Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Spotkanie Klubu Informatyka w dniu 15.01.2008 poświęcone było informatycznym kulisom dołączenia naszego kraju do strefy Schengen.
Naszymi gośćmi byli:
Pani Beata Kulikowska, Naczelnik Komendy Głównej Straży Granicznej, Wydział Postępowań Granicznych i Wiz
Pani Agata Skarpetkowska, Kierownik Zespołu Projektowania i Wdrożeń Systemów Informatyki, Biuro Informatyki Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Pan Robert Kośla, Dyrektor Departamentów Systemów SIS i VIS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Pan Mariusz Barkowski, Główny Specjalista z Wydziału Rozwoju Dokumentów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Rozwoju Rejestrów
Dr Wiewiórowski przedstawił świetny choć krótki wstęp prawno-polityczno-historyczny. Następnie poznaliśmy historię wielkiego europoejskiego projektu budowy systemu informacyjnego Schengen (SIS), a szczególnie jego drugiej gene... więcej »
To było udane spotkanie, chociaż nie do końca potrafiliśmy określić czym jest gadżet. Czy musi to być mały, niepotrzebny przedmiot, który zwiększa naszą atrakcyjność w oczach innych? A może gadżetem jest jakaś specyficzna funkcja urządzenia, które dostępne jest już w powszechnym użyciu? W dzisiejszych czasach wszyscy mają gadżety, każdy własny, "szyty na miarę".
Gadżety pojawiają się i znikają. Czasem stanowią poligon doświadczalny dla twórców nowych technologii. Okazuje się, że gadżetem mogą być też urządzenia o bardziej tradycyjnym rodowodzie - co jest większym gadżetem: zabytkowy aparat fotograficzny (ale wciąż działający, w dobrym stanie), zapalniczka benzynowa, czy program wskazujący nasze położenie geograficzne w komórce? Ze względu na pozycję zawodową może okazac się, że w namiocie wakacyjnym gadżetem być również specjalnie zestawione łącze satelitarne i człowiek w studio telewizyjnym, którego zadaniem jest "przerzucanie kartek".... więcej »
Tematem spotkania było zarządzanie portfelem projektów. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele firm dostarczających narzędzia do zarządzania portfelem i firmy, która przeprowadziła udane, duże wdrożenie (gości wymieniam w kolejności alfabetycznej):
Michał Bugowski - IBM
Ryszard Dałkowski - Microsoft
Stanisław Gasik - Sygnity
Nie próbowaliśmy jednak rozstrzygnąć, czy lepsza jest Primavera, RPM czy PPM (wszyscy przecież wiedzą, że najlepsze są żółte karteczki).
Poruszyliśy m.in. takie tematy, jak:
Kiedy mówimy o zarządzaniu portfelem, jakim organizacjom może to być potrzebne;
Stan wiedzy o zarządzaniu portfelem w polskich firmach;
Wdrożenia w Polsce;
Ciekawe doświadczenia z wdrożeń;
Wymierne korzyści z wdrożenia zarządzania portfelem;
Tematem marcowego spotkania Klubu Informatyka były "Sieci w sieci" - czyli o tym, jak perspektywa sieci społecznych pozwala spojrzeć w nowy sposob na różne zjawiska zachodzące w internecie.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję spojrzenia z nowej perspektywy na różne struktury społeczne i na zachowania internautów. Poznali także nowe oblicze PTI OM oraz sekretne tajemnice organizacji, w których pracują.
Wychodząc z perspektywy psychologii i socjologii pokazano, że internet i inne sieci komputerowe to nie tylko sieci technologiczne, lecz także sieci społeczne. Takie podejście pomaga zrozumieć wiele zjawisk zachodzących w cyberprzestrzeni, na przykład: wyłanianie się opinii, rozpowszechnianie informacji, powstawanie zaufania, wymianę wiedzy i powstawanie społeczności.
Sieci społeczne wspomagane komputerowo mają znaczenie także we współczesnych organizacjach, na przykład sieci tworzone i an... więcej »
Kolejne spotkanie Klubu Informatyka odbyło się pod hasłem "Internetowe protokoły mędrców TV" i było poświęcone migrowaniu treści telewizyjnych do dystrybucji przy użyciu protokołu IP w sieciach zamkniętych oraz Internecie. Goście byli znamienici: Tomasz Berezowski - Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Technicznych TVN, Adam Dawidziuk Prezes firmy 7bulls.com i doradca Polsatu Cyfrowego 7 bulls.com, Piotr Leszczyński nowej, powołanej w sierpniu 2006 r spółki Cinem@n, która przez Internet oferuje wideo na życzenie oraz Jan Rychter założyciel Sentivision, innowacyjnej firmy technologicznej, która zdobyła wiodącą na świecie pozycję na rynku wideo w sieciach IP.
Zgodnie z oficjalną definicją IPTV (Internet Protocol Television) to telewizja cyfrowa dostarczana widzom przy użyciu Internet Protocol poprzez szerokopasmowe łącze z WWW i oglądana na ekranie telewizora. Wszystkie elementy tej definicji były wielokrotnie kwestionowane.
Poniższy artykuł został przygotowany przez kol. Ewę Mizerską i opublikowany w serwisie Gazeta IT (www.gazeta-it.pl)
Syn informatyka idzie do szkoły, czyli krótka historia edukacji informatycznej młodego człowieka
Ewa Mizerska
Zaraz za progiem, już w pierwszej klasie nasza latorośl zostaje zapisana na „kółko komputerowe”, którym pani dyrektor chwaliła się na spotkaniu informacyjnym dla rodziców przyszłych pierwszaków. Mały ma w domu komputer „od zawsze” i posługuje się nim ze sporą wprawą. Wie, co mu wolno, a czego nie wolno – zadbał o to tata, któremu maszyna służy głównie do pracy, więc wdrożenie elementarnych zasad bezpieczeństwa było absolutnie konieczne. Tata ma nadzieję, że na kółku dzieciak dowie się czegoś więcej i bardziej systematycznie.
Po kilku miesiącach okazuje się, że zajęcia polegają głównie na graniu w gry. Nauc... więcej »