Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
22 listopada br. szczątki prof. Jana Łukasiewicza (1878, Lwów - 1956, Dublin) zostały uroczyście, z honorami państwowymi, pochowane w Warszawie na Starych Powązkach, po sprowadzeniu ich do kraju z zagranicy. Łukasiewicz w Polsce działał i pracował do 1944 (w tym na konspiracyjnym UW). Potem zamieszkał w Irlandii, gdzie był profesorem uniwersytetu w Dublinie. Profesor filozofii, matematyki i logiki Jan Łukasiewicz był współtwórcą legendarnej lwowsko-warszawskiej szkoły matematycznej, pełnił też funkcję ministra edukacji w rządzie Ignacego Paderewskiego. Dwukrotnie był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Łukasiewicz przez wiele lat swojego życia zawodowego zajmował się badaniami logiki nieklasycznej. W logice klasycznej zgodnie z tzw. zasadą wyłączonego środka tylko jedno z przeciwstawnych z... więcej »
W czwartek, 9 czerwca, w warszawskiej siedzibie PTI odbyło się podsumowanie mazowieckiego finału konkursu „Geniallne Miejsca”. Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich drużyn nagrodzonych i wyróżnionych na etapie regionalnym. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów, a także zaprezentowali stworzone przez siebie prace. Wszyscy podkreślali, że przygotowane na konkurs gry pozwalają w bardzo ciekawy sposób poszerzać wiedzę o różnych zakątkach Mazowsza. PTI reprezentowała prezes Oddziału Mazowieckiego Maria Ganzha. Spotkanie poprowadziła regionalna koordynatorka konkursu – Ewelina Adamska-Niemkiewicz.
Założenia konkursu oraz jego realizację podsumowała Agnieszka Halicka ze sztabu głównego „Geniallnych Miejsc”. Podkreślała, że konkurs pozwala rozwijać rozmaite umiejętności i pozyskiwać wiedzę z różnych dziedzin; uczy nie tylko planowania, logicznego myślenia, ale r... więcej »
Z przyjemnością informujemy, że obecna prezes Oddziału Mazowieckiego PTI Maria Ganzha została wyróżniona w plebiscycie „TOP100 Women in AI”, prowadzonym w ramach konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2022 (Warszawa, 7-8 czerwca 2022).
Kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybrała grupę wybitnych kobiet specjalizujących się zawodowo w zagadnieniach informatycznych obszaru sztucznej inteligencji (AI - artificial intelligence). Z szerokiej wyselekcjonowanej listy 100 specjalistek od AI kapituła wyłoniła grupę TOP10, czyli dziesięciu osób najlepszych z najlepszych. Koleżanka z Oddziału, Maria Ganzha otrzymała w tej właśnie grupie nagrodę w kategorii AI Researcher.
Polski oddział Stowarzyszenia ISACA (Information Systems Audit and Control Association), zrzeszający od 1997 profesjonalistów z zakresu kontroli i audytu systemów informatycznych, zaprasza na jubileuszową konferencję zwołaną z okazji 25-lecia działalności ISACA w Polsce.
Zacznie się od wspomnień oraz planów na przyszłość ISACA. Potem będzie można wysłuchać wiele interesujących wykładów i prelekcji na temat standardu COBIT, różnych aspektów sztucznej inteligencji, wreszcie czynności audytorskich.
Konferencja odbędzie się 2 czerwca br. w Warszawie w hotelu Marriott równocześnie w trybie rzeczywistym i zdalnym. Wolnych miejsc dla uczestników w trybie rzeczywistym jest już raczej niewiele. Ciagle natomiast można się rejestrować na konferencję online. S... więcej »
Miło nam zakomunikować, że kol. prof. Janusz Kacprzyk (Oddział Mazowiecki PTI, także uczestnik Rady Naukowej PTI) został wybrany członkiem zagranicznym Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU), ukraińskiego odpowiednika PAN.
Janusz Kacprzyk ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej na specjalizacji informatyka i automatyka. Obecnie jego działalność naukowa obejmuje takie dziedziny jak: logika rozmyta, systemy wspomagania decyzji, metody reprezentacji i przetwarzania informacji, sterowanie i podejmowanie decyzji w warunkach niepewności i braku precyzji, programowanie ewolucyjne, sieci neuronowe. (@)
Polskie Towarzystwo Informatyczne zorganizowało w tym roku pierwszy ogólnopolski konkurs gier edukacyjnych GEEK (Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe). Zaproszono do rywalizacji uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod opieką nauczycieli. Zadaniem zespołów było stworzenie scenariusza lub prototypu cyfrowej gry edukacyjnej.
Zgłoszone prace zostały już ocenione na etapie regionalnym w kategorii scenariuszy gier. Trwają obrady jury, które wyłoni najlepsze prototypy z poszczególnych województw. Ocena na szczeblu centralnym zakończy się w drugiej połowie maja, a ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi na konferencji „Polska w technosferze przyszłości”, która zaplanowana jest na 25 maja. Wynik można śledzić także na stronie ... więcej »