// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Lutowy Klub 2021 - rozporządzanie prawami autorskimi

07.02.2021

Odsłon: 1521

Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 16 lutego (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem będą Prawa autorskie do oprogramowania i jak nimi skutecznie rozporządzać. Zaprezentują go dwie prelegentki: Kamila Dulska-Maksara oraz Agnieszka Wachowska. W części Program komputerowy jako utwór – kto jest twórcą i  co w programach podlega ochronie?  Agnieszka Wachowska przedstawi czym właściwie są prawa autorskie, jakie ich rodzaje rozróżniamy, a także kto jest twórcą aplikacji czy systemu komputerowego w świetle prawa autorskiego. Na przykładach przedstawione zostanie co może być chronione w ramach oprogramowania, a co nie.Kiedy oprogramowanie jest utworem współautorskim a kiedy prawa należą się wyłącznie jednemu twórcy?  Odpowie także na pytanie jaki status ma kod źródłowy, a jaki wizualny interfejs użytkownika, jak je chronić i co z tego wynika dla praktyki?

 

W części Prawa autorskie do programu komputerowego i jak nimi skutecznie rozporządzać  Kamila Dulska opowie w jaki sposób możemy dysponować prawami autorskimi i jak to skutecznie, prawidłowo i korzystnie zrobić, a także czym są "mistyczne" pola eksploatacji. W końcowej części wykładu omówione zostaną najważniejsze zasady regulowania dysponowania prawami autorskimi w zależności od rodzaju umowy zawartej pomiędzy autorem/twórcą a nabywcą.

 

Klub będzie nagrywany a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Adres URL wydarzenia dla uczestników Klubu, na platformie Webex, znajduje się tutaj. Powinna wystarczyć dowolna przeglądarka internetu i w miarę sprawny prywatny komputer. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (-)

 

Profile prezentujących

 

Kamila Dulska-Maksara - prawnik, zwolenniczka propagowania wiedzy i budowania świadomości prawniczej wśród deweloperów oprogramowania podczas licznych konferencji branżowych. Świadczy usługi doradztwa prawnego i biznesowego różnym podmiotom z branży gamedev - od początkujących deweloperów i indyków (niezależnych producentów gier, india games), poprzez małe i średnie studia deweloperskie, a na wydawcach kończąc. Wyspecjalizowana w problematyce praw autorskich oraz w prawie handlowym ze szczególnym naciskiem na corporate governance i relacje inwestorskie.

 

Agnieszka Wachowska - radca prawny i ekspert, partner w Kancelarii Traple Konarski Podrecki i  Wspólnicy. W kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT, kierując zespołem IT-Telco oraz Zamówień Publicznych. Specjalizuje się w problematyce prawnej nowych technologii i prawa autorskiego. Od początku kariery prawniczej doradza podmiotom z branży IT, w tym również podmiotom publicznym, w zakresie zagadnień związanych z prawem IT, zamówieniami publicznymi na dostawy i usługi IT, a także w obszarze cyberbezpieczeństwa. Odpowiada za wsparcie prawne działalności operatorów telekomunikacyjnych oraz doradztwo z zakresu prawa telekomunikacyjnego. Brała udział w ponad 100 projektach związanych umowami wdrożeniowymi IT, licencyjnymi, SaaS, PaaS, IaaS.  Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, stypendystka Universiteit van Tilburg (Holandia).

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: prawo, zarządzanie, gry, oprogramowanie, zaproszenia, 2021