Oddział Mazowiecki PTI we współpracy z DELab UW zaprasza na 21 marca (wtorek) na Klub Informatyka, gdzie skoncentrujemy się na zagadnieniach strategii Komisji Europejskiej na rzecz utworzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego. Spotykamy się o godz. 18:00 (początek pierwszej prelekcji o 18:30, ale warto przyjść wcześniej, żeby spotkać dawno nie widzianych znajomych). Miejscem spotkania jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW), ul Dobra 56/66, sala 256 (IIp).
JRC to pakiet inicjatyw, których celem jest zniesienie większości ograniczeń w transgranicznym handlu internetowym. JRC powinien ułatwić konsumentom i firmom dostęp do produktów i usług internetowych w obszarze całej Unii Europejskiej, a także poprawić warunki rozwoju sieci i usług cyfrowych oraz zdynamizować wzrost europejskiej gospodarki cyfrowej.
Jednolity Rynek Cyfrowy to jedna z najważniejszych, z punktu widzenia branży informatycznej, inicjatyw Komisji Europejskiej. Czy wiemy o nim wystarczająco dużo? Na najbliższym spotkaniu Klubu Informatyka dowiemy się:
- na czym będzie polegał JRC,
- w jakich obszarach działalności gospodarczej można się spodziewać zmian przepisów,
- jakie szanse dla rozwoju biznesu powstaną w wyniku zniesienia kolejnych barier w ramach rynku wewnętrznego UE,
- jakie technologie cyfrowe będą wymagały rozwoju w związku z otwarciem granic na internetowy handel.
Tematy prezentacji:
- Wyzwania Jednolitego Rynku Cyfrowego. Po co Europie Jednolity Rynek Cyfrowy? Jak Polska może na nim zyskać? – Katarzyna Śledziewska
- Strategia na rzecz Jednolitego Rynku Cyfrowego. Co czeka polskich przedsiębiorców, którzy myślą o podboju rynków państw Unii Europejskiej? Czy są gotowi na Jednolity Rynek Cyfrowy? – Katarzyna Wiśniewska–Rosik
- Prawo w starciu z technologią Jakie wyzwania prawne czekają nas w ramach prac nad Jednolitym Rynkiem Cyfrowym? – Joanna Mazur.
Klub już tradycyjnie będzie filmowany. Wiąże się to każdorazowo ze zgodą wyrażoną przez wszystkich uczestników Klubu. Wiele filmów z poprzednich Klubów Informatyka można znaleźć w kanale PTI portalu Youtube. Ewentualnie w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI we wszystkich informacjach noszących tag wideo.
Wstęp na spotkanie jest wolny, jednak ze względów logistycznych, wszystkich którzy chcą wziąć udział, prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa pod adresem mejlowym omaz(at)poczta.pl
Kto wystąpi:
Joanna Mazur – DELab UW. Absolwentka Kolegium Artes Liberales, studentka Wydziału Prawa i Administracji. W DELab UW zajmuje się prawnymi aspektami budowania Jednolitego Rynku Cyfrowego i kwestią prywatności w Internecie. Do jej naukowych zainteresowań należy również współpraca rozwojowa, w tym dotyczący jej dyskurs polityczny, oraz nowe ruchy społeczne.
dr hab. Katarzyna Śledziewska – dyrektor zarządzająca DELab UW, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół gospodarki cyfrowej i międzynarodowej, Jednolitego Rynku Cyfrowego, integracji gospodarczej i regionalizmu. Prowadzi wykłady z teorii integracji gospodarczej i regionalnych ugrupowań, a także analizy zjawisk makroekonomicznych przy użyciu metod empirycznych. Jest członkiem Readie – międzynarodowego ośrodka naukowego zrzeszającego badaczy gospodarki cyfrowej.
Katarzyna Wiśniewska-Rosik – główny specjalista, ekspert ds. cyfrowych w Departamencie Ekonomicznym Unii Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących transformacji technologicznej, tzw. Przemysłem 4.0, rozwojem e-commerce oraz nowymi modelami biznesowymi. Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina oraz Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Z MSZ związana od 2003.