28.05.2019
Odsłon: 2429
Od kilku lat informatyka jest najchętniej wybieranym kierunkiem studiów, a w miarę spadku ogólnej liczby kandydatów na studia udział informatyki ciągle rośnie. Kolejne ekipy z najlepszych polskich wydziałów informatycznych nieprzerwanie od 1994 r. są w światowych finałach akademickich mistrzostw świata w programowaniu zespołowym, przywożąc stamtąd liczne medale, a potem pracując w najsłynniejszych przedsięwzięciach informatycznych. Perspektywy zawodu wydają się wręcz oszałamiające, bo według różnych ocen brakuje nam 30-50 tys. specjalistów IT i już studenci pierwszych lat informatyki mogą przebierać w ofertach pracy. Płac i możliwości rozwoju zawodowego zadroszczą im specjaliści ze wszystkich innych dziedzin (może poza prezesami banków). Czy tak będzie zawsze?
Równocześnie polska gospodarka pod... więcej »
Kategorie:
Klub Informatyka, Polecamy, Konferencje i seminaria Tagi:
zatrudnienie, strategie, edukacja, trendy, zaproszenia, 2019, gospodarka 4.0, informatycy
09.05.2006
Odsłon: 2239
Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat e-strategii dla naszego województwa.
W spotkaniu udział wzięli:
- członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - p. Tomasz Sieradz (nadzoruje tę tematykę ze strony Zarządu Województwa);
- Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" - p. Krzysztof Głomb (Stowarzyszenie jest autorem programu przyjętego przez Zarząd Województwa);
- przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego - p. Sławomir Nowak (koordynuję tę tematykę w Urzędzie Marszałkowskim jako Kierownik Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego i Innowacyjności w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego).
(ao)
Kategorie:
Klub Informatyka Tagi:
administracja, strategie, 2006, Mazowsze, sprawozdania
11.04.2006
Odsłon: 2283
Dużo mówi się i słyszy ostatnio o zalewie funduszy unijnych, w tym także na projekty teleinformatyczne. Strategia lizbońska, niezależnie od jej słusznej lub nie krytyki jest nadal celem strategicznym Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że stawia ona także ambitne cele w zakresie badań naukowych i rozwoju. Wkrótce uruchomiony zostanie kolejny – już siódmy Program Ramowy Badań i Rozwoju, w którym wsparcie dla projektów informatycznych będzie znaczne. Kilka dni temu podpisane zostało porozumienie tzw. platformy technologicznej na rzecz systemów informatycznych.
Czy potrafimy włączyć się aktywnie w europejskie projekty? Czy uzyskanie grantu unijnego to istna gehenna? Od czego zacząć, jak zaistnieć w konsorcjach projektowych, jak skutecznie prowadzić projekt, jak wydobyć z niego należne środki?
W spotkaniu wzięli udział i podzielili się swoimi spostrzeżeniami praktycy jak pan Witold Staniszkis z firmy Rodan Systems, jak pani Agnies... więcej »
Kategorie:
Klub Informatyka Tagi:
strategie, UE, 2006, sprawozdania
21.04.2005
Odsłon: 2132
Kwietniowe spotkanie Klubu Informatyka związane było z przygotowaniami do Walnego Zjazdu Delegatów PTI, który odbędzie się 21 maja. Dyskutowaliśmy nad sprawami, które mogą być poruszane na Zjeździe, żeby wypracować stanowisko naszego Oddziału i żeby nasi delegaci wiedzieli, jaka jest opinia członków Oddziału w poszczególnych kwestiach.
Zarząd Główny i wybory
Zebrani wyrazili dość zgodny pogląd, że rolą Prezesa PTI jest kształtowanie strategii Towarzystwa i reprezentowanie go oraz że aby Prezes mógł dobrze wypełniać swoje zadania, niezbędny jest dobry, aktywny Zarząd, sprawny Sekretarz Generalny oraz dobrze funkcjonujące Biuro.
Mówiono także o tym, że rolą ZG jest wypracowanie strategii działania PTI, której teraz w zasadzie nie ma. Być może Zjazd powinien zobowiązać nowe ZG do opracowania strategii i poddania jej pod dyskusję.
Zgłoszono propozycję, żeby do ZG „z klucza” wchodzili Prezesi Oddziałów, dyskutowano nad wada... więcej »
Kategorie:
Klub Informatyka Tagi:
plany, wybory, strategie, 2005, sprawozdania
11.05.2004
Odsłon: 2034
Majówka informatyczna w Hyde Parku (znajdującym się tego wieczoru w Honoratce na Miodowej) rozpoczęła się od kilku ogłoszeń parafialnych:
- Spotkania Warszawskiego Klubu Informatyka będą odtąd organizowane wspólnie przez PTI i ISOC. Członkowie ISOC od dawna pojawiają się na spotkaniach i pomagają w ich organizacji, a teraz Zarząd Oddziału Mazowieckiego PTI postanowił (na wniosek członków ISOC) formalnie zatwierdzić ten stan rzeczy. Tak wiec od następnego spotkania nad zebranymi będą powiewać dwie flagi.
- Termin IV edycji imprezy Rapid Baran Development został przesunięty na 5 czerwca (sobota). Planowane było poprzednio, aby barana upiec 12 czerwca, ale nie zwróciliśmy uwagi na fakt, ze będziemy wtedy mieli baardzo długi weekend i wiele osób zechce zapewne wyjechać.
- W poniedziałek, 10 maja odbyła się w Sejmie konferencja dotycząca ew. skutków wprowadzenia patentowania oprogramowania w Unii Europejskiej, zorganizowana przez ISOC Po... więcej »
Kategorie:
Klub Informatyka Tagi:
plany, ISOC, strategie, 2004, sprawozdania
13.01.2004
Odsłon: 2172
Temat styczniowego spotkania Klubu Informatyka brzmiał: "Co to będzie, czyli polska branża informatyczna po wejściu Polski do Unii". Zastanawialiśmy się wspólnie, jak data 1 maja może wpłynąć na nasze życie zawodowe, co możemy zrobić, żeby wykorzystać pojawiające się szanse i zredukować zagrożenia. A może nic się nie zmieni i cały ten szum jest niepotrzebny?
Spotkanie rozpoczęły wypowiedzi naszych gości: Pawła Gierycza z Ośrodka Przetwarzania Informacji, Wojciecha Komudy z Deloitte & Touche i Krzysztofa Młynarskiego z zajmującej się bezpieczeństwem firmy TeleInformatica. Każdy z nich reprezentował inny punkt widzenia: Paweł Gierycz jest klientem informatyki od dawna współpracującym z wieloma instytucjami europejskimi; Wojciech Komuda pracuje w firmie konsultingowej o zasięgu światowym, zaś Krzysztof Młynarski reprezentuje niewielką firmę z polskiego sektora IT.
Zarówno goście, jak i uczestnicy spotkania raczej zgodn... więcej »
Kategorie:
Klub Informatyka Tagi:
strategie, 2004, UE, sprawozdania