// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Wykład o sieciach programowalnych

09.11.2020

Odsłon: 870

Zgodnie z zapowiedziami, 27 października odbył się kolejny Klub Informatyka w trybie online. Tym razem uczestnicy mogli wysłuchać wykładu, który zaprezentował Sławomir Pietrzyk, prezes i załozyciel grupy firm IS-Wireless.

 

 

Na obrazie powyżej jeden z pierwszych slajdów prezentacji październikowego klubu.

 

 

Omówione zostały możliwości wykorzystania programowalnych sieci telekomunikacyjnych (4G/5G). Prezentacja koncentrowała się wokół sieci o chrakterze OpenRAN (Open Radio Access Networks), które powalają na zestawianie sieci telekomunikacyjnych: otwartych, programowalnych, elastycznych w wirtualizacji oraz o wysokim poziomie interoperacyjności. Zwłaszcza interoperacyjność jest wielką atrakcją tychże sieci, poniewaz pozwala na konfigurowanie łączności na sprzętach pochodzących od różnych dostawców. Dodatkowo uruchamianie rzeszy niezależnych dostawców wzmaga konkurencję w telekomunikacji, nie mówiąc o tym, że daje większy wybór klientom co do modelu poszukiwanych przez nich usług.

 

Klub standardowo był nagrywany. Można go obejrzeć w portalu  YT. Odesłanie do pełnej listy odtwarzania dwóch filmów z Klubu znajduje się TUTAJ.  Do detalicznego profilu zawodowego wykładowcy można wrócić tutaj. Poniżej zamieszczono też odesłania do poszczególnych filmów. (ad)

 

 

 

Sławomir Pietrzyk. Prezentacja na temat sieci programowalnych (długość filmu 47:00)

 

 

 

 

Dyskusja po wykładzie (38:24)

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, sprawozdania, programowanie, 5G, telekomunikacja, 2020