// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Dr Jakub Radoszewski z MIMUW laureatem X edycji Konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego

09.10.2014

Odsłon: 2067

Dr Jakub Radoszewski jest adiunktem na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, specjalizuje się w zagadnieniach algorytmiki i kombinatoryki tekstów. Prof. Paweł Urzyczyn, przewodniczący Rady Nagrody, poinformował, że dr Radoszewski został wyróżniony za osiągnięcia w dziedzinie algorytmów tekstowych, w tym za prace nad nowatorskimi rozwiązaniami poprawiającymi złożoność algorytmów mających zastosowanie np. w rozwiązywaniu problemów przetwarzania tekstów języka naturalnego, sekwencji DNA i innych ciągów znaków. Prof. Urzyczyn podkreślił, że komisja konkursowa miała w tym roku szczególnie trudne zadanie z uwagi na dużą liczbę kandydatów zasługujących na wyróżnienie. 

 

Jakub Radoszewski był wyróżniany już w latach 2006 i 2007 (m.in. stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium TP SA "Polskie Talenty" ). Pracę magisterską obronił w 2008 r., doktorat w 2012 r. 

 

Nagroda przyznawana jest młodym naukowcom za prace z dziedziny informatyki. Z inicjatywy grupy polskich informatyków pracujących zagranicą ustanowiła ją w 2005 r. Fundacja Rozwoju Informatyki we współpracy  z Polskiem Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących (polskim oddziałem ACM) oraz Polskim Towarzystwem Informatycznym, upamiętniając wybitnego polskiego matematyka prof. WItolda Lipskiego (1949-1985). Pierwsza nagroda sfinansowana została z indywidualnych składek pomysłodawców.

Od 2006 r. sponsorem głównym nagrody jest firma Sage, PTI jest sponsorem instytucjonalnym.  

Tegoroczny laureat jest  piętnastym laureatem Nagrody im. Witolda Lipskiego. Prof. Paweł Urzyczyn podkreślił podczas uroczystości, że wszyscy zwycięzcy kolejnych edycji kontynuują kariery naukowe w kraju i zagranicą. Natomiast prof. Jan Madey zauważył, że wielu spośród laureatów to wcześniejsi uczestnicy zwycięskich ekip startujących w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym ACM. 

 W wykładzie wygłoszonym podczas uroczystości laureat przedstawił nagrodzone osiągniecia, dziękując przy tej okazji całemu swojemu zespołowi.

 

Serdeczne gratulacje dla laureata od Zarządu Oddziału Mazowieckiego PTI. 

Kategorie: Polecamy, Konferencje i seminaria Tagi: wyróżnienia, 2014