// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Majowy Klub Informatyka - o wspaniałych perspektywach naszego zawodu

28.05.2019

Odsłon: 2377

Od kilku lat informatyka jest najchętniej wybieranym  kierunkiem studiów, a w miarę spadku ogólnej liczby kandydatów na studia udział informatyki ciągle rośnie. Kolejne ekipy z najlepszych polskich wydziałów informatycznych nieprzerwanie od 1994 r. są w światowych finałach akademickich mistrzostw świata w programowaniu zespołowym, przywożąc stamtąd liczne medale, a potem pracując w najsłynniejszych przedsięwzięciach informatycznych. Perspektywy zawodu wydają się wręcz oszałamiające, bo według różnych ocen brakuje nam 30-50 tys. specjalistów IT i już studenci pierwszych lat informatyki mogą przebierać w ofertach pracy. Płac i możliwości rozwoju zawodowego zadroszczą im specjaliści ze wszystkich innych dziedzin (może poza prezesami banków). Czy tak będzie zawsze?

 

Równocześnie polska gospodarka pod względem wykorzystywania nowoczesnych technologii jest w ogonie Europy, nie dorobiliśmy się żadnej marki globalnej i ze świecą można szukać interesujących programów pilotażowych pokazujących wykorzystanie najnowszych technologii w większej skali.

 

Starsi z nas pamiętają czasy, kiedy jako kapłani wiedzy tajemnej siedzieliśmy w białych kitlach  w klimatyzowanych salach komputerowych (kto oprócz nas w latach 70. XX w. pracował w klimatyzowanych pomieszczeniach?).  Dziś widzimy, w jakim tempie zmienia się rola wszechobecnej informatyki w gospodarce, w administracji, w kulturze, w życiu społecznym. Czy wraz z tymi zmianami zmienia się pozycja informatyczek i informatyków jako grupy zawodowej? Jak zmieniają ją generatory oprogramowania, automatyczne systemy testujące i różne narzędzia, którymi aplikacje na potrzeby swojego biznesu tworzą dziś nieinformatyczne zespoły nieinformatycznych firm, nie czekając ani na zewnętrznych dostawców, ani  na własne działy IT. Czy metodyki zwinne, historyjki i sprinty, których efektami jest oprogramowanie typu "perpetual beta", zastępują już piękną sztukę - lub chociaż szlachetne rzemiosło - programowania?

 

Nad tymi zagadnieniami dyskutować będziemy 28 maja. Prowokacyjnie sformułowany temat wieczoru brzmi: "Jesteś informatykiem. Czy będziesz potrzebny w gospodarce 4.0? A może powinieneś zmienić zawód?" Spotykamy się jak zawsze od godz. 18:00, program merytoryczny zaczynamy o 18:30. Tym razem zapraszamy do warszawskiej siedziby Polskiego Towarzystwa Informatycznego (Solec 38, lok. 103 - mapka tu).

 

Majowy Klub organizujemy we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji - Informatyka - wspólnym projektem dwóch organizacji: PTI oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

 

Logo Rada Sektorowa ds. IT

 

 

 

 

 Do dyskusji zaprosiliśmy zarówno dydaktyków kształcących informatyków, jak i przedsiębiorców ich zatrudniających. Dyskutować w naszym panelu będą:

 

- Beata Ostrowska - absolwentka matematyki stosowanej  na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym i Executive MBA na Uniwersytecie Łódzkim, od 2011 we władzach PTI, od 2016 r. przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Informatyka. Współwłaścicielka firmy BROst Centrum Edukacji i Technologii Komputerowej;

- Jacek Błahut - absolwent matematyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od 1992 roku w firmie OPTeam SA (wcześniej OPTIMUS-Comfort), od czerwca 2018 r. Wiceprezes Zarządu spółki;

- dr Jarosław Deminet - informatyk i matematyk, członek honorowy PTI, do 2005 r. pracownik naukowy UW, potem m.in. dyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Senatu, dyrektor Centrum Produkcji Oprogramowania w firmie Sygnity, dyrektor departamentu Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego w Rządowym Centrum Legislacji. Jak mówi o sobie:"Informatyk z doświadczeniem w administracji i w produkcji oprogramowania, aktualnie programista w urzędzie";

- dr inż. Andrzej Dulka - automatyk, od 1994 r. w polskiej filii AT&T, potem dyrektor w Lucent Technologies i przez kilkanaście lat prezes Alcatel-Lucent Polska,  prezes Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji, członek Rady Dyrektorów European Federation of ICT, wiceprzewodniczący sekcji w Komitecie Elektroniki i Telekomunikacji PAN. Od marca 2019 r. prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

 

Jak zawsze liczymy też na udział w dyskusji wszystkich uczestników naszego Klubu. Wprowadzeniem do dyskusji będą dwa krótkie wykłady: Tomasza Klekowskiego i Tomasza Kulisiewicza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O wykładowcach

 

Tomasz Klekowski - ekspert i popularyzator tematyki cyfrowej transformacji gospodarki i wpływu technologii na społeczeństwo. Przez kilkanaście lat działał w strukturach Intela, w latach 2013-2018 jako dyrektor regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki odpowiedzialny za rozwój rynku i marketing w segmentach technologii Data Center i Internetu Rzeczy. Jest wiceprezesem Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, członkiem Rady Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Pracuje z wieloma think tankami, start-upami, funduszami VC, jest również partnerem w grupie doradczej OCKHAM. W Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Informatyka kieruje zespołem ds. gospodarki 4.0. Absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz INSEAD International Executive Programme.

 

Tomasz Kulisiewicz - analityk rynku informatycznego i komunikacji elektronicznej, współpracownik zespołów badawczych, wykładowca. Autor publikacji w monografiach PTI, SGH, UKSW, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Óbuda. Hobbystycznie zajmuje się też historią informatyki w Polsce i w Europie Środkowej i Wschodniej.  Wiceprezes Zarządu Oddziału Mazowieckiego PTI, przedtem sekretarz Zarządu OMaz PTI. Członek Rady Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy PIIT (od 2011 r.). Sekretarz Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Informatyka. Współzałożyciel Stowarzyszenia "Komputer w Firmie" (2003) oraz Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem (2012). Absolwent informatyki Budapeszteńskiego Uniwersytetu Technicznego (1974), doktorat z informatologii na Uniwersytecie Warszawskim (2015).

 

Wstęp na Klub Informatyka Polskiego Towarzystwa Informatycznego jest wolny. Ze względów logistyczno-aprowizacyjnych Oddział Mazowiecki PTI prosi jednak o zgłoszenia (z podaniem liczby osób) pod adres omaz[at]pti.org.pl. Klub będzie filmowany, więc jak zawsze będziemy prosić uczestników Klubu o zgodę na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo.

 

   

 

 

 

 

Kategorie: Klub Informatyka, Polecamy, Konferencje i seminaria Tagi: zatrudnienie, strategie, edukacja, trendy, zaproszenia, 2019, gospodarka 4.0, informatycy