// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Klub Informatyka

Klub Informatyka: "Wikipedia" (relacja)

10.03.2009

Odsłon: 2111

Kolejne spotkanie Klubu Informatyka odbyło się w dniu 10 marca 2009 roku o godzinie 19.00. Miejscem spotkania była tradycyjna lokalizacja wielu z poprzednich spotkań klubowych - restauracja "Honoratka" przy ul. Miodowej 14. Tematyką spotkania marcowego była Wikipedia, jej historia i sposób funkcjonowania. Licznie na to spotkanie przybyli członkowie PTI, jak również nasi sympatycy i przyjaciele, osoby zainteresowane tematem. Głównym prelegentem był Janusz Dorożyński.

 

W ramach sesji dotyczącej Wikipedii zostały omówione następujące punkty programu:

 1. Co to jest, skąd się wzięła i jak działa Wikipedia – (niby każdy wie, ale na wszelki wypadek kilka słów wstępu zostało tu poświęcone).
 2. Wikipedia a tradycyjne encyklopedie – zakres, liczba haseł, aktualność.
 3. Blaski i cienie Wikipedii – aktualność i vs wiarygodność i rzetelność.
 4. Polscy wikipedyści – jacy są, co robią i jak wygląda p... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2009, Wikipedia, sprawozdania

Klub Informatyka: "Tajemnice Pro-kreacji" (relacja)

31.01.2009

Odsłon: 2222

 

Spotkaliśmy się w restauracji "Bistro bez kantów" w domu "Bez kantów",na rogu ulic Gen. Tokarzewskiego i Krakowskiego Przedmieścia pośrodku Warszawy, naprzeciw hotelu Bristol i Europejskiego (http://www.bistrorestauracja24.pl/). Przybyło wielu szacownych członków PTI - łącznie z przedstawicielami ZG PTI, jak również naszych sympatyków i przyjaciół. Sala na 1 piętrze została zapełniona po brzegi. Tym razem w ramach sesji zgłębialiśmy tajemnice profesjonalnej kreacji (czyli pro-kreacji):

 1. Zostało pokazane jak pracują twórcy i w jaki sposób organizują swoją pracę, żeby osiągać upragniony sukces. 
 2. Zastanawialiśmy się wspólnie jak te doświadczenia wykorzystać w naszych dzisiejszych (oraz przyszłych) projektach i organizacjach. 
 3. Była żywa i ciekawa dyskusja po wystąpieniach poszczególnych prelegentów - gości specjalnych KI. 
 4. Spotkanie było na żywo rejestrowane i będzie wkrótce rozpropagow... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: PM, media, 2009, kreatywność, sprawozdania

Mikołajki w Klubie Informatyka (relacja)

09.12.2008

Odsłon: 1930

 

Spotkaliśmy się w restauracji "Bistro bez kantów" w domu "Bez kantów",na rogu ulic Gen. Tokarzewskiego i Krakowskiego Przedmieścia pośrodku Warszawy, naprzeciw hotelu Bristol i Europejskiego (http://www.bistrorestauracja24.pl/). Przybyli licznie członkowie PTI ale także nasi sympatycy i przyjaciele . Tym razem nie dyskutowaliśmy o ważnych problemach informatycznych, ale w przedświątecznej atmosferze spotkaliśmy się aby złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem, wspólnie pokolędować i wręczyć drobne upominki.

 

Jeśli chodzi o Mikołaja to wszystko odbyło się zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami. "Mikołaj w wersji PTI" działa w tej sposób, że każdy z gości przynosi ze sobą drobny, nieoznakowany upominek, który składa do wielkiego worka. Worek, po jego zapełnieniu zostaje przekazany wybranemu w sposób demokratyczny Mikołajowi. Mikołajowi zapewniliśmy czerwoną czapkę wysokiej jakości, białą brodę oraz wąsy (c... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: po godzinach, 2008, sprawozdania

Klub Informatyka: "Retoryka w dyskusji o informatyzacji" (relacja)

08.04.2008

Odsłon: 2169

Kwietniowe spotkanie Klubu Informatyka odbyło się 08.04.2008 (wtorek) o godzinie 19-tej w restauracji Kilimanjaro, przy ulicy Bendarskiej.

 

Retoryka (gr. rhetorike, od wyrazu rhetor "mówca") - krasomówstwo, sztuka wymowy, umiejętność dobrego i rzetelnego przekonywania słuchaczy, czyli przekazywania treści perswazyjnych.

 

Być może nie jest to definicja doskonała, ale od czegoś wypada zacząć. Toczy się dyskusja nad kształtem polskiej informatyzacji, dyskutuje się również nad przyszłością społeczeństwa informacyjnego. Podobno wszyscy staramy się je budować. Niektórzy nawet wspominają o rewolucji informacyjnej. Z rewolucjami jest tak, że nie da się ich zadekretować w żadnym oficjalnym piśmie, stanowisku rządowym, czy deklaracji sejmowej, ale przecież tezy na temat konieczności dokonania rewolucji, a nawet plany takiej rewolucji znajdowały się w pismach, stanowiskach czy deklaracjach, o których w... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, prawo, terminologia, 2008, retoryka, sprawozdania

Klub Informatyka: "Podpis elektroniczny - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?" (relacja)

11.03.2008

Odsłon: 2343

11 marca 2008 dyskutowaliśmy w Klubie Informatyka na temat:

 

"Podpis elektroniczny - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?"

 

Frekwencja klubowiczów i przyjaciół Klubu była imponująca - ponad 40 osób. We wprowadzeniu do dyskusji pomogli nam zaproszeni goście (w kolejności zabierania głosu): Mariusz Skiba z firmy Mobitrust, Robert Podpłoński z KIR, przedstawiciel Centrum Certyfikacji Sigillum (PWPW SA), Elżbieta Andrukiewicz autorka ekspertyzy dot. Wdrażania ustawy o podpisie elektronicznym i Jarosław Mojsiejuk ekspert PIIT i PTI w pracach nad projektem Ustawy. W trakcie dyskusji wiele merytorycznych uwag wniósł też Andrzej Ruciński z UNIZETO.

 

Usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego pomimo, że ze stosowaniem tzw. zwykłego podpisu elektronicznego jest nieźle, zastosowanie jego kwalifikowanej formy, nazywanej bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest ciągle ograniczone i budzi wiele skrajnyc... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: podpis elektroniczny, bezpieczeństwo, 2008, ISOC, sprawozdania

Klub Informatyka: "R&D (czyli B+R) w informatyce" (relacja)

13.02.2008

Odsłon: 2652

W spotkaniu Klubu Informatyka Oddziału Mazowieckiego PTI, które odbyło się 13.02.2008, w Warszawie, tradycyjnie w lokalu Kilimanjaro przy Bednarskiej wzięło udział ponad trzydzieści osób.

 

Spotkanie miało formę swobodnej dyskusji panelowej, w której głównymi dyskutantami byli:

 • Borys Czerniejewski (INSI)
 • Jacek Koronacki (IPI PAN)
 • Witold Staniszkis (Rodan Systems),
 • Aleksander Wasiukiewicz (niezależny konsultant z doświadczeniem międzynarodowym w R&D)

 

Poświęciliśmy się rozmowom o nastepujących wątkach:

 1. Jaka jest definicja dla R&D w informatyce;
 2. Kwestie prawno-organizacyjne R&D w informatyce;
 3. Miary sukcesu R&D;
 4. Okoliczności sukcesu. Kiedy R&D w IT się udaje, a kiedy ponosi porażkę;
 5. Kwestie związane ze współpracą międzynarodową;
 6. Koszty R&D - czyli kiedy to się rzeczywiście opłaca.... więcej »

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2008, R&D, sprawozdania