// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Klub Informatyka: "Gadżety społeczeństwa informacyjnego" (relacja)

22.05.2007

Odsłon: 2229

To było udane spotkanie, chociaż nie do końca potrafiliśmy określić czym jest gadżet. Czy musi to być mały, niepotrzebny przedmiot, który zwiększa naszą atrakcyjność w oczach innych? A może gadżetem jest jakaś specyficzna funkcja urządzenia, które dostępne jest już w powszechnym użyciu? W dzisiejszych czasach wszyscy mają gadżety, każdy własny, "szyty na miarę".

 

Gadżety pojawiają się i znikają. Czasem stanowią poligon doświadczalny dla twórców nowych technologii. Okazuje się, że gadżetem mogą być też urządzenia o bardziej tradycyjnym rodowodzie - co jest większym gadżetem: zabytkowy aparat fotograficzny (ale wciąż działający, w dobrym stanie), zapalniczka benzynowa, czy program wskazujący nasze położenie geograficzne w komórce? Ze względu na pozycję zawodową może okazac się, że w namiocie wakacyjnym gadżetem być również specjalnie zestawione łącze satelitarne i człowiek w studio telewizyjnym, którego zadaniem jest "przerzucanie kartek".

 

Wiele osób zabiera na wakacje komputer, wiele osób zabiera cyfrowy aparat fotograficzny. Inni zaś myślą o korkociągu, latarce i termosie. Kiedy nagle rozpoczęło się współzawodnictwo w wyjmowaniu z kieszeni różnych gadżetów - przed niektórymi uczestnikami spotkania pojawiły się spore kupki urządzeń: cyfrowe dyktafony, scyzoryki, telefony (z przeróżnymi funkcjami), aparaty fotograficzne, reklamowe smycze, wizytowniki...

 

A za wieloma z tych przedmiotów stoją trendsetterzy - osoby, które za pieniądze, lub zupełnie bezpłatnie, lansują nowe trendy, urządzenia, sposoby zachowania. Czy taka działalność nie jest przykładem nieuczciwych praktyk rynkowych? O tym wszystkim rozmawialiśmy w czasie niedawnego spotkania Klubu Informatyka.

 

W panelu gościliśmy (w kolejności alfabetycznej):

  • Tomasza Berezowskiego, członka Zarządu i Dyrektora Departamentu Technologii TVN S.A, który prowadzi także program „Gadżet Laboratorium” w telewizji TVN Turbo;
  • Sławomira Bubla, grafika 3d i muzyka, członka grupy demoscenowej Altair;
  • Marcina Gruszkę, rzecznika Play Mobile;
  • Joannę Kośla, uczennicę klasy przedmaturalnej w LO im.Kopernika, przedstawicielkę tzw. generacji "kciuka".

 

(VaGla)

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: ISOC, 2007, trendy, sprawozdania