Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Polskie Towarzystwo Informatyczne zorganizowało w tym roku pierwszy ogólnopolski konkurs gier edukacyjnych GEEK (Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe). Zaproszono do rywalizacji uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod opieką nauczycieli. Zadaniem zespołów było stworzenie scenariusza lub prototypu cyfrowej gry edukacyjnej.
Zgłoszone prace zostały już ocenione na etapie regionalnym w kategorii scenariuszy gier. Trwają obrady jury, które wyłoni najlepsze prototypy z poszczególnych województw. Ocena na szczeblu centralnym zakończy się w drugiej połowie maja, a ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi na konferencji „Polska w technosferze przyszłości”, która zaplanowana jest na 25 maja. Wynik można śledzić także na stronie ... więcej »
20 kwietnia odbył się Klub Informatyka (kolejny zdalny) w którym wróciliśmy do historii informatyki, jakże przecież inspirujacej i bogatej. Omawiano na nim historię sieci Internet. Prelegentami byli: doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany polski fizyk o renomie międzynarodowej, Krzysztof A. Meissner.
Jarosław Deminet w ramach swojej prezentacji opowiadał o prehistorii Internetu, m.in. o handlarzu mydłem, głupku z gwizdkiem i komputerze odwróconym do góry nogami. No i czy polska Infostrada mogła wyprzedzić Arpanet. Było wiele szczegółów z rozwoju amerykańskiej infrastruktury sieciowej z epoki przedpecetowej (a potem - w dyskusji - polskiej).
Zgodnie z zapowiedziami prof. Krzysztof Meissner opowiedział o czasach późniejszych, gdy w la... więcej »
Ogłoszono siedemnastą edycję konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych polskich informatyków. Podstawowym kryterium oceny i wyboru laureata Nagrody jest udokumentowany publikacjami dorobek naukowy kandydatów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 kwietnia 2021. Wysokość nagrody w tegorocznym konkursie wynosi 12 tys zł (brutto).
Sponsorami tegorocznego konkursu są Atende, Huawei oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne; ponadto wiele wpłat pochodzi od osób prywatnych, najczęściej polskich informatyków pracujących za granicą.
O nagrodę mogą ubiegać się osoby, które 31 grudnia 2020 nie przekroczyły 30. roku życia (przy czym granica ta ulega przedłużeniu o czas, jaki osoba zgłaszana do konkursu przebywała przed ukończeniem 30 roku życia na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym) i 30 kwietnia 2021 roku spełniają jeden z warunków:... więcej »
Zaprzyjaźnione towarzystwo ISSA Polska (Stowarzyszenie ds Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych) zaprasza na Akademię ISSA: Forensics – Wstęp do informatyki śledczej systemu Windows. Spotkanie to (w formie online) rozpocznie się 22 kwietnia 2021 o godzinie 19:00.
Szczegółowy plan spotkania
19:00-19:30 - „Wstęp i plan działania grupy, plany na przyszłość" - Krzysztof Bińkowski
19:30-21:00 - „Artefakty w systemie Windows, spojrzenie praktyczne - wprowadzenie" - Krzysztof Bińkowski
Wydarzenie jest bezpłatne, ale trzeba się zarejestrować. Wszystko pod adresem ... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na kwietniowy, kolejny zdalny, Klub Informatyka. Odbędzie się on we wtorek 20 kwietnia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:20, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tym razem będziemy omawiać historię sieci Internet. Lista prelegentów jest rozwojowa. Na razie udział w Klubie potwierdził doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany fizyk, Krzysztof A. Meissner.
Spodziewamy się, że Krzysztof Meissner przybliży Publiczności Klubowej sytuację rozwoju Internetu w momencie gdy ta sieć bardzo szybko nabierała znaczenia dzięki naukowcom z europejskiego ośrodka CERN. Oczekujemy, że kol. Jarosław Deminet opowie o prawdziwej i mitycznej prehistorii Internetu, jego dziadach i pradz... więcej »
Zgodnie z zapowiedziami, 23 marca odbył się kolejny wirtualny Klub Informatyka, Tematem tego spotkania było bardzo szeroko pojęte bezpieczeństwo systemów informatycznych w ujęciach, które może nie zawsze są uświadamiane. Tematy zaprezentowali dwaj specjaliści w tej dziedzinie, koledzy od wielu lat działający w PTI. Ze względów organizacyjnych, pozaalfabetycznych, mówili kolejno: Janusz Żmudziński oraz Grzegorz Cenkier.
Zagadnienia Shadow IT (informatyki w cieniu) zaprezentował kol. Janusz Żmudziński z Dolnego Śląska (Wrocław). Problem nie jest nowy, kiedyś w wielu miejscach był niemal standardem zachowań, potem powoli narastał, obecnie wiele korporacji próbuje nad nim zapanować. Ale nie jest łatwo, bo w grę weszły pewne przyzwyczajenia. Czym jest "informatyka cienia". Można ją nazwać korporacyjną szarą strefą: ten obszar infrastruktury informatycznej budowanej przez pracowników w dobrej wierze, jednak poza wiedzą of... więcej »