// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Październikowy Klub Informatyka
(zdalnie o programowalnych sieciach mobilnych)

20.10.2020

Odsłon: 1145

Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na zdalny październikowy Klub Informatyka, który odbędzie się 27 października, (wtorek) od godziny 18:30 (czasu polskiego). Tytuł tego spotkania to "Zdefiniowane programowo sieci mobilne przyszłości", Prelegentem będzie Sławomir Pietrzyk, prezes czyli CEO grupy IS-Wireless.

 

Klub Informatyka będzie tym razem poświęcony rozwiązaniom sieciowym, w tym sieciom 5G, budowanym w oparciu o model Open RAN. To nowy paradygmat, który zmienia podejście do budowy sieci - umożliwia odseparowanie oprogramowania i sprzętu, co znacząco wpływa na obniżenie cen i poprawę jakości usług.

 

Aby zbudować sieć 5G oferującą parametry jakościowe leżące u podstaw standaryzacji 5G, należy zwiększyć istotnie gęstość siatki stacji bazowych, obniżając jednocześnie ich moc. Nie da się jednak zagęścić siatki w tradycyjnym silosowym modelu, gdyż będzie to za drogie. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest budowa sieci opartej na Open RAN. Ten otwarty model pozwala na znaczące oszczędności, a z drugiej strony daje możliwość o wiele bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów takich jak lokalizacje, urządzenia obliczeniowe, pasmo częstotliwości.

 

Klub Informatyka odbędzie się w trybie zdalnym i bedzie trwał prawdopodobnie łącznie ok 90 minut. Adres URL wydarzenia dla uczestników Klubu, na platformie Webex, podajemy już teraz (kliknij o właściwej porze tutaj). Nie trzeba żadnych haseł, wystarczy podać tożsamość, która potem będzie niezmienna w trakcie sesji i będzie się wyświetlała, np w razie zadawania pytania. Na komputerze odbiorców nie trzeba instalować niczego poza przeglądarką. Ze względów techniczno-organizacyjnych warto zadbać o to, żeby dołączyć do sesji co najmniej na 10 minut przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania. Maszyna Webex będzie na uczestników czekała od godz. 18:00, można próbować networkingu F2F, choć narzędzia chyba najlepiej pozwalają na współbieżne czatowanie.
 

Klub będzie nagrywany a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo.  Niestety: kanapki, ciastka i napoje tym razem uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie.  (@)

 

Profil prelegenta

 

Sławomir Pietrzyk jest współzałożycielem oraz prezesem IS-Wireless, grupy firm specjalizującej się w opracowywaniu oraz implementowaniu zdefiniowanych programowo funkcjonalności mobilnych sieci przyszłości. Ma tytuł doktora Delft University of Technology (2005) i jest jednym z pionierów techniki OFDMA, która jest głównym elementem interfejsu radiowego 4G oraz 5G. Jest autorem wielu publikacji, w tym pierwszej na świecie książki w całości poświęconej OFDMA, wydanej w USA w 2006 roku pod tytułem "OFDMA for Broadband Wireless Access".

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: zaproszenia, programowanie, telekomunikacja, 2020