Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
25 stycznia br. odbył się Klub Informatyka podczas którego (zdalnie) dyskutowano rolę dostawców wysokiego ryzyka (DWR) w rozwoju technik teleinformatycznych. Chodziło szczególnie o odniesienia prawne na gruncie polskim i w obszarze Unii Europejskiej.
Od pewnego czasu wśród światowych dostawców informatyki i telekomunikacji działają i odnoszą sukcesy, a niekiedy nawet monopolizują rynek, producenci powiązani z kręgami politycznymi państw autorytarnych (Chiny, Rosja i in). Wykazano już nie raz, że dostawcy tacy wytwarzają produkty o funkcjach niezgodnych z ideami państw demokratycznych. Funkcje te zagrażają użytkownikom indywidualnym, biznesowi oraz, co istotne, także bezpieczeństwu państw. Wśród taki... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić na drugi tegoroczny Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie zdalnym 25 stycznia o godzinie 18:30. Będą dyskutowane zagadnienia pod zbiorczym tytułem Huawei a sprawa polska. Powoli zaczynamy w Polsce i w Europie rozumieć, że na sieci teleinformatyczne trzeba patrzeć jak na zasób strategiczny państwa i regionu. Zwłaszcza najnowsze generacje technik informatycznych (takie jak 5G) mają dla utrzymania bezpieczeństwa Polski ogromne znaczenie. Tymczasem kontrolę nad bardzo dużą częścią polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej – sieciami szerokopasmowymi i lokalnymi – sprawują firmy chińskie, takie jak Huawei.
Dyskusję na temat pojęcia i zakresu uznawania podmiotów gospodarczych za dostawcę wysokiego ryzyka (DWR) zapoczątkowa... więcej »
Zgodnie z zapowiedziami, 27 października odbył się kolejny Klub Informatyka w trybie online. Tym razem uczestnicy mogli wysłuchać wykładu, który zaprezentował Sławomir Pietrzyk, prezes i załozyciel grupy firm IS-Wireless.
Na obrazie powyżej jeden z pierwszych slajdów prezentacji październikowego klubu.
Omówione zostały możliwości wykorzystania programowalnych sieci telekomunikacyjnych (4G/5G). Prezentacja koncentrowała się wokół sieci o chrakterze OpenRAN (Open Radio Access Networks), które powalają na zestawianie sieci telekomunikacyjnych: otwartych, programowalnych, elastycznych w wirtualizacji oraz o wysokim poziomie interoperacyjności. Zwłaszcza interoperacyjność jest wielką atrakcją tychże sieci, poniewaz pozwala na konfigurow... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na zdalny październikowy Klub Informatyka, który odbędzie się 27 października, (wtorek) od godziny 18:30 (czasu polskiego). Tytuł tego spotkania to "Zdefiniowane programowo sieci mobilne przyszłości", Prelegentem będzie Sławomir Pietrzyk, prezes czyli CEO grupy IS-Wireless.
Klub Informatyka będzie tym razem poświęcony rozwiązaniom sieciowym, w tym sieciom 5G, budowanym w oparciu o model Open RAN. To nowy paradygmat, który zmienia podejście do budowy sieci - umożliwia odseparowanie oprogramowania i sprzętu, co znacząco wpływa na obniżenie cen i poprawę jakości usług.
Aby zbudować sieć 5G oferującą parametry jakościowe leżące u podstaw standaryzacji 5G, należy zwiększyć istotnie gęstość siatk... więcej »
Tegoroczny marzec to dla Klubu Informatyka miesiąc wyjątkowy, gdyż na słuchaczy czeka nie jedno, a dwa spotkania. Pierwsze z nich odbyło się 6 marca br. w oddziale firmy 3S na warszawskim Annopolu. Jak się miało okazać, oprócz tradycyjnych wykładów eksperckich, na klubowiczów czekała także niespodzianka.
Trzonem działalności 3S jest oferowanie wirtualnej infrastruktury w ramach swoich data centers . Firma do biznesu podchodzi bardzo eklektycznie. Wyrósłszy z branży telekomunikacyjnej i IT, Grupa 3S dostarcza kompleksowe usługi przechowywania i opieki nad danymi. O tym, jak złożona jest to procedura, opowiedział Mariusz Kagan, zastępca dyrektora Działu Usług IT. Klamrą spinającą infrastrukturę serwerową, łączą telekomunikacyjne i oprogramowanie jes... więcej »
Sporym zainteresowaniem, mimo trwającego jeszcze okresu akademickiej sesji, cieszył się lutowy Klub Informatyka (20 bm) przeprowadzony w gościnnym gmachu Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Podczas spotkania, zaproszeni specjaliści omawiali możliwości i perspektywy sieci standardu 5G, który ma stanowić następny etap rozwoju telekomunikacji po LTE.
Paneliści tuż po spotkaniu, od lewej: Tomasz Kulisiewicz, Sławomir Kukliński, Marek Średniawa.
Zebranych ponad 30 osób mogło wysłuchać trzech ciekawych wystąpień, wygłoszonych kolejno przez dr inż. Sławomira Kuklińskiego z Instytutu Telekomunikacji WEiTI, doc. dr inż. Marka Średniawę z tegoż instytutu oraz dr Tomasza Kulisiewicza,... więcej »