// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Cyberbezpieczeństwa wolty i ewolucje

16.04.2019

Odsłon: 1565

26 marca odbył się Klub Informatyka w całości poświęcony tematyce cyberbezpieczeństwa. Spotkanie w naturalny sposób dzieliło się na trzy części: dwa wykłady, a następnie dyskusję. Pierwszy, najdłuższy wykład przedstawił Michał Kurek (KPMG), który omawiał temat bezpieczeństwa aplikacji w świecie IoT/IIoT (czyli odpowiednio konsumenckiego oraz przemysłowego Internetu Rzeczy/Przedmiotów). Liczne odniesienia w tym względzie kierowano do standardów organizacji OWASP (The Open Web Application Security Project).

 

Zapis wykładu o cyberbezpieczeństwie (1:19:39)

 

Drugi wykład, znacznie krótszy, przedstawił Grzegorz Cenkier, reprezentujący tutaj polski oddział międzynarodowej organizacji ISSA (Information Systems Security Association). Prelegent szeroko omówił rożne typy zagrożeń cyberprzestrzeni, które czyhają na systemy informatyczne użytkowników. Precyzyjnie też wskazał aktorów i grupy podmiotów ścierających się po dwóch stronach barykad bezpieczeństwa IT.

 

Trzecią częścią spotkania była sesja pytań i odpowiedzi. Tutaj około 30 słuchaczy mogło dopytać na temat różnych aspektów cyberbezpieczeństwa, które ich szczególnie interesowały. A obecni byli specjaliści w tej wąskiej, strategicznej dziedzinie, więc poziom dyskusji był wysoki, zaś poruszane zagadnienia nie zawsze trywialne. Zapowiada się, że w nastepnych latach Klub Informatyka będzie cyklicznie wracał do zagadnień cyberbezpieczeństwa, tym bardziej, że nie tylko techniki zmieniają się w tym zakresie, ale także regulacje prawne, a ponadto ewoluują nawet normy techniczne.

 

Wydarzenie miało miejsce w dużej auli Gmachu Elektrotechniki (Wydziału Elektrycznego) Politechniki Warszawskiej. Było sporo osób które po raz pierwszy raz odwiedziły Klub Informatyka naszego oddziału PTI. Jak więc widać warto zmieniać miejsca spotkań. Staje się to bowiem ze wszech miar, wielostronnie inspirujące. (a)

 

 

Rejestracja dyskusji (23:15).

 

 

Zobacz także

* sylwetki zawodowe prelegentów

 

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, bezpieczeństwo, oprogramowanie, sprawozdania, 2019