// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Klub Informatyka o cyberatakach i cyberobronie

18.03.2022

Odsłon: 753

Militarna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stała się przyczyną licznych ataków w cyberprzestrzeni. W obronie Ukrainy wystąpili hakerzy z całego świata. Najbardziej znane ataki przypuścili członkowie grupy Anonymous. Chcemy o tym porozmawiać online na spotkaniu Klubu Informatyka 29 marca (wtorek), tradycyjnie o godz. 18:30.

 

Nie udało się wprawdzie zaprosić żadnego członka Anonymous, ale będą inni znakomici specjaliści (Rafał Chruściel oraz Łukasz Jachowicz), którzy opowiedzą co wiadomo o takich atakach hakerskich, ich autorach i zastosowanych technikach. Już dziś wpiszcie sobie ten termin do kalendarzy.

 

Z OSTATNIEJ CHWILI: planowane jest POSTCRIPTUM do tegorocznego marcowego Klubu Informatyka. Tym razem wyjątkowo nasz Klub będzie więc miał drugą część, bardziej praktyczną i warsztatową (przykłady w czasie rzeczywistym!). Postcriptum odbedzie się w czwartek 31 marca o godzinie 15.00. Poprowadzą koledzy z firmy HackerU, którzy na co dzień prowadzą szkolenia i certyfikacje dziedziny cyberbezpieczeństwa, współpracując z Uniwersytetem Warszawskim. Prelegentami bedą: Maciej Cieśla, Mariusz Misiukanis, Marcin Bakowski i Cyryl Bukowski. Adres URL tej części Klubu podajemy poniżej (w informacjach organizacyjnych). Dodatkowe informacje zostaną podane na spotkaniu we wtorek.

 

Sylwetki prelegentów

 

 

Rafał Chruściel - od 10 lat związany z branżą cyberbezpieczeństwa jako analityk zagrożeń oraz inżynier bezpieczeństwa infrastruktury IT. Doświadczenie zdobywał w takich firmach jak F5 Networks czy Allegro. Obecnie lider zespołu reagowania na incydenty w ISS World Services A/S. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Podczas Klubu  przedstawi prezentację: Cyberwojna rosyjsko-ukraińska. Zostaną omówione wybrane cyberataki związanie z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. DDOS, malware, phishing, fake news - od ataku na ukraińskie strony rządowe z 14 stycznia do bieżących wydarzeń. Ponadto, zostaną poruszone zagadnienia ataków związanych z kampanią #OpRussia prowadzoną przez grupę hackerską Anonymous i grupy z nią powiązane.

 

Łukasz Jachowicz - specjalista ds cyberbezpieczeństwa w Mediarecovery, prezes Internet Society Poland. Podkaster (Cyber cyber, Świat w trzy minuty). Zawodowo zajmuje się analizą incydentów bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwem ofensywnym oraz doradzaniem w kwestiach zabezpieczania infrastruktury. Hobbystycznie zajmuje się historią cyberbezpieczeństwa ze szczególnym naciskiem na polskich hakerów z lat 90.W przeszłości uczestniczył w Radzie ds. Cyfryzacji. Wieloletni doradca największych firm technologicznych.

 

Informacje organizacyjne


Klub Informatyka odbędzie się całkowicie w trybie online we wtorek 29 marca. Pierwsza prezentacja rozpocznie się o godzinie 18:30, ale dobrze byłoby zalogować się kilkanaście minut wcześniej. Spotykamy się zdalnie na platformie Webex, pod adresem URL spotkania który znajduje się tutaj.

 

Zasadniczo do połączenia się żadnych haseł nie potrzeba. Gdyby przy jakiejś rzadkiej konfiguracji system telekonferencyjny mimo wszystko domagał się hasła, to prosimy użyć następującego: KlubOMaz. Powinno zadziałać. Klub praktycznie w całości będzie elektronicznie rejestrowany, a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie.

 

Adres URL do czwartkowego postscriptum Klubu (online, 31 marca, godz: 15:00), brzmi następująco (kliknij).

 

(@)

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: zarządzanie, bezpieczeństwo, zaproszenia, 2022