Siódma edycja międzynarodowej multikonferencji naukowej FedCSIS (Federated Conference on Computer Science and Information Systems) odbyła się 3-6 września 2017, po raz pierwszy poza granicami Polski – w Pradze czeskiej. Przeprowadzono 25 sesji tematycznych, wśród których nie zabrakło nawet sympozjum doktoranckiego. W konferencji wzięło udział ponad 300 osób reprezentujących uczelnie oraz działy badawczo-rozwojowe firm z 46 krajów.
Po oficjalnym otwarciu konferencji (w poniedziałek, a nie w niedzielę kiedy ruszyły pierwsze sesje) nastąpiły wykłady zaproszonych gości (keynote speakers). Jako pierwszy wystąpił Jan Vitek (Northeastern University, USA), który przedstawił język programowania R i jego wykorzystanie w naukach społecznych i przyrodniczych. Drugi zaproszony: Zbigniew Michalewicz z firmy Complexica (oraz University of Adelaide) opowiedział o zastosowaniu sztucznej inteligencji do analiz dużych zbiorów danych.
Kolejny wykład zaproszony – autorstwa Giancarlo Guizzardiego (Federal University of Espírito Santo) – dotyczył zmiany reprezentacji materialnej pojęć ontologicznych na ich cyfrowe odpowiedniki. Przykładem takiego zjawiska w przypadku środków płatniczych jest proces zastępowania banknotów i monet przez dane z internetowego konta bankowego. Nastepnie Peter Palensky, z Delft University of Technology, wprowadził uczestników konferencji w tematykę inteligentnych sieci energetycznych, które umożliwiają elastyczne zarządzanie dostawami, zasobami i ich wykorzystaniem. Sieci te, w połączeniu z odbiornikami energii, tworzą bardzo skomplikowane systemy cyberfizyczne. Ostatniego dnia konferencji wystąpił Marjan Mernik ze słoweńskiego Uniwersytetu Mariborskiego oraz University of Alabama. Opowiedział o dziedzinowych językach programowania, które pozwalają na bardziej efektywne tworzenie oprogramowania.
Łącznie na konferencji zaprezentowano ponad 260 artykułów naukowych. W tym roku współczynnik akceptacji dla tzw. „full regular paper” spadł poniżej 20%. FedCSIS tym samym utrzymał pozycję jednej z polskich informatycznych konferencji naukowych, na których najtrudniej opublikować pełnotekstowy artykuł. Zaprezentowane artykuły po publikacji będą indeksowane m.in. w Web of Science.
Wraz z radykalną zmianą lokalizacji nastąpiły zauważalne zmiany na liście uczestników – część osób, które pojawiały się systematycznie została zastąpiona przez nowe twarze. Wciąż zdecydowanie najwięcej uczestników pochodziło z Polski (135 zarejestrowanych osób). W czołowej piątce krajów najliczniej reprezentowanych na FedCSIS 2017 znalazły się także Czechy (23 osoby), Japonia (to nowość – 22 osoby), Niemcy (21 osób), Słowacja (13 osób). W przyszłym roku FedCSIS 2018 odbędzie się w Poznaniu, 9-12 września.
Podczas FedCSIS-u były nagrywane wykłady zaproszonych prelegentów, a także wywiady z nimi. Efektem będzie szereg materiałów wideo, które sukcesywnie zostaną udostępnione w kanale Youtube PTI, o czym Oddział Mazowiecki PTI (jako jeden ze współorganizatorów) zapewne bedzie na bieżąco informować. Powstanie także relacja z gali i wręczenia nagród w konkursie przetwarzania danych i za najlepsze artykuły.
Źródła
- Tomasz Klasa, Wrześniowe aktualności PTI, newsletter elektroniczny, 12.09.2017
- Paulina Giersz – bieżące materiały o FedCSIS z pti.org.pl
- oficjane strony konferencji https://fedcsis.org/
- inne