Biometria wkracza coraz szerzej w nasze życie i budzi coraz większe kontrowersje. Z jednej strony ułatwia nam korzystanie z różnego rodzaju usług publicznych i prywatnych, a z drugiej – zabiera poczucie prywatności.
Stąd problemy – np. rozpoczynamy prace nad dowodem osobistym zawierającym dane biometryczne, bo widzimy zalety takiego rozwiązania, a za chwilę z różnych powodów z tego rezygnujemy.
Postępy technik biometrycznych pozwalają na stałe powiększanie obszaru zastosowań cech biometrycznych. Należy jednak pamiętać, że praktyczne wykorzystanie biometrii jest silnie uzależnione od dwóch kluczowych czynników: aktualnego stanu prawnego i akceptacji społecznej.
Niezaprzeczalne zalety metod biometrycznych powodują, że w takich krajach, jak Indie, Pakistan, Brazylia czy Nigeria, cechujących się dużą liczbą słabo wyedukowanych mieszkańców, prowadzone są szeroko zakrojone projekty związane z biometryczną identyfikacją np. podczas wyborów. Niektóre kraje europejskie, Australia, Kanada, USA wykorzystują biometrię na przejściach granicznych. Jak na tym tle wygląda zastosowanie biometrii w Polsce?
Wprowadzającymi do tematu będą:
- Mariusz Sudoł z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który omówi aspekty prawne stosowania biometrii,
- Krzysztof Dzik i Jarosław Wójtowicz z Zakładu Systemów Identyfikacji Instytutu Maszyn Matematycznych, którzy przedstawią stan rozwoju biometrii na świecie i w Polsce.
Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia br. w sali konferencyjnej nr 208 (II piętro) Instytutu Maszyn Matematycznych, ul. L. Krzywickiego 34 (poprzeczna do Koszykowej, obok Filtrów) w Warszawie.
Zaczynamy o 18:30. Wstęp wolny. Ze wzgledow logistycznych bardzo prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pod adresem omaz (at) poczta.pl
Serdecznie zapraszamy!