Tematem marcowego spotkania Klubu Informatyka były „Sieci w sieci” – czyli o tym, jak perspektywa sieci społecznych pozwala spojrzeć w nowy sposob na różne zjawiska zachodzące w internecie.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję spojrzenia z nowej perspektywy na różne struktury społeczne i na zachowania internautów. Poznali także nowe oblicze PTI OM oraz sekretne tajemnice organizacji, w których pracują.
Wychodząc z perspektywy psychologii i socjologii pokazano, że internet i inne sieci komputerowe to nie tylko sieci technologiczne, lecz także sieci społeczne. Takie podejście pomaga zrozumieć wiele zjawisk zachodzących w cyberprzestrzeni, na przykład: wyłanianie się opinii, rozpowszechnianie informacji, powstawanie zaufania, wymianę wiedzy i powstawanie społeczności.
Sieci społeczne wspomagane komputerowo mają znaczenie także we współczesnych organizacjach, na przykład sieci tworzone i analizowane w oparciu o wysyłkę e-maili. Zarazem stosowanie technologii teleinformatycznych i możliwość zbierania danych za ich pośrednictwem stwarza nowe szanse dla badaczy. Efektem takich badań jest lepsze zrozumienie jawnych i ukrytych struktur, wskazanie liderów, szarych eminencji i autorytetów, a także grup i klik…
Sylwetki naszych gości:
Ludmiła Rycielska – psycholog społeczny, doktorantka w Instytucie Studiów Społecznych UW; zainteresowana dynamiką małych i większych grup; ma doświadczenie w pracy z dokształcającymi się nauczycielami oraz w moderowaniu dyskusji politycznych z udziałem Młodzieży Wszechpolskiej i młodzieżówki SLD (jednocześnie!)
Michał Piotr Pręgowski – medioznawca, doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW; od 17 roku życia zdobywał doświadczenie w mediach i public relations; zainteresowany aksjologią internetu, blogami i dziennikarstwem obywatelskim w Sieci; autor bloga error300: multiple choices (www.error300.org).
Kamil Rakocy – socjolog, doktorant w Ośrodku Badania Układów Złożonych w ISS UW; zainteresowany analizą sieciową i złożonością w naukach społecznych; poznawszy ukryte tajemnice swojej firmy uciekł z dużej firmy technologicznej do pracy na uczelni…
Jan M. Zając (prowadzący spotkanie) – psycholog społeczny i ekonomista, doktorant na Wydziale Psychologii UW; bada internet i jego użytkowników z perspektywy psychologii społecznej; poznał realia pracy w różnych większych i mniejszych firmach, obecnie pracuje na uczelni.
(ao)