// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// 2008

Mikołajki w Klubie Informatyka (relacja)

09.12.2008

Odsłon: 2013

 

Spotkaliśmy się w restauracji "Bistro bez kantów" w domu "Bez kantów",na rogu ulic Gen. Tokarzewskiego i Krakowskiego Przedmieścia pośrodku Warszawy, naprzeciw hotelu Bristol i Europejskiego (http://www.bistrorestauracja24.pl/). Przybyli licznie członkowie PTI ale także nasi sympatycy i przyjaciele . Tym razem nie dyskutowaliśmy o ważnych problemach informatycznych, ale w przedświątecznej atmosferze spotkaliśmy się aby złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem, wspólnie pokolędować i wręczyć drobne upominki.

 

Jeśli chodzi o Mikołaja to wszystko odbyło się zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami. "Mikołaj w wersji PTI" działa w tej sposób, że każdy z gości przynosi ze sobą drobny, nieoznakowany upominek, który składa do wielkiego worka. Worek, po jego zapełnieniu zostaje przekazany wybranemu w sposób demokratyczny Mikołajowi. Mikołajowi zapewniliśmy czerwoną czapkę wysokiej jakości, białą brodę oraz wąsy (c... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: po godzinach, 2008, sprawozdania

Rapid Baran Development, release VIII (relacja)

21.06.2008

Odsłon: 2750

21.06.2008 Oddział Mazowiecki zorganizował dla wszystkich członków PTI OM ale również dla sympatyków i przyjaciół spotkanie w mniej oficjalnej atmosferze zwane Rapid Baran Development. W tym roku odbyła się ósma edycja pieczenia barana w towarzystwie informatyków i nie tylko. Tradycyjnie informatycy dopisali, lecz zamiast barana, którego trzeba byłoby upiec delektowaliśmy się przysmakami z grilla. Według nieoficjalnej ankiety wśród tegorocznych potraw pierwsze miejsce zajęły ex aequo bigos z młodej kapusty oraz grillowana rybka z ogórkowym nadzieniem. Kto nie był i nie posmakował tych znakomitych potraw - niech żałuje!

 

Podobnie jak w zeszłym roku spotkaliśmy się na gościnnym terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej. Wśród pięknego, sosnowego lasu rozbite zostały namioty (w tym jeden rozbity wspólnie przez członk... więcej »

Kategorie: Rapid Baran Development Tagi: po godzinach, 2008, sprawozdania

Klub Informatyka: "Retoryka w dyskusji o informatyzacji" (relacja)

08.04.2008

Odsłon: 2232

Kwietniowe spotkanie Klubu Informatyka odbyło się 08.04.2008 (wtorek) o godzinie 19-tej w restauracji Kilimanjaro, przy ulicy Bendarskiej.

 

Retoryka (gr. rhetorike, od wyrazu rhetor "mówca") - krasomówstwo, sztuka wymowy, umiejętność dobrego i rzetelnego przekonywania słuchaczy, czyli przekazywania treści perswazyjnych.

 

Być może nie jest to definicja doskonała, ale od czegoś wypada zacząć. Toczy się dyskusja nad kształtem polskiej informatyzacji, dyskutuje się również nad przyszłością społeczeństwa informacyjnego. Podobno wszyscy staramy się je budować. Niektórzy nawet wspominają o rewolucji informacyjnej. Z rewolucjami jest tak, że nie da się ich zadekretować w żadnym oficjalnym piśmie, stanowisku rządowym, czy deklaracji sejmowej, ale przecież tezy na temat konieczności dokonania rewolucji, a nawet plany takiej rewolucji znajdowały się w pismach, stanowiskach czy deklaracjach, o których w... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, prawo, terminologia, 2008, retoryka, sprawozdania

Klub Informatyka: "Podpis elektroniczny - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?" (relacja)

11.03.2008

Odsłon: 2422

11 marca 2008 dyskutowaliśmy w Klubie Informatyka na temat:

 

"Podpis elektroniczny - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?"

 

Frekwencja klubowiczów i przyjaciół Klubu była imponująca - ponad 40 osób. We wprowadzeniu do dyskusji pomogli nam zaproszeni goście (w kolejności zabierania głosu): Mariusz Skiba z firmy Mobitrust, Robert Podpłoński z KIR, przedstawiciel Centrum Certyfikacji Sigillum (PWPW SA), Elżbieta Andrukiewicz autorka ekspertyzy dot. Wdrażania ustawy o podpisie elektronicznym i Jarosław Mojsiejuk ekspert PIIT i PTI w pracach nad projektem Ustawy. W trakcie dyskusji wiele merytorycznych uwag wniósł też Andrzej Ruciński z UNIZETO.

 

Usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego pomimo, że ze stosowaniem tzw. zwykłego podpisu elektronicznego jest nieźle, zastosowanie jego kwalifikowanej formy, nazywanej bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest ciągle ograniczone i budzi wiele skrajnyc... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: podpis elektroniczny, bezpieczeństwo, 2008, ISOC, sprawozdania

Klub Informatyka: "R&D (czyli B+R) w informatyce" (relacja)

13.02.2008

Odsłon: 2734

W spotkaniu Klubu Informatyka Oddziału Mazowieckiego PTI, które odbyło się 13.02.2008, w Warszawie, tradycyjnie w lokalu Kilimanjaro przy Bednarskiej wzięło udział ponad trzydzieści osób.

 

Spotkanie miało formę swobodnej dyskusji panelowej, w której głównymi dyskutantami byli:

 • Borys Czerniejewski (INSI)
 • Jacek Koronacki (IPI PAN)
 • Witold Staniszkis (Rodan Systems),
 • Aleksander Wasiukiewicz (niezależny konsultant z doświadczeniem międzynarodowym w R&D)

 

Poświęciliśmy się rozmowom o nastepujących wątkach:

 1. Jaka jest definicja dla R&D w informatyce;
 2. Kwestie prawno-organizacyjne R&D w informatyce;
 3. Miary sukcesu R&D;
 4. Okoliczności sukcesu. Kiedy R&D w IT się udaje, a kiedy ponosi porażkę;
 5. Kwestie związane ze współpracą międzynarodową;
 6. Koszty R&D - czyli kiedy to się rzeczywiście opłaca.... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2008, R&D, sprawozdania

Klub Informatyka: "Informatyczne kulisy dołączenia Polski do strefy Schengen" (relacja)

15.01.2008

Odsłon: 2337

Spotkanie Klubu Informatyka w dniu 15.01.2008 poświęcone było informatycznym kulisom dołączenia naszego kraju do strefy Schengen.

 

Naszymi gośćmi byli:

 • Pani Beata Kulikowska, Naczelnik Komendy Głównej Straży Granicznej, Wydział Postępowań Granicznych i Wiz
 • Pani Agata Skarpetkowska, Kierownik Zespołu Projektowania i Wdrożeń Systemów Informatyki, Biuro Informatyki Ministerstwa Spraw Zagranicznych
 • Pan Robert Kośla, Dyrektor Departamentów Systemów SIS i VIS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
 • Pan Mariusz Barkowski, Główny Specjalista z Wydziału Rozwoju Dokumentów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Rozwoju Rejestrów

 

Dr Wiewiórowski przedstawił świetny choć krótki wstęp prawno-polityczno-historyczny. Następnie poznaliśmy historię wielkiego europoejskiego projektu budowy systemu informacyjnego Schengen (SIS), a szczególnie jego drugiej gene... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2008, Schengen, Straż Graniczna, SIS, VIS, sprawozdania