// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Zawodowy informatyk czy informatyk zawodny?

02.12.2020

Odsłon: 971

Czy informatyka to obecnie beznadziejnie nieskończona rozprawa pomiędzy Szamanem, Urzędnikiem a Drobnomieszczaninem? A może informatyka to ucieczka intelektualisty przed pułapkami rutynowego myślenia algorytmicznego? Takie oto dylematy omawialiśmy oceniając aktualną kondycję naszego zawodu podczas kolejnego Klubu Informatyka w trybie zdalnym, przeprowadzonego 1 grudnia.

 

Migawka jednej z prezentacji (mówił wtedy Leszek Sołdan).

 

Mówili nasi Koledzy z oddziału, dysponujący olbrzymim doświadczeniem zawodowym (z tych co to z niejednego pieca informatycznego chleb wyjadali): Andrzej Pilaszek (znany z licznych funkcji menedżerskich) i Leszek Sołdan (konsultant, ale w wolnych chwilach także wysokiej klasy mistrz GO). Obszerniej profile zawodowe naszych kolegów prezentowaliśmy tutaj, Było trochę o RODO, o grach komputerowych, o algorytmizacji gier analogowych (w szczególności gier w japońskie GO i całą otoczką kulturową tego zajęcia). Rozmawialiśmy o możliwościach sztucznej inteligencji, wreszcie skutkach ubocznych standaryzacji procedur.

 

Zastanawialiśmy się w którą stronę zmierza obecnie specyfika zawodu informatyka: raczej urzędnika, czy nadal trochę szamana. Standaryzacja tego zawodu kieruje go przede wszystkim ku niezawodności i bezpieczeństwu. Ale jak wysoki może być poziom niezawodności w tym "niezawodnym zawodzie"?  W jaki sposób się to definiuje? Trudne pytanie. Było ciekawie, inspirująco, czasem nieco zadziornie względem innych profesji.

 

Jak zwykle Klub Informatyka był nagrywany. Klub standardowo był nagrywany. Można go obejrzeć w portalu  YT. Odsyłacz do pełnej listy odtwarzania tryech filmów z Klubu znajduje się TUTAJ.  Do detalicznego profilu zawodowego wykładowcy można wrócić tutaj. Poniżej zamieszczono też odesłania do poszczególnych filmów. (a)

 

 

Mówi Andrzej Pilaszek (33:54)

 

Mówi Leszek Sołdan  (40:25)

 

Dyskusja po obu wykładach (35:38)

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, psychologia, zarządzanie, sprawozdania, sztuczna inteligencja, informatycy, 2020