// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

O jakości danych w sektorze publicznym

30.10.2021

Odsłon: 447

Po wakacyjnej przerwie Oddział Mazowiecki zorganizował pierwszy w tym półroczu Klub Informatyka, Spotkanie w trybie zdalnym, odbyło się 19 października w godzinach 18-21 i było poświęcone dostępności i jakości danych sektora publicznego.

 

Wszyscy słyszeliśmy o zasadzie garbage in, garbage out. Podstawą wnioskowania są dane, dopiero na ich podstawie można budować informację i wiedzę. Dotyczy to zarówno sektora komercyjnego, jak i publicznego. Ponowne wykorzystanie (re-use) danych jest świetnym pomysłem, jeśli te dane są poprawne, zebrane według znanej metodyki i udostępnione tak, że można je pobrać bez konieczności ręcznego przepisywania.

 

W ramach Klubu prelegenci omówili dwa zagadnienia:

 

  • O znaczeniu jakości danych w kontekście nowych e-usług. -  kol. Kajetan Wojsyk
  • Liczby covidowe - gdzie je znaleźć i co z nich wynika, czyli dlaczego czasem 30528 = 19864. - kol. Jarosław Deminet

 

Klub był w całości rejestrowany. Na dole niniejszej strony podane są odsyłacze do nagranych filmów z obydwu prezentacji oraz dyskusji po wykładach.

 

Kilka słów o prelegentach

 

Jarosław Deminet od półtora roku codziennie przedziera się przez dane o pandemii w Polsce i na świecie, a potem publikuje na FB zestawienia oraz wykresy z tym związane. Z swoim zyciu zawodowym bywał wykładowcą akademickim, urzędnikiem, ekspertem, doradcą, organizatorem i szefem zespołów produkujących oprogramowanie. Autor i współautor, jak również tłumacz książek o informatyce. Członek założyciel PTI, działacz i uczestnik licznych gremiów tego stowarzyszenia, nie tylko zresztą tego. Obecnie w Zarządzie Oddziału Mazowieckiego kadencji 2020-2023.

 

Kajetan Wojsyk jest doświadczonym profesjonalistą informatyzacji administracji publicznej, wielkim propagatorem dokumentów elektronicznych oraz e-usług. W swoim życiu zawodowym zajmował się informatyzacją Urzędu Miasta Częstochowa, gdzie wprowadził szereg pionierskich na tamte czasy rozwiązań. Nastepnie wiele lat poświęcił systemom informatycznym służby zdrowia, gdzie dbał o podniesienie roli i znaczenia e-usług. Jest również wykładowcą akademickim przybliżając studentom zagadnienia prawne związane z informatyką. Obecnie działa także w Zarządzie Oddziału Mazowieckiego kadencji 2020-2023.

 

Zapisy zarejestrowanych sesji

 

 

Kajetan Wojsyk: o jakości danych w kontekście nowych e-usług (52:48)

 

 

Jarosław Deminet: o danych epidemicznych Covid (49:05)

 

 

Dyskusja po obydwu wykładach (17:37)

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, administracja, zarządzanie, zdrowie, sprawozdania, programowanie, 2021