Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
29 marca, na kolejnym zdalnym spotkaniu Klubu Informatyka odbyła się dyskusja na temat ataków cyfrowych w okresie wojny i w czasach pokojowych. Wystąpili specjaliści tej dziedziny informatyki: Rafał Chruściel oraz Łukasz Jachowicz. Opowiedzieli oni co wiadomo o atakach hakerskich, ich autorach i zastosowanych technikach. Niewątpliwie inspiracją do marcowego Klubu była agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Agresja ta skloniła liczne społeczności informatyków (w szczególności Anonymous) do ataków w cyberprzestrzeni na zasoby teleinformatyczne Rosji. W obronie Ukrainy wystąpili hakerzy z całego świata. Jako pierwszy prezentację charakteryzującą środowiska Anonymous wygłosił Łukasz Jachowicz. Po nim Rafał Chruściel odniósł się bezpośrednio do zjawisk i wydarzeń w cyberprzestrzeni, które pojawiły się na tle wojny rosyjsko-... więcej »
Militarna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stała się przyczyną licznych ataków w cyberprzestrzeni. W obronie Ukrainy wystąpili hakerzy z całego świata. Najbardziej znane ataki przypuścili członkowie grupy Anonymous. Chcemy o tym porozmawiać online na spotkaniu Klubu Informatyka 29 marca (wtorek), tradycyjnie o godz. 18:30.
Nie udało się wprawdzie zaprosić żadnego członka Anonymous, ale będą inni znakomici specjaliści (Rafał Chruściel oraz Łukasz Jachowicz), którzy opowiedzą co wiadomo o takich atakach hakerskich, ich autorach i zastosowanych technikach. Już dziś wpiszcie sobie ten termin do kalendarzy.
Z OSTATNIEJ CHWILI: planowane jest POSTCRIPTUM do tegorocznego marcowego Klubu Informatyka. Tym razem wyjątkowo nasz Klub będzie więc miał drugą część, bardziej prakty... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić na drugi tegoroczny Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie zdalnym 25 stycznia o godzinie 18:30. Będą dyskutowane zagadnienia pod zbiorczym tytułem Huawei a sprawa polska. Powoli zaczynamy w Polsce i w Europie rozumieć, że na sieci teleinformatyczne trzeba patrzeć jak na zasób strategiczny państwa i regionu. Zwłaszcza najnowsze generacje technik informatycznych (takie jak 5G) mają dla utrzymania bezpieczeństwa Polski ogromne znaczenie. Tymczasem kontrolę nad bardzo dużą częścią polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej – sieciami szerokopasmowymi i lokalnymi – sprawują firmy chińskie, takie jak Huawei.
Dyskusję na temat pojęcia i zakresu uznawania podmiotów gospodarczych za dostawcę wysokiego ryzyka (DWR) zapoczątkowa... więcej »
30 listopada 2021 w godzinach 18-21 w trybie zdalnym odbył się kolejny Klub Informatyka z cyklu dwóch zaplanowanych na listopad. Klub nosił zbiorczy tytuł : Co to jest SOAR i w jaki sposób.
Podczas Klubu przedstawiciele firmy Orion Instruments Polska omówili najważniejsze bariery blokujące wzrost efektywności zespołów cyberbezpieczeństwa (brak odpowiednio kwalifikowanych specjalistów, niewłaściwie zdefiniowane procesy obsługi incydentów, brak integracji narzędzi bezpieczeństwa i systemów monitorujących, brak automatyzacji procesów).
Jednym z remediów na wymienione bolączki stanowi system S... więcej »
Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejny Klub Informatyka, który odbedzie się już 30 listopada br. (wtorek) w godzinach 18-21 w trybie zdalnym. Klub jest zatytułowany: Co to jest SOAR i w jaki sposób. Formuła zdalna wymaga zalogowania się. Logować się można od godziny 18:00, natomiast właściwy program (pierwszy wykład) rozpocznie się o godzinie 18:30. Zazwyczaj ostatnia część Klubu, a przeważnie jest to burzliwa dyskusja, kończy się około godziny 20:30.
Najważniejsze bariery blokujące wzrost efektywności zespołów cyberbezpieczeństwa to:
Zaprzyjaźnione towarzystwo ISSA Polska (Stowarzyszenie ds Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych) zaprasza na Akademię ISSA: Forensics – Wstęp do informatyki śledczej systemu Windows. Spotkanie to (w formie online) rozpocznie się 22 kwietnia 2021 o godzinie 19:00.
Szczegółowy plan spotkania
19:00-19:30 - „Wstęp i plan działania grupy, plany na przyszłość" - Krzysztof Bińkowski
19:30-21:00 - „Artefakty w systemie Windows, spojrzenie praktyczne - wprowadzenie" - Krzysztof Bińkowski
Wydarzenie jest bezpłatne, ale trzeba się zarejestrować. Wszystko pod adresem ... więcej »