Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
20 kwietnia odbył się Klub Informatyka (kolejny zdalny) w którym wróciliśmy do historii informatyki, jakże przecież inspirujacej i bogatej. Omawiano na nim historię sieci Internet. Prelegentami byli: doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany polski fizyk o renomie międzynarodowej, Krzysztof A. Meissner.
Jarosław Deminet w ramach swojej prezentacji opowiadał o prehistorii Internetu, m.in. o handlarzu mydłem, głupku z gwizdkiem i komputerze odwróconym do góry nogami. No i czy polska Infostrada mogła wyprzedzić Arpanet. Było wiele szczegółów z rozwoju amerykańskiej infrastruktury sieciowej z epoki przedpecetowej (a potem - w dyskusji - polskiej).
Zgodnie z zapowiedziami prof. Krzysztof Meissner opowiedział o czasach późniejszych, gdy w la... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na kwietniowy, kolejny zdalny, Klub Informatyka. Odbędzie się on we wtorek 20 kwietnia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:20, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tym razem będziemy omawiać historię sieci Internet. Lista prelegentów jest rozwojowa. Na razie udział w Klubie potwierdził doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany fizyk, Krzysztof A. Meissner.
Spodziewamy się, że Krzysztof Meissner przybliży Publiczności Klubowej sytuację rozwoju Internetu w momencie gdy ta sieć bardzo szybko nabierała znaczenia dzięki naukowcom z europejskiego ośrodka CERN. Oczekujemy, że kol. Jarosław Deminet opowie o prawdziwej i mitycznej prehistorii Internetu, jego dziadach i pradz... więcej »
Z głebokim smutkiem zawiadamiamy, iż 3 lutego po krótkiej choć ciężkiej chorobie opuścił społeczność Oddziału Mazowieckiego PTI Kolega Włodzimierz Wypych. Programista, filozof i entuzjasta piśmiennictwa naukowo-technicznego.
Wszechstronnie wykształcony, studia zaczął na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w 1966 r. Na początku lat 70. studiował na Uniwersytecie w Uppsali, a w 1976 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Mówił biegle po angielsku, szwedzku i niemiecku.
W latach 1989-2012 specjalizował się w inżynierii tekstów i tworzeniu systemów informatycznych dla potrzeb wydawniczych. Był konsultantem technicznym ds. publikacji cyfrowych w kilku wydawnictwach, prowadził wiele projektów wydawniczych bazującyc... więcej »
Posiedzenie Zarządu OMaz PTI odbyło się 7 marca 2017 r. w siedzibie PTI w Warszawie
Obecni: Anna Andraszek, Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz, Andrzej Dyżewski, Marcin Paprzycki, Tomasz Kulisiewicz, zaproszony gość Paweł Strawiński (koordynator mazowiecki ECDL)
Omówiono następujące sprawy:
1. Przygotowania do Walnego Zgromadzenia Członków OMaz
komunikat jest na stronie OMaz
wstępną wersję sprawozdania z działalności przygotuje na koniec marca Andrzej Dyżewski,
do ustalenia w trybie roboczym szczegóły organizacyjne (m.in. osoba prowadzącego, komisje),
zgodnie z odnośną uchwałą ZG PTI Oddział może wybrać 22 delegatów na Walny Zjazd PTI;
2. Sprawy członkowskie
Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz przygotuje listę członków do wygaszenia członkostwa z powodu niepłacenia składek,
Za życia był w Polsce znanym naukowcem, ale nie był naukowcem sławnym. Pracował w licznych instytucjach, wykładał na wielu uczelniach, publikował, czynnie uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych. Jego sława pojawiła się najpierw za granicą, a dopiero później przyszła do kraju.
Otwarty na współpracę, kooperował z wieloma uczelniami w Polsce. Chętnie dzielił się swoją wiedzą, ale jednocześnie zawsze z zainteresowaniem zwracał się do tych, od których oceniał, że może się czegoś nauczyć. Unikał swarów. To powodowało, że zmieniał miejsca pracy częściej niż czynił to typowy naukowiec jego pokolenia.
Wykład o dorobku Zdzisława Pawlaka prowadzi podczas Klubu Informatyka Andrzej Skowron. Fot: mp.
Kiedy w 1982 r. Pawlak opublikował swoją klu... więcej »