorcze, np. „przyjdę z piątką przyjaciół”.
______________
Prelegenci
Igor Hansen – w 1975 ukończył Wydział Maszyn Matematycznych Politechniki Warszawskiej; 1979 – doktorat w dziedzinie formalnego modelowania, weryfikacji i optymalizacji architektur i algorytmów (PW, PAN, MIT); 1980-1987 pracował na wydziale Computer Science Uniwersytetu w Edynburgu (ob. School of Informatics), gdzie zajmował się zarówno dydaktyką, jak i rozlicznymi projektami i wdrożeniami (np. budową klastra Ferranti w obronie rakietowej na okrętach Royal Navy); w 1984 założył spółkę CLAN Systems Ltd, w której funkcje kierownicze pełni do dzisiaj. Utworzona przez wykładowców CS UoE: Hamisha Dewara i Igora Hansena, CLAN jest firmą R&D projektującą kompletne systemy cyfrowe, układy VLSI, wbudowane oprogramowanie, sterowniki, wdrażającą własne koncepcje bezpiecznych systemów sieciowych.
Marcin Paprzycki http://www.ibspan.waw.pl/~paprzyck/ jest absolwentem matematyki poznańskiego UAM w specjalizacji metody numeryczne i programowanie. Następnie wiedzę zdobywał w Southern Methodist University, Dallas, Texas, a pracował m.in. w Oklahoma State University, University of Southern Mississippi, University of Texas of the Permian Basin. Obecnie zatrudniony w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych krajowych i międzynarodowych publikacji naukowych. Zajmuje się zarówno działalnością naukowo-badawczą w obszarze informatyki, jak i dydaktyczną. Specjalizuje się w systemach agentowych oraz zagadnieniach IoT. Współtwórca międzynarodowej konferencji naukowej FedCSIS. Prezes drugiej kadencji o/Mz PTI.