// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Klub Informatyka

Klub Informatyka: "Retoryka w dyskusji o informatyzacji" (relacja)

08.04.2008

Odsłon: 2232

Kwietniowe spotkanie Klubu Informatyka odbyło się 08.04.2008 (wtorek) o godzinie 19-tej w restauracji Kilimanjaro, przy ulicy Bendarskiej.

 

Retoryka (gr. rhetorike, od wyrazu rhetor "mówca") - krasomówstwo, sztuka wymowy, umiejętność dobrego i rzetelnego przekonywania słuchaczy, czyli przekazywania treści perswazyjnych.

 

Być może nie jest to definicja doskonała, ale od czegoś wypada zacząć. Toczy się dyskusja nad kształtem polskiej informatyzacji, dyskutuje się również nad przyszłością społeczeństwa informacyjnego. Podobno wszyscy staramy się je budować. Niektórzy nawet wspominają o rewolucji informacyjnej. Z rewolucjami jest tak, że nie da się ich zadekretować w żadnym oficjalnym piśmie, stanowisku rządowym, czy deklaracji sejmowej, ale przecież tezy na temat konieczności dokonania rewolucji, a nawet plany takiej rewolucji znajdowały się w pismach, stanowiskach czy deklaracjach, o których w... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, prawo, terminologia, 2008, retoryka, sprawozdania

Klub Informatyka: "Podpis elektroniczny - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?" (relacja)

11.03.2008

Odsłon: 2422

11 marca 2008 dyskutowaliśmy w Klubie Informatyka na temat:

 

"Podpis elektroniczny - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?"

 

Frekwencja klubowiczów i przyjaciół Klubu była imponująca - ponad 40 osób. We wprowadzeniu do dyskusji pomogli nam zaproszeni goście (w kolejności zabierania głosu): Mariusz Skiba z firmy Mobitrust, Robert Podpłoński z KIR, przedstawiciel Centrum Certyfikacji Sigillum (PWPW SA), Elżbieta Andrukiewicz autorka ekspertyzy dot. Wdrażania ustawy o podpisie elektronicznym i Jarosław Mojsiejuk ekspert PIIT i PTI w pracach nad projektem Ustawy. W trakcie dyskusji wiele merytorycznych uwag wniósł też Andrzej Ruciński z UNIZETO.

 

Usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego pomimo, że ze stosowaniem tzw. zwykłego podpisu elektronicznego jest nieźle, zastosowanie jego kwalifikowanej formy, nazywanej bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest ciągle ograniczone i budzi wiele skrajnyc... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: podpis elektroniczny, bezpieczeństwo, 2008, ISOC, sprawozdania

Klub Informatyka: "R&D (czyli B+R) w informatyce" (relacja)

13.02.2008

Odsłon: 2734

W spotkaniu Klubu Informatyka Oddziału Mazowieckiego PTI, które odbyło się 13.02.2008, w Warszawie, tradycyjnie w lokalu Kilimanjaro przy Bednarskiej wzięło udział ponad trzydzieści osób.

 

Spotkanie miało formę swobodnej dyskusji panelowej, w której głównymi dyskutantami byli:

 • Borys Czerniejewski (INSI)
 • Jacek Koronacki (IPI PAN)
 • Witold Staniszkis (Rodan Systems),
 • Aleksander Wasiukiewicz (niezależny konsultant z doświadczeniem międzynarodowym w R&D)

 

Poświęciliśmy się rozmowom o nastepujących wątkach:

 1. Jaka jest definicja dla R&D w informatyce;
 2. Kwestie prawno-organizacyjne R&D w informatyce;
 3. Miary sukcesu R&D;
 4. Okoliczności sukcesu. Kiedy R&D w IT się udaje, a kiedy ponosi porażkę;
 5. Kwestie związane ze współpracą międzynarodową;
 6. Koszty R&D - czyli kiedy to się rzeczywiście opłaca.... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2008, R&D, sprawozdania

Klub Informatyka: "Informatyczne kulisy dołączenia Polski do strefy Schengen" (relacja)

15.01.2008

Odsłon: 2337

Spotkanie Klubu Informatyka w dniu 15.01.2008 poświęcone było informatycznym kulisom dołączenia naszego kraju do strefy Schengen.

 

Naszymi gośćmi byli:

 • Pani Beata Kulikowska, Naczelnik Komendy Głównej Straży Granicznej, Wydział Postępowań Granicznych i Wiz
 • Pani Agata Skarpetkowska, Kierownik Zespołu Projektowania i Wdrożeń Systemów Informatyki, Biuro Informatyki Ministerstwa Spraw Zagranicznych
 • Pan Robert Kośla, Dyrektor Departamentów Systemów SIS i VIS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
 • Pan Mariusz Barkowski, Główny Specjalista z Wydziału Rozwoju Dokumentów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Rozwoju Rejestrów

 

Dr Wiewiórowski przedstawił świetny choć krótki wstęp prawno-polityczno-historyczny. Następnie poznaliśmy historię wielkiego europoejskiego projektu budowy systemu informacyjnego Schengen (SIS), a szczególnie jego drugiej gene... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2008, Schengen, Straż Graniczna, SIS, VIS, sprawozdania

Klub Informatyka: "Gadżety społeczeństwa informacyjnego" (relacja)

22.05.2007

Odsłon: 2230

To było udane spotkanie, chociaż nie do końca potrafiliśmy określić czym jest gadżet. Czy musi to być mały, niepotrzebny przedmiot, który zwiększa naszą atrakcyjność w oczach innych? A może gadżetem jest jakaś specyficzna funkcja urządzenia, które dostępne jest już w powszechnym użyciu? W dzisiejszych czasach wszyscy mają gadżety, każdy własny, "szyty na miarę".

 

Gadżety pojawiają się i znikają. Czasem stanowią poligon doświadczalny dla twórców nowych technologii. Okazuje się, że gadżetem mogą być też urządzenia o bardziej tradycyjnym rodowodzie - co jest większym gadżetem: zabytkowy aparat fotograficzny (ale wciąż działający, w dobrym stanie), zapalniczka benzynowa, czy program wskazujący nasze położenie geograficzne w komórce? Ze względu na pozycję zawodową może okazac się, że w namiocie wakacyjnym gadżetem być również specjalnie zestawione łącze satelitarne i człowiek w studio telewizyjnym, którego zadaniem jest "przerzucanie kartek".... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: ISOC, 2007, trendy, sprawozdania

Klub Informatyka: "Czy trzy projekty to już portfel?" (relacja)

17.04.2007

Odsłon: 2419

Tematem spotkania było zarządzanie portfelem projektów. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele firm dostarczających narzędzia do zarządzania portfelem i firmy, która przeprowadziła udane, duże wdrożenie (gości wymieniam w kolejności alfabetycznej):

 • Michał Bugowski - IBM
 • Ryszard Dałkowski - Microsoft
 • Stanisław Gasik - Sygnity

 

Nie próbowaliśmy jednak rozstrzygnąć, czy lepsza jest Primavera, RPM czy PPM (wszyscy przecież wiedzą, że najlepsze są żółte karteczki).

 

Poruszyliśy m.in. takie tematy, jak:

 1. Kiedy mówimy o zarządzaniu portfelem, jakim organizacjom może to być potrzebne;
 2. Stan wiedzy o zarządzaniu portfelem w polskich firmach;
 3. Wdrożenia w Polsce;
 4. Ciekawe doświadczenia z wdrożeń;
 5. Wymierne korzyści z wdrożenia zarządzania portfelem;
 6. Najistotniejsze warunki powodzenia wdrożenia.

 

S... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: PM, 2007, sprawozdania