Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Uprzejmie informujemy, że nagranie wideo z wykładów z ponaddwugodzinnego Klubu informatyka z 16 listopada 2021 przekornie zatytułowanego Paint forever?, a w całości poświęconego informatyce szkolnej, jest już dostępne. Można je odtworzyć w portalu Youtube. Klub został zorganizowany przez Oddział Mazowiecki PTI, a prowadzony był przez zaangażowanych nauczycieli-entuzjastów, uczestników Sekcji Informatyki Szkolnej przy Polskim Towarzystwie Informatycznym.
Przebieg czterech wykładów o informatyce szkolnej (łączny czas trwania materiału wideo wynosi 1:10:33). Prezentują kolejno: Karolina Antkowiak, Adam Jurkiewicz, Jacek Ścibor, Beata Chodacka (prowadząca sesję... więcej »
Oddział Mazowiecki uprzejmie zaprasza na kolejny Klub Informatyka, który rozpocznie się 16 listopada (wtorek) o godzinie 18:30. Dla Klubu utrzymana zostanie jego formuła zdalna. Wystarczy (i warto) zalogować się jakieś 10 minut wcześniej. Tytuł Klubu brzmi : Paint forever? O informatyce w szkole! Klub rozpoczną krótkie prezentacje odnoszące się do różnych aspektów edukacji informatycznej. Następnie zapewne wywiąże się dyskusja poświęcona zagadnieniom edukacji szkolnej różnych poziomów: jej celom, skutkom, zakresowi, programom, zróżnicowaniu oraz elastyczności. Klub jest współorganizowany z sekcją informatyki szkolnej działającą przy PTI. Adres URL telekonferencji został podany poniżej.
Tematy prezentacji
Czego warto nauczyć osobę o specjaliza... więcej »
Polskie Towarzystwo Informatyczne zorganizowało w tym roku pierwszy ogólnopolski konkurs gier edukacyjnych GEEK (Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe). Zaproszono do rywalizacji uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod opieką nauczycieli. Zadaniem zespołów było stworzenie scenariusza lub prototypu cyfrowej gry edukacyjnej.
Zgłoszone prace zostały już ocenione na etapie regionalnym w kategorii scenariuszy gier. Trwają obrady jury, które wyłoni najlepsze prototypy z poszczególnych województw. Ocena na szczeblu centralnym zakończy się w drugiej połowie maja, a ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi na konferencji „Polska w technosferze przyszłości”, która zaplanowana jest na 25 maja. Wynik można śledzić także na stronie ... więcej »
Ta dyskusja o tym jak mówić i jak być słuchanym w technikach wirtualnego przekazu okazała się bardzo potrzebna. Pierwszy Klub Informatyka poświęcony tej tematyce (29 września), jednocześnie pierwszy w trybie zdalnym (po półrocznej przerwie w Klubach) skupił ok. 40 słuchaczy, którzy przez trzy godziny, niekiedy bardzo aktywnie, uczestniczyli w tej dyskusji. Liczba obserwatorów panelu z upływem czasu nie malała, co można uznać za duży sukces.
Dyskusję zainaugurowali trzej paneliści, kolejno: profesor wyższej matematyki, następnie nauczyciel przedmiotów humanistycznych oraz specjalista-konsultant od komunikacji interpersonalnej. Wszyscy zgodzili się, że metoda komunikacji zdalnej ma szereg wad, które nie pozwalają na pełen kontakt intelektualny mentora ze swoimi słuchaczami. Tym niemniej, jeśli już musimy w ten sposób się kontaktować, to warto omówić sposoby, jakimi można uniknąć różnorodnych błędów, które czyhają przy tym sposobie wymiany w... więcej »
Wszystko wskazuje na to, że społeczność Oddziału Mazowieckiego PTI (i nie tylko oddziału i nie tylko PTI), już niedługo będzie mogła uczestniczyć w Klubie Informatyka, który zapowiadamy na 29 września, wtorek (godz. 18:30 czasu polskiego). Tytuł tego spotkania to Jak być dobrym (słuchanym) prelegentem w wirtualnej auli/sali. Rozpatrujemy to zagadnienie jako element pracy wykładowcy akademickiego, nauczyciela, prezentera, w rozpoczynającym się roku akademickim/szkolnym.
Do tej pory wykładowcy przejmowali się głównie tzw. mową ciała (body language). Tymczasem w okresie upowszechnienia wideokonferencji zaczynamy się spotykać z technikami grania ekranem i głosem, co przez analogię można by nazwać screeny language. Podczas Klubu chcemy wspólnie wymienić się wied... więcej »
Od kilku lat informatyka jest najchętniej wybieranym kierunkiem studiów, a w miarę spadku ogólnej liczby kandydatów na studia udział informatyki ciągle rośnie. Kolejne ekipy z najlepszych polskich wydziałów informatycznych nieprzerwanie od 1994 r. są w światowych finałach akademickich mistrzostw świata w programowaniu zespołowym, przywożąc stamtąd liczne medale, a potem pracując w najsłynniejszych przedsięwzięciach informatycznych. Perspektywy zawodu wydają się wręcz oszałamiające, bo według różnych ocen brakuje nam 30-50 tys. specjalistów IT i już studenci pierwszych lat informatyki mogą przebierać w ofertach pracy. Płac i możliwości rozwoju zawodowego zadroszczą im specjaliści ze wszystkich innych dziedzin (może poza prezesami banków). Czy tak będzie zawsze?