// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

O modelowaniu wirusów z grupy Covid-SARS (i nie tylko)

05.01.2022

Odsłon: 845

Oddział Mazowiecki PTI z wielką przyjemnością zaprasza na pierwszy w roku 2022, a zarazem pierwszy w styczniu Klub Informatyka (planowane są dwa kluby styczniowe - drugi pod koniec miesiąca). Klub który zwołujemy na wtorek 11 stycznia, niezmiennie w trybie zdalnym, poświęcony będzie bardzo aktualnej tematyce, mianowicie Modelowaniu wirusów i przede wszystkim wirusów z grupy Covid-SARS. Wszyscy zastanawiamy się dziś, jak będzie wyglądać pandemia za tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc. Czy będziemy pracować i studiować zdalnie? Czy dzieci pójdą do szkoły? Czy pojedziemy na narty do Włoch? Rządzący zastanawiają się (miejmy nadzieję), ile miejsc w szpitalach będzie trzeba rezerwować dla zakażonych Covidem. I czy trzeba wprowadzić kolejne obostrzenia. Proste równania analityczne dla rozwoju pandemii nie wystarczają, trzeba stosować rozbudowane techniki modelowania. W Polsce prace na ten temat są prowadzone m.in w Warszawie (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania - ICM UW) oraz we Wrocławiu (zespół MOCOS - MOdelling COronavirus Spread). Skąd pochodzą dane? Czy modele są wiarygodne? Czy możemy przewidzieć, co nas czeka w lutym albo w sierpniu? Na te i podobne pytania odpowiedzą nam liderzy dwóch grup badawczych: prof. Tyll Krüger z Wrocławia i dr Franciszek Rakowski z Warszawy.

 

Najbliższy Klub możemy w pewnym sensie traktować jako kontynuację klubu październikowego (2021), kiedy omawialiśmy dostępność oraz jakość danych publicznych, m.in. w kontekście międzynarodowych i krajowych informacji na temat Covid. Modelowanie matematyczne w parze z wiedzą z zakresu wirusologii zastosowane przez specjalistów jest w stanie pomóc nam w zrozumieniu działania pewnych mechanizmów funkcjonowania wirusów, trudnych do odkrycia innymi metodami.

 

Sylwetki prelegentów


prof. Tyll Krüger - profesor w Katedrze Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania Politechniki Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii, procesami stochastycznymi, sieciami złożonymi i systemami dynamicznymi. Absolwent Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Bielefeld. Założyciel międzynarodowego interdyscyplinarnego zespołu badawczego MOCOS - MOdelling COronavirus Spread, zajmującego się modelowaniem epidemii Covid-19;   https://mocos.pl/pl/index.html

 

dr inż. Franciszek Rakowski - adiunkt w ICM UW, ekspert ds. analizy danych i sztucznej inteligencji w instytucjach publicznych (Centrum Analiz Strategicznych KPRM, Ministerstwo Zdrowia) oraz w sektorze prywatnym (ICSec SA). Absolwent wydziału FTiMS PW Tamże obronił doktorat (2008), poświęcony badaniom dynamiki molekularnej cząsteczek biologicznych za pomocą symulacji komputerowych. Po obronie doktoratu przez kolejne 10 lat pozostał w ICM UW. W tym czasie współprowadził projekt w ramach którego zbudowano największy system symulujący rozprzestrzenianie się epidemii na terytorium Polski (2008-2011).

 

Informacje organizacyjne

 

Klub Informatyka odbędzie się we wtorek, 11 stycznia, pierwsza prezentacja rozpocznie się o godzinie 18:30, ale dobrze byłoby zalogować się kilkanaście minut wcześniej. Spotykamy się na platformie Webex, pod adresem który zamieszczony jest  tutaj

 

Zasadniczo żadnych haseł nie trzeba. Gdyby przy jakiejś rzadkiej konfiguracji system telekonferencyjny mimo wszystko domagał się hasła, to prosimy użyć następującego: KlubOMaz. Powinno zadziałać. Klub praktycznie w całości będzie elektronicznie rejestrowany, a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (d)

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: zarządzanie, zdrowie, zaproszenia, Big Data, 2022