// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

O atakach cyfrowych i metodach obrony przed nimi

06.05.2022

Odsłon: 362

29 marca, na kolejnym zdalnym spotkaniu Klubu Informatyka odbyła się dyskusja na temat ataków cyfrowych w okresie wojny i w czasach  pokojowych. Wystąpili specjaliści tej dziedziny informatyki: Rafał Chruściel oraz Łukasz Jachowicz. Opowiedzieli oni co wiadomo o atakach hakerskich, ich autorach i zastosowanych technikach. Niewątpliwie inspiracją do marcowego Klubu była agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Agresja ta skloniła liczne społeczności informatyków (w szczególności Anonymous) do ataków w cyberprzestrzeni na zasoby teleinformatyczne Rosji. W obronie Ukrainy wystąpili hakerzy z całego świata. Jako pierwszy prezentację charakteryzującą środowiska Anonymous wygłosił Łukasz Jachowicz. Po nim Rafał Chruściel odniósł się bezpośrednio do zjawisk i wydarzeń w cyberprzestrzeni, które pojawiły się na tle wojny rosyjsko-ukraińskiej.

 

Więcej o prelegentach i ich doświadczeniu zawodowym można przeczytać tutaj.

 

Klub był filmowany. Wideonagranie z klubu przedstawiamy poniżej.

 

 

 

Po wtorkowym klubie, w czwartek 31 marca, odbyło się jego POSTCRIPTUM. Tak więc wyjątkowo dla historii naszych spotkań, Klub został uzupełniony o drugą część, bardziej praktyczną i warsztatową. Wydarzenie to poprowadzili koledzy z firmy HackerU, którzy na co dzień szkolą i certyfikują z cyberbezpieczeństwa, współpracując z Uniwersytetem Warszawskim. Prelegentami byli: Maciej Cieśla, Mariusz Misiukanis, Marcin Bakowski i Cyryl Bukowski. Nagrania z tej nieformalnej części klubu nie będziemy publikować.

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, zarządzanie, bezpieczeństwo, sprawozdania, 2022