Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
10 kwietnia 2018 odbędzie się w Warszawie kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu SMART CITY - założenia i perspektywy. Podczas spotkania znani eksperci oraz decydenci szczebla krajowego poruszą ważne oraz aktualne dla samorządu i nie tylko kwestie związane ze smart cities. Wydarzenie stanowi okazję do pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania licznych kontaktów biznesowych.
Celem wydarzenia jest budowa płaszczyzny współpracy oraz wymiany doświadczeń w zakresie „SMART CITY” między przedsiębiorcami, a władzami samorządowymi oraz biznesem. Jest to wydarzenie, które patronatem honorowym objęło Ministerstwo Cyfryzacji, Marszałkowie Województw, Prezydent Warszawy, Ambasady Szwecji, Niemiec i Francji oraz wiele instytucji i stowarzyszeń, w tym Oddział Mazowiecki PTI.
Paneliści, którzy wystąpią podczas kongresu
Dariusz Szwed - Doradca Prezydenta Słupska ds. Za... więcej »
Sekcja „eZdrowie-życie bez barier” zaprasza na 23 listopada 2017 r. (czwartek), godz. 18, na spotkanie, podczas którego dowiemy się fascynujących rzeczy o Świecie Głuchych. W szczególności o tym jak dzięki aplikacjom osoby niepełnosprawne słuchowo mogą porozumiewać się ze światem osób słyszących, a także o tym jak wciąż rozwijające się technologie informatyczne mogą usprawnić i zapewnić bezpieczne życie osobom starszym i niepełnosprawnym.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie, przy ul. Solec 38 lok. 103 (I piętro). (Tutaj mapka)... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI we współpracy z Katedrą Multimediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych zapraszają na ostatni przed wakacjami Klub Informatyka 23 maja br. Klub poświęcony będzie wybranym zagadnieniom projektowania urządzeń i programów komputerowych w taki sposób, aby można było z nich korzystać (co jak wiemy z doświadczenia, nie zawsze się udaje projektantom). Miłośnikom historii nauki można przypomnieć, że pionierem ergonomii i twórcą tego pojęcia był Wojciech Bogumił Jastrzębowski (1799-1882), profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa, autor opublikowanej w 1857 r. rozprawy "Rys ergonomji czyli nauki o pracy, opartej na prawdach poczerpniętych z Nauki Przyrody". Na naszym klubowym spotkaniu zajmiemy się jednak współczesnymi aspektami projekt... więcej »
28 marca odbył się w Warszawie X Kongres SmartCity. W czasie kongresu przedstawiciele samorządów lokalnych, eksperci, naukowcy i dostawcy omawiali różne aspekty wdrażania technik inteligentnego miasta dla dobra mieszkańców i optymalnego rozwoju środowiska.
Panel nowych technologii X Kongresu SmartCity. Od lewej, siedzą: Grzegorz Nowaczewski - prezes Virtual Power Plant; Krzysztof Komorowski - Instytut Sobieskiego; Andrzej Pietrasik - burmistrz miasta Płońska; Mariusz Sudoł - ekspert prawa Nowych Technologii. Stoją: Andrzej Dyż... więcej »
Sekcja PTI eZdrowie, we współpracy z Oddziałem Mazowieckim PTI oraz Polskim Oddziałem IEEE Computer Society, zaprasza w czwartek 27 października 2016 r. o godz. 14:00, na spotkanie na temat systemu EASTIN, które odbędzie się w Warszawie w Instytucie Badań Systemowych PAN przy ulicy Newelskiej 6, tutaj mapka dojazdu
Europejska Sieć Informacji o Technologiach Rozwiązujących Problemy Ciężkiej Niepełnosprawności i Autonomii EASTIN (European Assistive Technology Information Network ) www.eastin.eu powstała w wyniku inicjatywy europejskiej, polegającej na zintegrowanej informacji (we wszystkich narodowych językach unijnych) o wyrobach wspomagających, produkowanych we wszystkich państwach należących do U... więcej »
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele wspaniałych narzędzi informatycznych, umożliwiających kontakty, rozrywkę, naukę czy pracę niestety zatraca swoje wartości, gdyż nie obsługuje dostępności tak, jak to zalecają wytyczne, standardy i reguły sztuki (a zwłaszcza projektowania uniwersalnego)?
Na spotkaniu spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie podstawowe: czy informatyka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych - a także na kilka innych pytań, na przykład:
Dlaczego w informatyce należy uwzględniać dostępność dla osób niepełnosprawnych?
Dlaczego zajmowanie się tą tematyką jest takie ważne i jakie ma przełożenie na przyszłość polskiego społeczeństwa i na rozwój gospodarki?
Czy osoba niewidoma może zobaczyć kolory, czy osoba głucha może usłyszeć dzwoniący telefon, czy osoba o niesprawnych rękach może obsługiwać myszkę komputerową?