Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na kwietniowy, kolejny zdalny, Klub Informatyka. Odbędzie się on we wtorek 20 kwietnia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:20, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tym razem będziemy omawiać historię sieci Internet. Lista prelegentów jest rozwojowa. Na razie udział w Klubie potwierdził doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany fizyk, Krzysztof A. Meissner.
Spodziewamy się, że Krzysztof Meissner przybliży Publiczności Klubowej sytuację rozwoju Internetu w momencie gdy ta sieć bardzo szybko nabierała znaczenia dzięki naukowcom z europejskiego ośrodka CERN. Oczekujemy, że kol. Jarosław Deminet opowie o prawdziwej i mitycznej prehistorii Internetu, jego dziadach i pradz... więcej »
Ukazała się wiosenna edycja 2021 katalogu Targów Pracy i Praktyk Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W związku z epidemią jest to jedna z niewielu możliwości wielostronnego wstępnego kontaktu pracodawców z ewentualnymi kandydatami na pracowników. Targów na razie nie ma i być nie może, ale Katalog Targów dzielnie trwa, jest aktualizowany i służy zainteresowanym.
Kompletny katalog w formacie PDF (22MB, 58 stron) znajduje się do pobrania tutaj.
Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 23 marca (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem wirtualnego spotkania będą: Bezpieczeństwa i niebezpieczeństwa systemów informatycznych. Wystąpią dwaj specjaliści w tej dziedzinie, koledzy z Polskiego Towarzystwa Informatycznego: Grzegorz Cenkier oraz Janusz Żmudziński.
Grzegorz Cenkier opowie omechanizmach blockchain w kontekście bezpieczeństwa. Ponadto o genezie, technologii i zastosowaniach, a także normalizacji w tym zakresie. Blockchain kojarzy się większości ludzi z bitcoinem, kryptowalutą, która istnieje tylko w formie gotówki elektronicznej. Ale to rozwiązanie z... więcej »
BEST Hacking League – to podobno największy hackaton na Politechnice Warszawskiej, który powstał z myślą o studentach, chcących sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie programowania.
Wydarzenie daje możliwość rozwijania nie tylko umiejętności technicznych, lecz również miękkich, takich jak: praca w zespole pod presją czasu czy autoprezentacja. 9-10 kwietnia 2021 odbędzie się szósta edycja 24-godzinnego maratonu programowania BEST Hacking League!
Z czego składa się BEST Hacking League?
Hackaton zostanie przeprowadzony jako 24-godzinny maraton programowania. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie problemu związanego z motywem hackatonu w jednej z trzech kategorii:
Software – stworzenie innowacyjnej aplikacji,
Hardware – zbudowanie i zaprogramowanie prototypu urządzenia,
Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 16 lutego (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem będą Prawa autorskie do oprogramowania i jak nimi skutecznie rozporządzać. Zaprezentują go dwie prelegentki: Kamila Dulska-Maksara oraz Agnieszka Wachowska. W części Program komputerowy jako utwór – kto jest twórcą i co w programach podlega ochronie?Agnieszka Wachowska przedstawi czym właściwie są prawa autorskie, jakie ich rodzaje rozróżniamy, a także kto jest twórcą aplikacji czy systemu komputerowego w świetle prawa autorskiego. Na przykładach przedstawione zostanie co może być chronione w ramach oprogramowania, a co nie.Kiedy oprogramowanie jest utworem wspó... więcej »
Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 19 stycznia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem będzie Psychologia Robotów. Wystąpią dwaj prelegenci związani obecnie z warszawskim Uniwersytetem SWPS: Konrad Maj oraz Paweł Zarzycki.
Inteligentne roboty społeczne, zwłaszcza humanoidalne, wzbudzają duże zainteresowanie, nie tylko konstruktorów, ale również badaczy relacji społecznych. Nastały czasy, w których człowiek znalazł (tzn. sam stworzył) partnera do rozmów i współpracy poza swoim gatunkiem. W ostatnich latach w nauce rozwinęła się mocno dziedzina Human-Robot-Interaction (HRI) czyli obszar badań nad interakcją ludzi i robotów. Badania psychologiczne prowadzone w tym n... więcej »