// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Klub Informatyka: "Sieci w sieci" (relacja)

13.03.2007

Odsłon: 2196

Tematem marcowego spotkania Klubu Informatyka były "Sieci w sieci" - czyli o tym, jak perspektywa sieci społecznych pozwala spojrzeć w nowy sposob na różne zjawiska zachodzące w internecie.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję spojrzenia z nowej perspektywy na różne struktury społeczne i na zachowania internautów. Poznali także nowe oblicze PTI OM oraz sekretne tajemnice organizacji, w których pracują.

 

Wychodząc z perspektywy psychologii i socjologii pokazano, że internet i inne sieci komputerowe to nie tylko sieci technologiczne, lecz także sieci społeczne. Takie podejście pomaga zrozumieć wiele zjawisk zachodzących w cyberprzestrzeni, na przykład: wyłanianie się opinii, rozpowszechnianie informacji, powstawanie zaufania, wymianę wiedzy i powstawanie społeczności.

 

Sieci społeczne wspomagane komputerowo mają znaczenie także we współczesnych organizacjach, na przykład sieci tworzone i analizowane w oparciu o wysyłkę e-maili. Zarazem stosowanie technologii teleinformatycznych i możliwość zbierania danych za ich pośrednictwem stwarza nowe szanse dla badaczy. Efektem takich badań jest lepsze zrozumienie jawnych i ukrytych struktur, wskazanie liderów, szarych eminencji i autorytetów, a także grup i klik...

 

Sylwetki naszych gości:

 

Ludmiła Rycielska - psycholog społeczny, doktorantka w Instytucie Studiów Społecznych UW; zainteresowana dynamiką małych i większych grup; ma doświadczenie w pracy z dokształcającymi się nauczycielami oraz w moderowaniu dyskusji politycznych z udziałem Młodzieży Wszechpolskiej i młodzieżówki SLD (jednocześnie!)

Michał Piotr Pręgowski - medioznawca, doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW; od 17 roku życia zdobywał doświadczenie w mediach i public relations; zainteresowany aksjologią internetu, blogami i dziennikarstwem obywatelskim w Sieci; autor bloga error300: multiple choices (www.error300.org).

Kamil Rakocy - socjolog, doktorant w Ośrodku Badania Układów Złożonych w ISS UW; zainteresowany analizą sieciową i złożonością w naukach społecznych; poznawszy ukryte tajemnice swojej firmy uciekł z dużej firmy technologicznej do pracy na uczelni...

Jan M. Zając (prowadzący spotkanie) - psycholog społeczny i ekonomista, doktorant na Wydziale Psychologii UW; bada internet i jego użytkowników z perspektywy psychologii społecznej; poznał realia pracy w różnych większych i mniejszych firmach, obecnie pracuje na uczelni.

 

(ao)

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: psychologia, społeczności, 2007, sprawozdania