// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

O certyfikatach bezpieczeństwa jednak wielogłosowo

26.02.2020

Odsłon: 1222

Zaskakakujący obrót przyjęło spotkanie na temat certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa, które odbyło się w formule Klubu Informatyka 25 lutego. Po raz pierwszy Klubowicze zobaczyli się na terenie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego NASK-PIB. Przyszło całkiem dużo gości, niektórzy zdecydowanie  spoza naszego regionu. Nikogo nie odstraszył też ulewny deszcz, który przeszedł nad Warszawą tuż przed rozpoczęciem spotkania. Zapowiadane wystąpienia Pawła Kostkiewicza (NASK) oraz Marcina Cabaka (PTI) zostały uzupełnione przez dwie krótkie ale treściwe wypowiedzi: prezesa PTI Włodzimierza Marcińskiego oraz Janusza Jabłońskiego (PTI, Oddział Wielkopolski) z Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Pierwsi dwaj prelegenci opowiedzieli o statusie i metodach certyfikowania produktów, osób i systemów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przypomniano, jak ważnymi cechami organizacji certyfikujących jest renoma, wysoki profesjonalizm, prestiż, a również wielostopniowość certyfikacji. Wymieniono najważniejsze działające organizacje certyfikujące, omówiono sposoby ich działania, a także próbowano przybliżyć jakie korzyści niesie proces certyfikacji dla certyfikujacych i certyfikowanych. Zauważono, że większość organizacji certyfikujących to podmioty międzynarodowe. I tutaj zarysowała się koncepcja zorganizowania podmiotu certyfikującego na gruncie polskim. Padła propozycja żeby takim certyfikującym na terenie naszego kraju stało się właśnie Polskie Towarzystwo Informatyczne. Nie jest to idea całkiem nowa. Wiele stowarzyszeń profesjonalnych na świecie, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, pełni tego rodzaju funkcje jednostek certyfikujących.

 

Do tej właśnie koncepcji nawiązał prezes Włodzimierz Marciński, zauważając, że PTI ma co najmniej dwie cechy predestynujące je do tej roli. Jedna to niezależność w świecie biznesu, druga to doświadczenie w szkoleniach i egzaminowaniu z różnego typu umiejętności (w tym ECDL).

 

Wypowiedź Janusza Jabłońskiego była związana z nieco innymi kwestiami, mianowicie odnoszącej się do cyberbezpieczeństwa związanego z interpelacją sejmową nr 1385 , z 13 stycznia 2020, posła Krystiana Kamińskiego, do ministra cyfryzacji oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie bezpieczeństwa usług cyfrowych oraz transakcji elektronicznych. Obecny na sali pos. Krystian Kamiński też na krótko zabrał głos, chociaż szerzej jego racje były tłumaczone przez Janusza Jabłońskiego.

 

Sesja pytań i odpowiedzi trwała wyjątkowo długo. Wątpliwości i uwag było na tyle dużo, że ok. 50 zebranych słuchaczy z trudem zmieściło się w czasie przewidywanym na dyskusję. Klub tradycyjnie był nagrywany.

 

[foto: Adrian]

 

 

Zobacz także

 

 

Odtwórz rejestracje wideo z Klubu

 

 

Prezentacje (1:20:49)

 

 

 

 

Dyskusja (26:12)

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, bezpieczeństwo, Internet, sprawozdania, 2020