// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Niespodziewanie odszedł Włodek Wypych (1949-2020)

05.02.2020

Odsłon: 1720

Z głebokim smutkiem zawiadamiamy, iż 3 lutego po krótkiej choć ciężkiej chorobie opuścił społeczność Oddziału Mazowieckiego PTI Kolega Włodzimierz Wypych. Programista, filozof i entuzjasta piśmiennictwa naukowo-technicznego.

 

Wszechstronnie wykształcony, studia zaczął na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w 1966 r. Na początku lat 70. studiował na Uniwersytecie w Uppsali, a w 1976 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Mówił biegle po angielsku, szwedzku i niemiecku.


W latach 1989-2012 specjalizował się w inżynierii tekstów i tworzeniu systemów informatycznych dla potrzeb wydawniczych. Był konsultantem technicznym ds. publikacji cyfrowych w kilku wydawnictwach, prowadził wiele projektów wydawniczych bazujących na technologii SGML/XML, m.in. dla Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Dla Wydawnictwa Infor stworzył system do publikacji w sieci materiałów opublikowanych na łamach czasopism. Przez kilka lat pracował w  Wydawnictwie Lupus – największym w latach 90. ub. w. wydawcy prasy komputerowej w Polsce.

 

Prawdziwą pasją Włodka było upowszechnianie dorobku polskiego piśmiennictwa naukowo-technicznego. Jego wysiłki na tym polu PTI uhonorowało medalem XXX-lecia.  W 2009 r. ogromnym nakładem sił stworzył – i prowadził do swoich ostatnich chwil – imponujący serwis HINT - Polska Klasyka Naukowa i Techniczna w Sieci, katalog publikacji dostępnych online w bibliotekach i archiwach cyfrowych. Prezesował powołanej w 2016 r. Fundacji HINT, której celem jest wspieranie studiów historycznych bazujących na dokumentach cyfrowych i promowanie narzędzi programistycznych niezbędnych w warsztacie nowoczesnego historyka.


Był człowiekiem skromnym, zwykle z wyrozumiałym uśmiechem traktował niedorównujących mu wiedzą bliźnich – z jednym wszakże wyjątkiem: w sprawach zawodowych bywał nieprzejednany. Odszedł indywidualista, jeden z tych nielicznych, którzy – wbrew powszechnym tendencjom – chcą wytrwale i całkowicie bezinteresownie pracować dla dobra wspólnego.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 11 lutego 2020, o godz. 13.00 w Domu Pogrzebowym STYKS na warszawskim Bródnie, ul. Św. Wincentego 79.

Kategorie: Ważne Tagi: odeszli, historia, obieg dokumentów, 2020