Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Tym razem tradycyjne spotkanie mikołajkowe Oddziału Mazowieckiego PTI odbyło się w imponujących murach Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.
Równie tradycyjnie połączyliśmy nasze Mikołajki z krótkim wstępem merytorycznym. Zapowiedzianą niespodziankę programową przedstawił - w imieniu Sekcji Terminologicznej PTI - Andrzej Dyżewski, animator i przewodniczący Sekcji. Na źródłowych przykładach pokazał zaskakującą dawną pisownię kilku słów, które jakby się wydawało, już od lat istnieją w naszym dźwięcznym języku w znanej nam dziś formie. W głównej części Andrzej przypomniał informatyczne dyskusje terminologiczne, zwłaszcza z początków historii Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
W swobodnej dyskusji dorzuciliśmy kilka przykładów z naszego informatycznego i nieinformatycznego otoczenia językowego a potem przeszliśmy do głównych punktów spotkania:
Wszystkich członków Oddziału Mazowieckiego PTI zapraszamy na tradycyjne spotkanie mikolajkowe. Tym razem spotkamy się 15 grudnia od godziny 18:30 w Bistrze Politechnika - w krużgankach szacownego Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej czyli tu (po wejściu do Gmachu Głównego w prawo - na piętrze naprzeciwko wind).
W programie Mikołajkowego Klubu Informatyka:
niespodzianka programowa
losowanie fantów
kolędy i inne śpiewy
poczęstunek, napoje.
Biletem wstępu dla członków PTI jest dowolny fant symbolicznej wartości. Oczywiście zapraszamy także rodziny i inne osoby towarzyszące (opłata 30 zł).
Ze względu na konieczność wcześniejszego zamówienia jadła i napoju prosimy o zgłoszenia udziału do 9 grudnia do godz, 20:00 pod adresem: omaz (at) poczta.pl
Posiedzenie odbyło się w siedzibie ZG PTI w Warszawie
Udział wzięli: Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz, Andrzej Dyżewski, Małgorzata Iszkowska-Kalinowska, Marcin Paprzycki, Tomasz Kulisiewicz.
Na posiedzeniu omówiono następujące sprawy:
1. Klub Informatyka:
Mikołajkowy KI 15 grudnia - wybrano miejsce KI (Bistro Politechnika), Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz ustaliła budżet imprezy, program merytoryczny poprowadzi Andrzej Dyżewski (jako Sekcja Terminologiczna PTI)
styczniowy KI 26 stycznia na temat rzeczywistości wirtualnej - potwierdzono miejsce (CIOP), ustalono szczegóły organizacyjne
omówiono plany następnych KI, ustalając wstępnie, że 23 lutego 2016 odbędzie się KI na temat "niepełnosprawnej informatyki" ,
zaproponowano kolejne tematy KI na pierwsze półrocze 2016 r.: bezpieczeństwo, gry, HCI
Krakowska edycja Ogólnopolskiego Kongresu SMART - Inteligentne Miasta jest piątą konferencją z tego cyklu. Pierwsza miała miejsce w marcu br. w Warszawie, następne odbyły się w Katowicach, Gdańsku i Olsztynie.
W programie m.in. debata otwierająca oraz cztery panele dyskusyjne na temat nowych technologii, inteligentnego wykorzystywania energii, transportu ekologicznego oraz infrastruktury.
Oddział Mazowiecki PTI jest jednym z patronów honorowych Kongresu SMART - Inteligentne Miasta.
Problemem tym zainteresowało się niemal 50 uczestników listopadowego Klubu Informatyka.
Gościny użyczył nam tym razem starszy z informatycznych wydziałów Politechniki Warszawskiej, Wydział Elektroniki i Technik Informatycznych.
Dobrym wstępem do dyskusji był wykład dr inż. Dariusza Boguckiego, który tezy o kluczowej roli dobrze opracowanego studium wykonalności oraz o możliwości uporządkowania, a nawet częściowej algorytmizacji jego tworzenia poparł licznymi przykładami ze swojej bogatej praktyki tworzenia oraz analiz studiów wykonalności lub opracowań o zbliżonym charakterze.
Podkreślał przy tym rozróżnienie między wykonalnością planowanego przedsięwzięcia a możliwością jego realizacji, zwłaszcza w zadanym czasie i przy określonym budżecie. W swoim wykłądzie przestawił też podstawowe elementy i cechy studium wykonalności dla projektu, programu oraz portfelu,
Liczni uczestnicy ożywionej dyskusji wyrażali na temat roli... więcej »
Wraz z wejściem Polski do struktur UE pojawiła się możliwość finansowania projektów inwestycyjnych ze środków wspólnotowych i upowszechniło się pojęcie studium wykonalności znane przedtem w Polsce z nielicznych projektów Banku Światowego. Przez ostatnie 10 lat pojawiło się wokół tego tematu wiele różnych (często niejednoznacznych) opinii.
Uporządkowania pojęć i rozwiania mitów powstałych wokół tematu studium wykonalności w projekcie IT podjął się dr inż. Dariusz Bogucki, członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, autor książki „Studium Wykonalności. Poradnik” (w druku), współautor kilkunastu studiów wykonalności projektów, głównie z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym studium największego polskiego projektu ICT realizowanego w perspektywie 2007-13 tj. Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.
W wykładzie wprowadzającym do dyskusji dr inż. Dariusz Bogucki poruszy następując... więcej »