Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
25 stycznia br. odbył się Klub Informatyka podczas którego (zdalnie) dyskutowano rolę dostawców wysokiego ryzyka (DWR) w rozwoju technik teleinformatycznych. Chodziło szczególnie o odniesienia prawne na gruncie polskim i w obszarze Unii Europejskiej.
Od pewnego czasu wśród światowych dostawców informatyki i telekomunikacji działają i odnoszą sukcesy, a niekiedy nawet monopolizują rynek, producenci powiązani z kręgami politycznymi państw autorytarnych (Chiny, Rosja i in). Wykazano już nie raz, że dostawcy tacy wytwarzają produkty o funkcjach niezgodnych z ideami państw demokratycznych. Funkcje te zagrażają użytkownikom indywidualnym, biznesowi oraz, co istotne, także bezpieczeństwu państw. Wśród taki... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić na drugi tegoroczny Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie zdalnym 25 stycznia o godzinie 18:30. Będą dyskutowane zagadnienia pod zbiorczym tytułem Huawei a sprawa polska. Powoli zaczynamy w Polsce i w Europie rozumieć, że na sieci teleinformatyczne trzeba patrzeć jak na zasób strategiczny państwa i regionu. Zwłaszcza najnowsze generacje technik informatycznych (takie jak 5G) mają dla utrzymania bezpieczeństwa Polski ogromne znaczenie. Tymczasem kontrolę nad bardzo dużą częścią polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej – sieciami szerokopasmowymi i lokalnymi – sprawują firmy chińskie, takie jak Huawei.
Dyskusję na temat pojęcia i zakresu uznawania podmiotów gospodarczych za dostawcę wysokiego ryzyka (DWR) zapoczątkowa... więcej »
Po wakacyjnej przerwie Oddział Mazowiecki zorganizował pierwszy w tym półroczu Klub Informatyka, Spotkanie w trybie zdalnym, odbyło się 19 października w godzinach 18-21 i było poświęcone dostępności i jakości danych sektora publicznego.
Wszyscy słyszeliśmy o zasadzie garbage in, garbage out. Podstawą wnioskowania są dane, dopiero na ich podstawie można budować informację i wiedzę. Dotyczy to zarówno sektora komercyjnego, jak i publicznego. Ponowne wykorzystanie (re-use) danych jest świetnym pomysłem, jeśli te dane są poprawne, zebrane według znanej metodyki i udostępnione tak, że można je pobrać bez konieczności ręcznego przepisywania.
W ramach Klubu prelegenci omówili dwa zagadnienia:
O znaczeniu jakości danych w kontekście nowych e-usług. -&nbs... więcej »
Do 5 marca 2020 r. przyjmowane są zgłoszenia do tegorocznej edycji nagrody „Skrzydła IT w Administracji”. Nagrody przyznawane są przez Kapitułę w 5 kategoriach: e-administracji, e-kultury i e-edukacji, e-usług dla obywatela, oprogramowania do obsługi urzędu oraz narzędzi do komunikacji z obywatelami. Kapituła wyróżnia w ten sposób instytucje, które zrealizowały w ciągu ostatnich dwóch lat projekty IT ułatwiające dostęp do usług cyfrowych, poprawiające jakość obsługi oraz komunikację nie tylko z klientami, ale również z innymi podmiotami administracji publicznej.
Więcej informacji o nagrodzie, sposobie zgłaszania, laureatach poprzednich edycji oraz składzie Kapituły – na stronie Nagrody „Skrzydła IT w Administracji”.
Jubileuszowe, XXV Forum Teleinformatyki odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 (czwartek-piątek), w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym BOSS w Miedzeszynie pod Warszawą. Hasłem przewodnim Forum będzie w tym roku Polska ’25 – strategie i praktyki cyfrowej transformacji. Forum jest organizowane przez firmę BizTech Consulting oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, z towarzyszeniem licznych partnerów z sektora publicznego. W roku 2018 na swoich licznych sesjach i potokach tematycznych Forum zgromadziło było łącznie blisko 500 osób.
Forum otworzy sesja zaproszonych gości, a w niej wystąpienia ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, wiceprezesa zarządu PKO BP Adama Marciniaka, prezes ZUS prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej i prezesa Głównego Urzędu Miar dr hab. inż. Radosława Wiśniewskiego.
Drugą sesję, której Partnerem jest PKO BP, otworzy wystąpie... więcej »
W podwarszawskim Miedzeszynie 27-28 września 2018 odbyło się XXIV Forum Teleinformatyki. Hasłem przewodnim konferencji było System informacyjny państwa i obywatela. W tym roku Forum ustanowiło kolejny rekord – w obradach uczestniczyło ok. 500 specjalistów z administracji publicznej, środowiska akademickiego, sektora teleinformatycznego, ubezpieczeniowego, bankowego, stowarzyszeń społecznych i izb gospodarczych
Prezydium Forum, od lewej: Jan Madey (UW),... więcej »