Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Minął kolejny rok działalności Oddziału Mazowieckiego. Warto poświęcić chwilę uwagi, może zadumy, nad tym co się udało dokonać, a także jakie wyzwania zbliżają się w roku bieżącym. Prezentujemy tekst autosprawozdania, zachęcając społeczność do lektury, dyskusji, postulatów, uwag.
Działalność Oddziału w roku 2021 była obciążona utrudnieniami, które niósł ze sobą drugi rok pandemii. W przeciwieństwie jednak do pierwszego roku pandemii, w którym stanowiła ona dla wszystkich duże zaskoczenie, w roku 2021 w Oddziale dopracowano się zasad funkcjonowania w trudnych warunkach i w miarę stabilnego ich przestrzegania. Głównym mechanizmem pozwalającym utrzymać ciągłość działania były narzędzia telekonferencyjne Cisco Webex stanowiące wyposażenie biura Zarządu Głównego PTI. Okazjonalnie korzystano z innych narzędzi, np. Zoom oraz Skype.
Liczba organizowanych Klubów Informatyka wróciła do tempa sprzed pandemii -- zorganizowa... więcej »
30 listopada 2021 w godzinach 18-21 w trybie zdalnym odbył się kolejny Klub Informatyka z cyklu dwóch zaplanowanych na listopad. Klub nosił zbiorczy tytuł : Co to jest SOAR i w jaki sposób.
Podczas Klubu przedstawiciele firmy Orion Instruments Polska omówili najważniejsze bariery blokujące wzrost efektywności zespołów cyberbezpieczeństwa (brak odpowiednio kwalifikowanych specjalistów, niewłaściwie zdefiniowane procesy obsługi incydentów, brak integracji narzędzi bezpieczeństwa i systemów monitorujących, brak automatyzacji procesów).
Jednym z remediów na wymienione bolączki stanowi system S... więcej »
Uprzejmie informujemy, że nagranie wideo z wykładów z ponaddwugodzinnego Klubu informatyka z 16 listopada 2021 przekornie zatytułowanego Paint forever?, a w całości poświęconego informatyce szkolnej, jest już dostępne. Można je odtworzyć w portalu Youtube. Klub został zorganizowany przez Oddział Mazowiecki PTI, a prowadzony był przez zaangażowanych nauczycieli-entuzjastów, uczestników Sekcji Informatyki Szkolnej przy Polskim Towarzystwie Informatycznym.
Przebieg czterech wykładów o informatyce szkolnej (łączny czas trwania materiału wideo wynosi 1:10:33). Prezentują kolejno: Karolina Antkowiak, Adam Jurkiewicz, Jacek Ścibor, Beata Chodacka (prowadząca sesję... więcej »
Po wakacyjnej przerwie Oddział Mazowiecki zorganizował pierwszy w tym półroczu Klub Informatyka, Spotkanie w trybie zdalnym, odbyło się 19 października w godzinach 18-21 i było poświęcone dostępności i jakości danych sektora publicznego.
Wszyscy słyszeliśmy o zasadzie garbage in, garbage out. Podstawą wnioskowania są dane, dopiero na ich podstawie można budować informację i wiedzę. Dotyczy to zarówno sektora komercyjnego, jak i publicznego. Ponowne wykorzystanie (re-use) danych jest świetnym pomysłem, jeśli te dane są poprawne, zebrane według znanej metodyki i udostępnione tak, że można je pobrać bez konieczności ręcznego przepisywania.
W ramach Klubu prelegenci omówili dwa zagadnienia:
O znaczeniu jakości danych w kontekście nowych e-usług. -&nbs... więcej »
W terminie 2-5 września 2021 odbyło się kolejne, 16 wydanie corocznej FedCSIS, jednej z czołowych i międzynarodowych imprez organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI. FedCSIS (czyli Conference on Computer Science and Intelligence Systems) to impreza wielopotokowa, której poszczególne ściezki tematyczne poświęcone są sztucznej inteligencji, zarządzaniu informatyką, danym masowym, oprogramowaniu i cyberbezpieczeństwu. Publikacje FedSCIS są notowane w rankingach IEEE oraz CORE B. Konferencja obfituje w konkursy najlepszych publikacji w kilku kategoriach.
Miło nam zakomunikować, że kol. prof. Janusz Kacprzyk (Oddział Mazowiecki PTI, także uczestnik Rady Naukowej PTI) został wybrany członkiem zagranicznym Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU), ukraińskiego odpowiednika PAN.
Janusz Kacprzyk ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej na specjalizacji informatyka i automatyka. Obecnie jego działalność naukowa obejmuje takie dziedziny jak: logika rozmyta, systemy wspomagania decyzji, metody reprezentacji i przetwarzania informacji, sterowanie i podejmowanie decyzji w warunkach niepewności i braku precyzji, programowanie ewolucyjne, sieci neuronowe. (@)